Biegi w terenie z każdym kolejnym rokiem zyskują coraz większą popularność. Ich historia jest dość długa i w zależności od regionu można datować ją nawet na tysiące lat. Jedni początki szacują już nawet na 3300 rok p.n.e., inni wymieniają XI w. i Szkocję jako prekursora, a jeszcze inni wspominają o rozwoju biegów w USA. Czasem dodaje się, że trailrunning jest naturalną ewolucją chodzenia po szlakach. 

Trailowe początki…

Początków biegów w terenie w USA upatruje się w 1904 r., a związana jest z nimi ciekawa historia biegaczy z San Francisco. Członkowie klubu olimpijskiego wyruszyli do nowo otwartej karczmy Dipsea Inn na piaszczystej mierzei Oceanu Spokojnego. Na ostatnim etapie podróży urządzić mieli sobie zakład kto szybciej dotrze do nowej lokalizacji. Rywalizacja okazała się na tyle ekscytująca, że postanowili ją powtarzać co roku, tak narodził się nowy bieg, organizowany od 1905 r. Od lat w Stanach Zjednoczonych był już organizowany Boston Marathon (dokładnie od 1897 r.), ale to wspomniany wyścig uznawany jest za początki imprez trailowych w USA. I choć rozgrywany na dystansie 7,5 mil (ok. 12 km). Co jednak warto zaznaczyć, to zawody w których kobiety dopuszczono do startu na długo przed tym, gdy pozwolono im startować w większości długodystansowych biegów w Ameryce. 

Historia zna jeszcze starsze wyścigi w Europie. Pierwszy bieg w Szkocji miał się odbyć już w 1064 r. Zaś w XIX r. wyścigi zdobywania wzgórz m.in. Ben Nevis (najwyższej góry w Wielkiej Brytanii) były na stałe wpisane do kalendarza. Oczywiście biegów w historycznych wzmiankach można znaleźć więcej. Jedno jest pewne, wszystkie tego typu wydarzenia organizowane już od wieków charakteryzowały się wymagającym terenem, podbiegami i zbiegami, a ich odmienne ukształtowanie pozwoliło na znane dziś ich usystematyzowanie (wyróżniamy m.in. biegi anglosaskie, alpejskie, typu skyrunning.) Bez wątpienia przyczyniły się również nie tylko do wzrostu popularności, ale rozwoju sprzętu oraz wiedzy, która sprawia, że dziś biegi w terenie są otwarte dla każdego. 

Zacznij biegać w terenie

Jedną z najbardziej znanych marek w dziedzinie biegów tralowych i górskich jest Salomon, obecny na rynku już od 1947 r. Poza skupianiem się na aspektach produktowych teraz stara się przybliżyć tematykę trailową każdemu jeszcze bardziej, zachęcając jednocześnie do spróbowania swoich sił w terenie. 

W tym celu organizuje wspólnie z siecią Sklep Biegacza treningi „How to trail run” w których trenerzy pokazują podstawowe techniki poruszania się w terenie oraz opowiadają o sprzęcie do biegów trailowych, który jednocześnie uczestnicy mogą przetestować. Nie ma bowiem znaczenia czy ktoś szykuje się do wyścigu czy chce przemierzać szlaki w pobliżu domu, warto zatroszczyć się o swój komfort oraz bezpieczeństwo. 

Jak wspomina utytułowana zawodniczka Salomon Suunto Team, Natalia Tomasiak  – „Na treningi zapraszamy wszystkich, bez względu na poziom zaawansowania biegowego. Najczęściej pokonujemy dystans 5-7 km z przerwami. Treningi staramy się prowadzić tak, aby każdy z nich wyniósł kilka wskazówek o biegach trailowych. Ambasadorzy poruszają m.in. takie kwestie jak podbiegac, jak zbiegać, jak się odżywiać na dłuższych górskich biegach, ale tez jeśli jest grupa początkująca to opowiadamy o tym, że bieganie po górach nie jest takie straszne, że nie wszędzie trzeba wbiec.

W Krakowie najczęściej prowadzi treningi Joanna Jachym – trenerka personalna, miłośniczka biegania, przebiegła juz kilka ultramaratonów, ale może się też pochwalić licznymi startami w rajdach przygodowych. W Warszawie treningi w większości prowadzi Justyna Grzywaczewska wraz z Piotrkiem Ksiażkiewiczem – organizatorzy cyklu biegów City Trail. W Trójmieście możemy spotkać się z Jakubem Krzyżakiem – miłośnikiem gór pod każdą postacią, ale też bardzo entuzjastyczną osobą, która po prostu na co dzień zaraża energią do uprawiania aktywności.

how to trail run

Na treningach będzie można testować buty m.in. Speedcros 5, Sense ultra, Sense Pro 3, Speedcross Vario czy Sense Ride oraz zegarki Suunto 9 Baro oraz Suunto 9. Informacje o dokładnych produktach dostępnych do testów oraz prowadzących trenerach warto śledzić w wydarzeniach lokalnych sklepów w których odbywa się akcja. Na poszczególne wydarzenia obowiązują zapisy poprzez stronę How to Trail Run