W wielkanocną sobotę 20 kwietnia wystartowała 50. edycja Old Mutual Two Oceans, imprezy, która przez niektórych nazywana jest najpiękniejszym maratonem na świecie, choć dystans mierzy 56 km. W tym roku na niecałą dobę przed startem trasa uległa zmianie ze względów bezpieczeństwa. W dzielnicach przez które miała przebiegać dochodzi coraz częściej do zamieszek. Pozostał dystans, ale zmniejszyła się liczba przewyższeń z 1500 do 850 m. Organizatorzy zdecydowali się też zrezygnować z rywalizacji sztafet.

Maraton jest największą imprezą w Afryce, wzrost zainteresowania, to zasługa m.in. wydłużenia limitów na jego pokonanie. W ubiegłorocznej edycji zwyciężyli Justin Kemboi Chesire (3:09:21) oraz Gerda Steyn (3:39:31), a drugie miejsce wśród kobiet zajęła Dominika Stelmach (3:41:56). Tym samym powtórzyła sukces Polaka Jarosława Janickiego z 1995 r., który zajął wówczas 2 miejsce z czasem 3:11:56. W tym roku Dominika wróciła na trasę.

Blisko rekordu

Łatwiejsza trasa dawała nadzieję na pobicie rekordu trasy, za niego organizatorzy wyznaczyli sporą nagrodę ok. 270 tys. zł. Ten wśród kobiet wynosił 3:30:36 (z 1989 r.), a wśród panów 3:03:44 (z 1988 r.).

Aspirację o walkę no najlepszy wynik miała Gerda Steyn. Przez ostatnie lata w biegu zanotowała spory progres. W 2016 r. zajęła 10 miejsce z wynikiem 4:15:44. W ubiegłym roku już zwyciężyła z rezultatem 3:39:31. Tym razem z wyniku urwała kolejne minuty, ale do rekordu trasy zabrakło niewiele. Ostatecznie zameldowała się w czasie 3:31:29 (tempo 3:47 min/km). Swój bieg rozegrała najlepiej taktycznie, mając siły na znaczne przyspieszenie na ostatnich kilometrach. Gerda legitymowała się również jednym z najlepszych rekordów w maratonie w gronie startujących – 2:31:04 z ubiegłego roku. Podczas rywalizacji dystans maratoński minęła w czasie 2:40:16.

Jako druga na mecie zameldowała się Mammorallo Tjoka 3:38:23 (rekord życiowy w maratonie 2:38:26 z 20124 r.). Trzecie miejsce zajęła Irvette Van Zyl -3:41:32 (rekord w maratonie 2:31:26 z 2013 r.). Tuż za podium, ale wciąż na premiowanej pozycji uplasowała się Dominika Stelmach. Swój bieg zaczęła dość mocno, meldując się na na 14 km w czasie 53:36 (3:50 min/km). Z kolejnymi kilometrami jednak wyraźnie słabła, meldując się na mecie w czasie 3:50:12. Ze swojego startu była jednak zadowolona.

Zaczęło się od treningu

Two Ocean Marathon po raz pierwszy zorganizowano 2 maja 1970 r. Wówczas na starcie 35-milowego wyścigu stanęło 26 biegaczy. Wpisowe na udział wynosiło ledwie 50 centów. Nie miał być to wyścig, a trening, który pozwolić miał przygotować się lokalnym biegaczom do Comrades Marathon (jednego z najstarszych ultramaratonów na dystansie ok. 90 km). Do mety pierwszych zmagań dotarło 15 zawodników. Najlepszy okazał się Dirkie Steyn, który zakończył swoje zmagania w czasie 3:55:50, a dystans pokonał na bosaka. W kolejnych latach liczba uczestników wzrastała. Wpisowe, choć wzrastało, wciąż było zaskakująco niskie (mniej niż 50 gr.).

W 1972 r. zawody oficjalnie nazwano „The Two Oceans Marathon”. W kolejnym roku zmieniono termin rozgrywania imprezy na weekend Wielkanocny. Początkowo w poniedziałek, ale nie na długo.

W startach kobiecych przełom nastąpił w 1974 r. 40-letnia wówczas Theresa Stadler była pierwszą zawodniczką startującą w Two Ocean Marathons. Ukończyła wyścig w 7:33, poza limtem, ale zainspirowała inne kobiety do startu. To również w tym roku oficjalnie ustalono datę wyścigu na sobotę weekendu wielkanocnego.

Rok później oficjalnie  jako pierwsza kobieta bieg ukończyła Ulla Paul – 5:14:51. Był to początek kolejnych kobiecych rekordów, łamania barier oraz wzrostu frekwencji. W 1984 r. do rywalizacji zgłosiło się niemal 3,8 tys. osób. Najstarszym uczestnikiem był 75-letni Liege Boulle, który ukończył rywalizację w czasie 5:42:47.

Młodsi zawodnicy biegali coraz szybciej. W 1988 r. Thompson Magawana  nie tylko poprawił swój rekord trasy ustanowiony rok wcześniej i to aż o 1 min. i 47 sekund, ale poprawił najlepsze wyniki na w na świecie na dystansach 30 i 50 mil. Jego rezultat 3:03:44 niezagrożony został aż do dnia dzisiejszego.

Wśród kobiet o rekord trasy rok później zawalczyła Frith van der Merwe i to poprawiając wcześniejszy rezultat należący do Moniki Drögemöller aż o 13 minut i 53 sekundy. Wywołało to spore zadziwienie. Z powodu panującego ekstremalnego upału z trasy zeszło ok. 2 tys. uczestników.

W 1990 r. po 15 latach do rywalizacji chciał wrócić profesor Kevin Rochford. W 1975 r. zajął 17 miejsce, ale od tamtej pory nie mógł brać udziału. Przekonania religijne nie umożliwiły mu startu w sobotę. Organizatorzy zgodzili się na jego prośbę, aby łącznie 19 biegaczy mogło wystartować w piątek. Wszyscy ukończyli wyścig w czasie poniżej 6 godzin.

Wydłużenie limitów

8 lat później wyścig zmienił lokalizację. Biegacze zaczynali na Main Road Newlands i kończyli na polach rugby Uniwersytetu w Kapsztadzie. Zmianę tę spowodowały główne odbywające się budowy. Poprzedni limit na ukończenie wynoszący 6 godzin został przedłużony do 6 godzin 30 minut i wprowadzono nowy niebieski medal dla tych biegaczy (więcej o medalach niżej). Kolejnym ważnym zerwaniem z tradycją było zwiększenie poprzedniego czasu kwalifikacyjnego z min. 4:15 w maratonie do 4:30. W 1998 r. zorganizowano również pierwszy półmaraton, który od początku cieszył się popularnością. Pierwsza edycja przyciągnęła od razu 3593 uczestników. Z czasem organizatorzy zdecydowali się rozszerzyć formułę o kolejne biegi.

W 2000 r. limit w biegu głównym wydłużono do 7 godzin. Rok później kolejny raz przyjrzano się standardom kwalifikacji. Coraz częściej zauważano malejącą frekwencję na najdłuższym dystansie. Wymóg czasowy, by dostać się na bieg, wydłużono do 5 godzin (taki obowiązuje do dnia dzisiejszego).

Przez lata organizatorzy starali się dbać o rozwój imprezy. W tym roku mimo przeciwności starali się świętować jubileuszową edycję. Bieg charakteryzuje się również specjalnymi medalami, które zawodnic otrzymują medale w zależności od zajętego miejsca bądź uzyskanego czasu.