Virgin Money London Marathon to jedno z najważniejszych wydarzeń w maratońskim kalendarzu, a chętnych do udziału w nim co roku przybywa. Na tegoroczną edycję, która wystartuje już 28 kwietnia zgłosiła się rekordowa liczba 414 168 osób, co czyni wyścig najpopularniejszym maratonem na świecie. Ostatecznie akceptację startu otrzymało ok. 56 tys. osób. 

Na początku roku organizatorzy Virgin Money London Marathon ogłosili składy tegorocznych elit. Wśród panów mówiło się wiele o zaciętej rywalizacji między rekordzistą świata Eliud’em Kipchoge a brytyjską gwiazdą Sir Mo Farah’em, który w ubiegłym roku zajął 3 miejsce, a wynikiem 2:06:21 ustanowił nowy rekord Wielkiej Brytanii. Na starcie 28 kwietnia pojawić się ma również Shura Kitata (w ubiegłym roku ddrugi. Wystartować mial również Abraham Kiptum, ale został przyłapany na dopingu i zawieszony w starcie.

Wyjątkowo mocny skład szykuje się również wśród kobiet. Tu głównymi bohaterkami mają być Mary Keitany i Vivian Cheruiyot, dołączyć miała też Tirunesh Dibaba, ostatecznie jednak ze względów osobistych w ostatnich dniach zrezygnowała z udziału, spodziewa się dziecka. 

Keitany wraca do Londynu odkuć się za ubiegłoroczny bieg. W 2017 r. sięgnęła po zwycięstwo, a wynikiem 2:17:01 ustanowiła nowy rekord w kobiecym maratonie bez udziału mężczyzn. W ubiegłym roku chciała zawalczyć również o ten drugi, ale sił starczyło tylko do 30 km. Ostatecznie na mecie zameldowała się dopiero na 5 pozycji. Vivian Cheruiyot za to zaskoczyła wielu. Przed startem nie była brana pod uwagę w ścisłej elicie liczące się do walki o zwycięstwo, legitymowała się rekordem życiowym 2:23:35. Na londyńskich drogach ten rezultat poprawiła aż o ponad 5 minut i wynikiem 2:18:31 zapewniła sobie pewne zwycięstwo. W tym roku podobną niespodziankę może sprawić również 21-letnia Roza Dereje, druga w maratonie w Chicago i zwyciężczyni maratonu w Dubaju w 2018 roku z rekordem życiowym 2:19:17. 

Wzrost zainteresowania kobiet

W ostatnim czasie obserwowany jest wzrost zainteresowania kobiet startem w London Marathon. Jak podają organizatorzy, na pierwszym londyńskim maratonie w 1981 r. kobiety stanowiły mniej niż 300 z niemal 6 300 uczestników. Na tegoroczną edycję chętnych do startu było już ponad 154 000 tyko z Wielkiej Brytanii, a już drugi rok z rzędu więcej kobiet niż mężczyzn chciało pobiec maraton po raz pierwszy właśnie w Londynie (50,2% wobec 49,8%).

Rekordy Guinessa 

Maraton w Londynie już od 12 lat współpracuje również z Guinness World Records. To sprawia, że co roku nie brakuje chętnych do biegu w wymyślnych kreacjach. W ubiegłym roku zanotowano 34 nowe rekordy. Najszybszy okazał się Rob Pope, który w stroju kultowego Foresta Gumpa pokonał maraton w imponującym czasie – 2:36:28. Nie zabrakło także najszybszego pana w sukni ślubnej – 2:55:52 czy maratonu pokonanego w stroju z Gwiezdnych Wojen (mężczyzna) (pilot X-winga) 3:05:27.

W tym roku niemal 100 zawodników zmierzy się z kolejnymi 84 rekordami. Wśród nich jest m.in. najszybszy maraton w przebraniu za buty (do pobicia 4:14:18), najszybszy maraton w stroju zęba (do pobicia 4:15) oraz najszybszy maraton przebrany za przedmiot toaletowy (kobieta, do pobicia 4:54).

Walka o zwycięstwo w Abott World Marathon Majors

London Marathon to również element rywalizacji w najbardziej prestiżowym cyklu. Zarówno Kipchoge jak i Farah startem zawalczą o zwycięstwo w XII edycji Abott World Marathon Majors. Będzie to przedostatni wyścig cyklu. Seria Abbott World Marathon Majors rozpoczęła się w 2018 BMW Berlin Marathon i zakończy w tym samym wyścigu w 2019 roku. Na cykl składają się: Bank of America Chicago Marathon, TCS New York City Marathon, Tokyo Marathon, Boston Marathon i Virgin Money London Marathon.

Eliud Kipchoge oraz Mo Farah zapewnili sobie po 25 punktów za zwycięstwa, odpowiednio w zeszłorocznym maratonie BMW Berlin Maraton oraz Bank of America w Chicago Marathon. Na chwilę obecną w rankingu triumfuje Lelisa Desisa, który za sobą ma już 2 starty, zwyciężył TCS New York Marathon 2018 oraz wystartował w niedawnej 123. edycji Boston Marathon, tam ostatecznie zajął 2 miejsce, co dało mu łączną sumę 41 punktów (25 za zwycięstwo i 16 za 2 miejsce). Wygrał Cherono Lawrence, który podobnie jak zwycięzca tegorocznego Tokio Marathon, Birhanu Legese również otrzymali po 25 punktów. 

W ostatnich trzech edycjach od 2015-2018 r. triumfował Eliud Kipchoge. Wśród pań ostatnie 4 edycje to naprzemienne zwycięstwa Edny Kiplagat i Mary Keitany. Przy czym X serię 2016/17 Edna wygrała po kontroli antydopingowej i procesu sądowego przeciwko Jemima Sumgong z Kenii, która wygrała dwa wyścigi, ale dała pozytywną próbę w teście poza zawodami w lutym 2017 roku. W tym roku ponownie w gronie faworytek jest Mary Keitany, a jej rywalkami Gladys Cherono, Brigid Kosgei i Worknesh Degefa. 

Dla wielu biegaczy amatorów start w biegach cyklu to również walka o specjalny medal Six Star Finisher. Obecnie udało się to 4 989 osobom (tyle jest oficjalnie zarejestrowanych).

baner-PB-750x300-sezon-startowy