Wydawałoby się, że rynek biegowy jest już przepełniony różnymi modelami butów do biegania, a obecne na nim marki wystarczająco prześcigają się w szukaniu nowych rozwiązań, oferując szeroką gamę produktów. Tyle jednak ile stóp, tyle potrzeb i tyle najlepszych rozwiązań, a wielu biegaczy wciąż szuka swojego idealnego kompana. Nikogo więc pewnie nie dziwi, że stale pojawiają się nowe produkty.

Już w 2017 r. funkcjonująca na rynku od ponad 40 lat, skandynawska marka Craft, znana dotychczas z odzieży sportowej, a zwłaszcza swojej funkcjonalnej bielizny, ogłosiła poszerzenie dotychczasowej oferty. Dotąd poszczycić się mogła sporym osiągnięciem. Jej produkty „zdobyły” łącznie kilkadziesiąt medali na Igrzyskach Olimpijskich. W 2018 r. po raz pierwszy do sprzedaży trafiło sygnowane jej logiem obuwie biegowe serii „V”, powstałe przy współpracy ze specjalistami marki Vibram. 

Jednymi z pierwszych użytkujących nowe modele byli zawodnicy ze szwedzkiej reprezentacji narciarzy X-Country. Nie było to nowością. Marka już od wielu lat współpracowała z czołowymi sportowcami z kraju przy tworzeniu funkcjonalnych ubrań.

– „Pracowaliśmy bardzo ciężko przez kilka lat przy opracowywaniu naszej kolekcji obuwia i jest to niesamowite, że gwiazdy w krajowym zespole XC wybierają nas teraz jako partnera obuwniczego” – mówił w informacji prasowej Daniel Högling, dyrektor ds. Produktów i marketingu w Craft. Dodając – „To pokazuje, że odnieśliśmy sukces w rozwoju naszych produktów, podczas gdy ekscytujące będzie również dalsze rozwijanie obuwia razem z jednymi z najlepszych i zarazem najbardziej wymagających sportowców na świecie”.

Marka ścisłą współpracę nawiązała również ze szwedzką biegaczką narciarską Charlotte Kalla, wielokrotną mistrzynią olimpijską i mistrzynią świata, która odgrywa kluczową rolę w procesie badawczo-rozwojowym Craft. Charlotte trenuje poza kadrą, ze swoim indywidualnym programem. W projektach pomagać będą również m.in. dwie inne utalentowane narciarki: Stina Nilsson i Ebba Andersson. Ebba przed laty rywalizowała również na stadionie na dystansach: 1500, 2000 i 3000 m. 

Szwedzcy zawodnicy zazwyczaj biegają w okresie przedsezonowym, ale i w miesiącach zimowych nie brakuje tego typu treningów. Wówczas jak mówi przedstawiciel związku, biegają dużo. 

V175 Fuseknit

I właśnie dla osób wychodzących na długi trening wytrzymałościowy został przygotowany jeden z oferowanych modeli – V175 Fuseknit.

– „Wyzwaniem było zaprojektowanie stylowego buta, który łączyłby również najlepsze komponenty techniczne” –  mówił dyrektor generalny Vibram, Paolo Manuzzi. 

Sam produkt jak podkreśla marka, został wykonany w oparciu o G.A.T.E. (Grip, Anatomical Shape, Torsion, Energy Return), czyli skupieniu się na 4 właściwościach: przyczepności, anatomicznym dopasowaniu, ochronie przed skręceniem i zwrotem energii. Przyczepność gwarantuje podeszwa Megagrip. But cechu się neutralną stabilnością, zapewniając odpowiedni poziom kontroli ruchu dla biegaczy neutralnym ruchu stopy.

podeszwa_vibram

V175 Fuseknit

Nowy model wykorzystuje również jedną z najbardziej zaawansowanych technologii marki – Fuseknit. To właśnie aspekt materiałów odzieżowych był dotąd najmocniejszą stroną Crafta przez ostatnie cztery dekady. Technologia też szybko została doceniona, odzież skonstruowana z Fuseknit otrzymała nagrodę ISPO Award 2018. Fuseknit pozwala zminimalizować szwy, zapewniając miękką i elastyczną konstrukcję. 

Ta lekka cholewka połączona ze strefami V-flex w podeszwie zewnętrznej oraz formowany termicznie zapiętek z TPU ma zapewnić stabilność podczas biegu. 

W przypadku amortyzacji, ta oparta została o V Energy Foam, czyli dwa rodzaje pianek: phylon oraz ETPU Energy. Zastosowano również perforowaną 5mm wkładkę, zapewniającą dodatkowy poziom komfortu. 

Fuseknit V175 to model o którym sama marka nie rozpisuje się szczegółowo. W wyglądzie jak i konstrukcji na pierwszy rzut oka daje się wyczuć charakterystyczną dla Skandynawii: prostotę, funkcjonalność i minimalizm. To również jeden z tych modeli, który swoim wyglądem zdaje się zacierać różnice między butami biegowymi, a tymi do chodzenia na co dzień. 


Drop: 6 mm
Waga: 326 g
Drop: 6 mm
Waga: 260 g
Sprawdź w sklepbiegacza.pl