Boston Marathon, którego w tym roku rozegrana została już 123. edycja, wpłynął nie tylko na zdefiniowanego nowoczesnego biegu maratońskiego. Rosnące zainteresowanie zainspirowało innych do organizowania biegów w innych miastach i zaangażowało producentów do zaprojektowania odpowiedniego sprzętu sportowego, który wpłynąłby na poprawę wyników. Wyścig między markami na tym polu trwa do dziś. 

adidas adizero Boston

Boston Marathon dla uczczenia wydarzenia doczekał się swoich kolekcji biegowych, sygnowanych nazwą „Boston”.Jednym z nich jest model adidas Adizero Boston. Nim jednak się pojawił, miał swoich poprzedników. Pierwszym był wydany w 1984 r. adidas Boston Super, który z dzisiejszej perspektywy nie przypominał zupełnie obuwia biegowego. Posiadał cholewkę z siatki i zamszu, bardziej niż biegowym, utorował drogę przyszłym modelom sneakersowych. Z czasem pojawiła się jego ulepszona wersja pod katem wykorzystywanych materiałów, nazwana FTR, ale nie cieszyła się dużym powodzeniem.

Idealnym rozwiązaniem dla biegaczy okazał się wydany w 2010 r. pierwszy model adizero Boston. Będący uzupełnieniem już znanej linii adizero, cenionej pod kątem wyścigów. Adizero to sposób projektowania, który początkowo pojawił się w obuwiu, a z czasem zaadoptowany został również w odzieży. Zapoczątkował go w 2004 r. świeżo po objęciu stanowiska dyrektora generalnego, Herbert Hainer. Głównym założeniem od początku było zminimalizowanie masy każdego produktu, wprowadzając bardzo lekkie materiały oraz innowacyjną konstrukcję. Buty z serii adizero cechowały się wyprofilowanym dopasowaniem, które pozwalało na zmniejszenie wagi przy jednoczesnym zachowaniu właściwego wsparcia i stabilności.  

W kolejnych edycjach marka adidas kontynuowała rozwój serii Boston, który zyskiwał coraz większe uznanie wśród biegaczy. W 2013 r. 4. odsłona modelu przybrała nieco inny charakter, stając się jeszcze lepszym kompanem nie tylko zawodów, ale i treningów. Dodatkowo zastosowanie gumy Continental poprawiło przyczepność na mokrych nawierzchniach. To również w tym roku adidas ogłosił rewolucję – wprowadzenie pianki Boost, choć początkowo wyśmiewaną, uznawaną za chwyt marketingowy, to z perspektywy lat, trudno sobie wyobrazić dzisiejsze modele adidasa bez boost’a. Ten został dodany do 5. wersji „Bostonów”, wpływając na zmniejszenie wagi i stał się ważnym elementem kolejnych iteracji. Przez lata zmianom ulegały detale. W najnowszej 7 odsłonie m.in. wprowadzono wzmocnienia na wysokości śródstopia, dodatkowo przeprojektowano cholewkę, która zapewnia teraz jeszcze lepszą oddychalność.

Boston to model przeznaczony dla osób szukających lekkiego buta na starty, który jednocześnie zapewnia pewną dozę amortyzacji. Cenił je m.in. Alphonce Felix Simbu z Tanzanii, który zdobył w nich brązowy medal na dystansie maratońskim podczas Mistrzostw Świata w 2017 r. – 2:09:51.

Podczas wspomnianych zawodów z linii butów marki adidas, zdecydowanie bardziej popularny wśród zawodników elity był model Adizero Adios, który jest jednocześnie zdecydowanie bardziej utytułowany. Choć w ostatnim czasie wyraźnie przyćmiony przez model Vaporfly 4% marki Nike, to wciąż  notuje miejsca na podium najważniejszych maratonów.

adidas adizero Adios

Wśród kobiet 123. edycję Boston Marathon rozegraną 15 kwietnia zwyciężyła Etiopka Worknesh Degefa z czasem 2:23:31, mając na sobie wspomniany adizero adios. Jest to niejako bardziej zaawansowana wersja Bostonów, którą znacznie częściej można zobaczyć na nogach zawodników z elity. Jest to model przeznaczony do szybkiego biegania.  

To własnie w nich m.in. Haile Gebrselassie ustanawiał rekord świata w 2008 r. – 2:03:59. Miał wówczas ich pierwszą odsłonę. W drugiej biegał m.in. Dennis Kimetto, gdy w 2014 r. również w Berlinie, poprawił rekord świata do poziomu 2:02:57 [Obecny rekord należy do Eliuda Kipchoge – 2:01:39]. Marka adidas zanotowała wówczas swój największy sukces. Również drugi zawodnik na mecie Emmanuela Muthai (2:03:13), jak i dwie najlepsze zawodniczki tego dnia Tirfi Tsegaye (2:20:18) i Fayse Tadese (2:20:27), biegały w „adiosach”. 

Do ubiegłorocznego rekordu Eliuda Kipchoge, który pobiegł w modelu Nike Vaporfly Elite  2, wcześniejsze najlepsze rezultaty uzyskiwane były w modelach Adios. 

Rekordy świata w maratonie

Wynik Rok Miejsce Zawodnik Model butów
2:01:39 2018 Berlin Eliud Kipchoge Nike Vaporfly Elite  2
2:02:57 2014 Berlin Dennis Kimetto adidas Adizero Adios 2
2:03:23 2013 Berlin Wilson Kipsang adidas Adizero Adios 2
2:03:38 2011 Berlin Patrick Makau adidas Adizero Adios 2
2:03:59 2008 Berlin Haile Gebrselassie adidas Adizero Adios

Do sukcesów modelu można jeszcze dodać triumf Wilson’a Kipsang’a i Mary Keitany w 2014 r. w maratonie  w Nowym Jorku. Uzyskali wówczas czasy 2:10:59 i 2:25:07. Patrząc z perspektywy największych maratonów w roku ubiegłym, model adios zameldował się 3 razy na podium. Drugie miejsce zajął Amos Kipruto podczas maratonu berlińskiego ( 2:06:23), wśród pań wygrała Gladys Cherono (2:18:11). Był też na nogach Shure Demise, trzeciej zawodniczce Chicago Marathon (2:22:15).

Przez lata model przechodził niewielkie zmiany, marka nie chciała drastycznie zmieniać, czegoś co dobrze działa. W ubiegłym roku marka próbowała z nową linią nazwaną Adizero Sub2 stworzoną pierwotnie dla kenijskich sportowców: Wilsona Kipsanga, Patricka Makau i Felixa Kandie, która miała dopomóc w walce o rekordy w biegach maratońskich, w tym złamaniu magicznej bariery 2 godzin. Ostatecznie tylko dwukrotnie pojawiły się na listach najlepszych trójek w najważniejszych maratonach na świecie w 2019 r. M.in. w Tokio 3 miejsce zajął w nich Amos Kipruto (2:06:33), ale już na jesienny start w Berlinie powrócił do modelu Adios (2:06:23). 

Porównanie najnowszych Boston vs. Adios

  Boston 7 Adios 4
   Męski Damski Męski Damski 
Waga 244 g  202 g 226 g 186 g 
Drop 10 mm
10 mm 10 mm 10 mm 
Wys. pięta 29 mm 29 mm 27 mm 27 mm
Wys. palce 19 mm 19 mm 17 mm 17 mm

baner-PB-750x300-sezon-startowy