Speedgoat, jeden z najbardziej popularnych modeli marki Hoka One One, nie ma przypadkowej nazwy. Został tak nazwany od Karl’a „Speedgoata” Meltzer’a, jednego z czołowych zawodników ultra na świecie. Związanego z tą dyscypliną już od ponad 20 lat. W swoim pierwszym biegu ultra wystartował już w 1996 r. Od tamtej pory nie tylko ukończył ponad setkę takich startów, ale na swoim koncie ma zarówno rekordy największej liczby wygranych biegów powyżej 100 km, w tym także najwięcej w ciągu roku. W 2006 r. udało mu się aż 6 razy. Od 18 lat wygrywa przynajmniej jeden wyścig na 100 mil w roku, a łącznie na tym dystansie triumfował 40 razy. Był doceniany nagrodami m.in. Ultrarunner of the Year 2006, Runner up-Ultrarunner of the Year, 2007 i 2009. To m.in. te sukcesy sprawiły, że otrzymał przydomek „Speedgoat”, ze względu na swoją waleczność w biegach wysokogórskim. Obecnie jest również trenerem i organizatorem biegu Speedgoat 50k.

Najbardziej jednak zasłynął, gdy w 2016 r., wówczas już 48-letni Karl ustanowił nowy rekord szybkości przejścia Szlaku Appalachów. Dla niego był to szczególny wyczyn, bo udało się to w 3 podejściu (w 2004 i 2008 r. próby zakończyły się niepowodzeniem). Na pokonanie 3524,5 km i 141 km przewyższenia potrzebował 45 dni, 22 godz. i 38 minut (jego rekord nie przetrwał długo, w kolejnych latach czas ulegał poprawie, obecny najlepszy wynik z 2018 roku wynosi 41 dni 7 godz. i 39 min) i pochodzi z sierpnia 2018 r.), Karl przed startem w wywiadzie o swoich przygotowaniach dla marki Hoka One One, wspomniał: „Speedgoat  to jedyne buty, które będę nosić. Szlak Appalachów jest bardzo wilgotnym miejscem, więc każda skała i korzeń są śliskie. Speedgoat świetnie się do tego nadaje ze względu na gumę Vibram i wzór bieżnika, który zaprojektowaliśmy. Mam jedną parę Challengera ATR , ale bardziej niż prawdopodobne, że będę używał tylko modelu Speedgoat. W końcu to mój but.

Day 46: The most anticipated day on the Appalachian Trail yet. Karl and his crew were up at 3:05 a.m., and Karl went…

Opublikowany przez Karl Meltzer Sobota, 17 września 2016

Zawsze chciał stworzyć swój produkt. Nigdy nie miał butów z których byłby w pełni zadowolony. Nie był jednak projektantem, mógł jedynie przekazać swoje pomysły. marce Hoka One One.

Współpraca z Hoka One One

Karl z marką Hoka One One związał się w 2010 r. Otrzymując pierwsze buty do testów, podchodził do nich sceptycznie. Dla niego wyglądały jak buty z księżyca albo przynajmniej klauna. Był zadziwiony jak pomysłodawcy konstrukcji z maksymalna amortyzacją,Nicolas Mermoud (zdobywca 3 miejsca na UTMB w 2007 r.) i Jean-Luc Diard (mający doświadczenie w rynku biegowym), są pewni siebie. W połowie treningu po swoich ulubionych ścieżkach w Utah, gdzie przeprowadził się w 1989 r., uznał, że mógłby tak w nich biec dalej. Przekonał się na tyle, że w ciągu kolejnych 3 miesięcy porzucił swojego wcześniejszego sponsora i zaczął biegać w Hokach. Buty dały mu niejako nowe „biegowe życie” po kryzysie. W kwietniu 2011 roku wygrał swój pierwszy wyścig w roku, wymagający bieg na dystansie 26,2 mil w stanie Utah. Trzy tygodnie później triumfował w 100-milowym wyścigu w Wirginii, a następnie wygrał w Pinhoti 100 w Alabamie w listopadzie.

Speedgoat

Podczas rekordowego szlaku faktycznie używał tylko modelu Speedgoat. Zużył łącznie 20 par butów. Obyło się bez żadnych pęcherzy. Choć jak przyznawał, jego support, pilnował go by nie zapominał dbać o stopy. Buty na pewno pomogły, ale i Karl był zawsze szybki, silny i zdecydowany. „Speedgoat” jest pseudonimem Meltzera, nie bez powodu, a teraz to również nazwa handlowa jego linii produktów oraz imprezy biegowej.

Od początku w zamyśle twórców było, by model sprawdzał się na nierównych górskich szlakach, czasem w zmiennych warunkach. Takie też czekają uczestników zmagania Speedgoat 50, od śniegu po kamienie. Obecnie na rynku dostępna jest już ich 3 odsłona. Nie zmieniło się to co charakterystyczne, czyli ponadgabarytowa podeszwa środkowa EVA oraz CmEVA, zapewniająca wysoki poziom amortyzacji. Poprawiono głównie cholewkę, język jest z nią teraz zintegrowany. 


Drop: 4 mm
Waga: 258 g
Drop: 4 mm
Waga: 292 g