14 kwietnia Warszawę opanują biegacze startujący w Orlen Warsaw Marathon oraz biegu towarzyszącym na 10 km. Dla wielu osób to wyczekiwany, wiosenny bieg. Za sobą mają miesiące przygotowań, a już w niedzielę o godz. 9:00 wyruszą realizować swoje cele, walczyć o nowe rekordy.

O czym warto pamiętać przed startem?

Odbiór pakietów

Pakiety i numery startowe można odbierać w biurze zawodów w dniach od 11.04.2019 r. do 13.04.2019 r. w godzinach:

  • 11 kwietnia 2019 r. – w godz. 14:00 – 20:00;
  • 12 kwietnia 2019 r. – w godz. 10:00 – 20:00;
  • 13 kwietnia 2019 r. – w godz. 09:00 – 20:00;

Biuro zawodów zlokalizowane będzie w miasteczku biegacza naprzeciw wyjścia ze stacji „Stadion”.  W pobliżu funkcjonować będzie również strefa Expo. Na stoisku ASICS oraz Sklep Biegacza dostępna będzie unikalna kolekcja przygotowana z myślą o tegorocznym starcie. Dodatkowo czekać będą różne aktywacje. Zaczerpnąć będzie można również porad przed startem. 

Wskazówki przed startem w maratonie

Trening – mówi się, że „maraton to setki przebiegniętych kilometrów, ostatnie 42 to tylko finisz”, będące zwieńczeniem długich przygotowań. Jak podkreśla jeden z trenerów przygotowujący zawodników do startu w Orlen Warsaw Marathon Piotr Suchenia:

– „Już teraz powinniśmy trenować na przysłowiowe „pół gwizdka” czyli lepiej mniej niż więcej i za wolno niż za szybko. W tym tygodniu najważniejszym środkiem treningowym jest odpoczynek i na nim powinniśmy się skupić. Oczywiście nie znaczy to, że nie możemy trenować. Musimy, ale spokojnie, lekko, bez szaleństwa. Będzie to szczególnie ciężkie, gdyż nogi po zmniejszeniu obciążeń zaczną się „szybciej same kręcić” co automatycznie spowoduje wejście na większe prędkości. Warto w tygodniu pobiec krótki akcent na prędkości okołostartowej, żeby aż do startu, przez cały czas lekko bodźcować organizm zadanym obciążeniem. Ostatni trening przed startem to typowy rozruch, kilka km spokojnego truchtu, gimnastyka i kilka przyspieszeń dla pobudzenia. Warto ten trening wykonać na miejscu zawodów, jeżeli przyjeżdżamy z „daleka”, żeby rozkręcić nogi po po podróży. Oczywiście rozruch wykonujemy dzień wcześniej niż start.”

Pasta Party – to popularne ładowanie węgli, ale nie szalej z nimi wieczorem przed startem, bo rano poczujesz się ociężały, a organizm potrzebować będzie czasu na trawienie dużych ilości pokarmu.

Więcej: Co jeść przed startem?

Nie pojawiaj się na starcie na ostatnią chwilę – zaoszczędzisz sobie stresu związanego m.in. z pozostawieniem rzeczy w depozycie czy znalezieniem swojej strefy. Hala depozytowa znajdować się będzie w miasteczku biegacza zlokalizowanym na Błoniach Stadionu PGE Narodowego. Pamiętaj również o utrudnieniach na drogach spowodowanych startem biegów.

Postaw na sprawdzoną odzież – jeżeli start jest dla Ciebie docelowy w wiosennym kalendarzu, to już nie czas na testy. Ubierz swój ulubiony zestaw, który dotąd najlepiej Ci się sprawdzał, nie ryzykuj walką z nieprzyjemnymi otarciami na trasie.

Rozgrzej się – przygotuj swój organizm do wysiłku, kilka ćwiczeń startem zwiększy przepływ krwi i pobudzi mięśnie do pracy. Jeśli nie lubicie się rozgrzewać indywidualnie, możecie skorzystać z grupowej rozgrzewki. Taką o godz. 8:00 przy Bramie 11 Stadionu Narodowego organizuje Sklep Biegacza. 

Ustaw się w odpowiedniej strefie – na podstawie deklarowanego czasu została nadana Tobie odpowiednia strefa startowa. Nie martw się, jeśli wydaje Ci się być daleko od Klasyfikacja poza pierwszą 10 OPEN prowadzona jest wg. czasu netto, czyli momentu, kiedy to Ty przekroczysz linię startu.

Nie daj się ponieść – na początku biegnie się łatwo, zwłaszcza z tłumem, ale to wtedy musisz się kontrolować, by nie przyspieszać.

Pamiętaj o jedzeniu i piciu na trasie – i tu już nie ma co eksperymentować. Zabierz ze sobą sprawdzone żele czy przekąski na trasę. Nie zapominaj o ich spożyciu podczas wysiłku. Uchronisz się przed zjawiskiem „ściany”. Pij małe ilości na każdym punkcie, a nie dopiero wtedy, gdy poczujesz pragnienie. Będzie już za późno. 

Wyróżnia się dwa rodzaje punktów: nawadniania i odżywiania. Te drugie oferują więcej. Podczas Orlen Warsaw Marathon punkty nawadniania zlokalizowane będą co 5 km począwszy od 7,5 km trasy. Punkty odżywiania zaś, będą znajdowały się co 5 km począwszy od 5-tego km trasy. Nigdy nie wyrzucaj kubeczków innym biegaczom pod nogi! 

Więcej: Nawadnianie w bieganiu

Słuchaj, ale nie zagłuszaj – organizator nie zakazuje biegu ze słuchawkami, chociaż zaleca ich nie zabierać ze sobą. Jeśli lubisz biegać z muzyką, ustaw głośność tak, by reagować na komunikaty z otoczenia.

Zatrzymanie – jeżeli czujesz, że już musisz się zatrzymać na trasie, nigdy gwałtownie nie stawaj, zwłaszcza jeśli biegniesz w grupie, bo wpadną na Ciebie biegnący za Tobą biegacze.

Podbiegi i zbiegi – na trasie maratonu czekają dwa podbiegi w okolicy 15 i 32 km, ale po nich i nie zabraknie zbiegów. Dodatkowo na trasie wspierać będą kibice. W końcowej fazie zmagań wspólnie z marką ASICS sił Wam doda również ekipa pobliskiego Sklepu Biegacza Warszawa-Powiśle.

Celebruj – meta to czas radości ze zrealizowania celu, pokonania swoich słabości, czego Wam życzymy!

baner-metaride-kolekcja