Z okazji dziesięciolecia funkcjonowania na rynku marka Hoka One One stara się przekraczać kolejne granice. Gdy debiutowała w 2009 r. jej produkty bywały wyśmiewane, określane nawet parodią butów sportowych. Był to jednak czas, gdy za sprawą książki „Urodzeni biegacze” Christopher’a McDougall’a popularnością cieszyło się obuwie minimalistyczne. Moda na nie szybko przeminęła, nie jest to bowiem typ buta dla każdego, a ścieżką konstrukcji modeli z masywną podeszwą, cechą charakterystyczną pierwszych modeli Hoki, zaczęli podążać kolejni producenci.

Ideą powstania pierwszych modeli, stworzonych przez Jean-Luc Diard i Nicolas Mermoud, było znalezienie rozwiązania, które pozwoli na szybsze zbieganie i jednocześnie zmniejszy obciążenia na stawy kolanowe podczas zbiegu. Nicolas, znany jako Nico, znał potrzebę doskonale, zasłynął po zajęciu 3 miejsca w prestiżowym biegu Ultra-Trail du Mont Blanc (UTMB) na dystansie niemal 170 km w 2007 r.

Na rekord

Tym razem marka postanowiła skupić się na bardziej płaskich biegach i walce o prędkości. Efektem jest nowy Carbon X i zorganizowany w Folsom w Kalifonii na początku maja projekt Carbon X.

Zawodnicy Hoka: Jim Walmsley, Patrick Reagan, Tyler Andrews i Mike Wardian, a także Yoshiki Takady i dwukrotny mistrz świata na 100 km (z 2016 i 2018 r.) Hideaki Yamauchi oraz Sabrina Little i Aiko Kanematsu próbowali ustanowić nowe rekordy świata na dystansie 100 km, zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet. Do pokonania mieli trasę 32 km trasę Folsom -Sacramento, a następnie dziewięć pętli mierzących 7,5 km.

Rekord wśród mężczyzn ustanowiony został w ubiegłym roku. Nao Kazami trasę Lake Saroma 100 km Ultramarathon pokonał w czasie 6:09:14, co daje średnie tempo 3:41 min/km. Poprawił tym samym po 20 latach wcześniejszy najlepszy wynik na świecie – 6:13.33. To jego rezultat zamierzano poprawić w ramach projektu. 

Rekord kobiet 6:33:11 (średnie tempo 3:55 min/km) od 2000 r. należy do Tomoe Abe, japońskiej biegaczki, która specjalizowała się głównie w maratonach, brązowej medalistki mistrzostw świata w maratonie z 1993 r., z rekordem życiowym 2:26:09.

Aspiracjami projektu Carbon X był jednak nie tylko rekord na 100 km. Rywalizowały również drużyny w sztafecie 10×10 km w łączonym biegu kobiet i mężczyzn oraz pod lupę wzięto dystans 50 mil. Zdecydowano się na dokładne pomiary i tej odległości, gdy okazało się, że ten rekord jest znacznie starszy. To właśnie te dwa wyniki udało się poprawić. 

Rekordowe 50 mil w ramach Project Carbon X należało do Jim’a Walmsley’a. Na ich pokonanie potrzebował 4:50:08. 80,47 km pokonał ze średnią prędkością 3:37 min/km. Pozwoliło mu to pobić o 43 sekundy nieoficjalny rekord świata, przez 35 lat należący do Brytyjczyka Bruce’a Fordyce’a (4:50:51). Po minięciu znaków 50 mil Walsmley potrzebował chwili czasu, by odzyskać siły i odrobinę się schłodzić. Temperatura w tym dniu nie działała na korzyść zawodników. Przepisy USATF wymagały zarazem ukończenia całego dystansu 100 km, by rekord na 50 mil mógł być wzięty pod uwagę.

Pełny dystans 100 km najszybciej pokonał Japończyk Hideaki Yamauchi. Dokonał tego w czasie 6:19:54, będącym gorszym od rekordu świata o nieco ponad 11 min.

1) Hideaki Yamauchi JPN 6:19:54
2) Patrick Reagan USA 6:33:50 PB
3) Yoshiki Takada JPN 6:52:02
4) Jim Walmsley USA 7:05:24 PB
5) Mike Wardian USA  7:29:12
6) Tyler Andrews USA DNF

Wśród pań Sabrina Little kontynuowała wyścig kobiet po tym, jak  Aiko Kanematsu odpadła ze zmagań, ale wynik był daleki od rekordu – 7:49:28.

Emocji nie brakowało w rywalizacji sztafetowej. Dwie najlepsze drużyny ukończyły swoje biegi w czasach 5:45:51 oraz 5:46:17,wyraźnie poprawiając wcześniejszy rekord,wynoszący ponad sześć godzin i jedną minutę

Wszyscy zawodnicy trasę pokonywali w nowym modeli Hoka Carbon X. 

Carbon X uosabia wszystko, co uczyniło HOKA tak popularną i szybko rozwijającą się marką. To połączenie najwyższej klasy inżynierii osiągów, nadzwyczajnego stosunku masy do poduszki oraz przyjaznej dla użytkownika geometrii”.” – powiedział Gretchen Weimer, wiceprezes ds. Produktu w HOKA ONE ONE.

Co kryje w sobie Carbon X?

hoka_carbon_x

Jak podaje sama marka – „Carbon X to innowacyjny model obuwia przeznaczonego na asfalt. Zaprojektowany został, aby umożliwić biegaczom bicie kolejnych rekordów, niezależnie od dystansu, który muszą pokonać. Jego budowa bazuje na unikalnej konstrukcji, łączącej najnowsze materiały i technologie z cechami typowymi dla obuwia HokaOne One.Cholewkę tworzy jednowarstwowy, siateczkowany materiał, zapewniający stopie właściwą oddychalność. Optymalna amortyzacja jest zasługą innowacyjnej śródpodeszwy, bazującej na specjalnej płytce z włókna węglowego, od góry kompatybilnej z pianką CM Betty Fly, a od dołu z pianką EVA. Dynamikę i komfort biegu, niezależnie od preferowanej prędkości, zapewnia kołyskowy system Meta-Rocker. Tworzy on unikalny efekt podparcia, a tym samym ułatwia poprawne stawianie stóp w czasie biegu.Z kolei charakterystyczna, nisko osadzona rama buta, zapewnia stopie stabilizację i bezpieczeństwo w czasie biegu. Jego dynamice i szybkościowym osiągom sprzyja również bardzo niska waga buta-zaledwie 241 g (pojedynczy but męski w rozmiarze 42 2/3 EU).”
 
Produkt dostępny wyłącznie w sieci SKLEPBIEGACZA.PL.