31 marca wystartuje 14. PZU Półmaraton Warszawski. Po raz pierwszy impreza otrzymała srebrna oznakę IAAF Silver Label. Oznacza to tyle, że na lista startowych w gronie ok. 13 000 biegaczy, widnieje przynajmniej 6 mężczyzn i 6 kobiet posiadających status „Silver”. Jak dotąd najwięcej zawodników minęło linię mety tej imprezy w 2015 r. – 12 957. Trudno liczyć na rekord frekwencji, ale organizatorzy mają nadzieję na inne rekordy. 

Dominacja Kenii

Jak zapowiadał podczas konferencji prasowej przed startem, dyrektor imprezy Marek Tronina, patrząc na skład elity tegorocznych zmagań, jest szansa na poprawę rekordu trasy. Ten wynosi 1:00:48 i należy od 2014 r. do Kenijczyka Victor’a Kipchirchir. To zresztą najszybszy czas osiągnięty na dystansie 21,0975 km podczas polskich imprez. Rok później podczas jubileuszowej 10. edycji, bliski poprawy tego wyniku był jego rodak Limo Kiprop, ostatecznie swoje zmagania zakończył z rezultatem o 4 sekundy wolniejszym.

Od początku półmaraton w Warszawie zdominowali zawodnicy z Kenii.Triumfowali 12 razy. Tylko raz, w 2012 r. passę ich dominacji przerwał Arkadiusz Gardzielewski (1:03:30). I w tym roku rywalizacja o zwycięstwo najprawdopodobniej rozstrzygnie się wśród biegaczy ze wschodniej Afryki. Najlepszymi rekordami na liście startowej legitymują się Peter Cheruyot Kirui (59:22) oraz Gilbert Masai (59:31). To jedyni zawodnicy, którzy mogą pochwalić się życiówkami poniżej godziny. Co prawda Kirui swój rekord ustanowił w Pradze w 2014 r. W ubiegłym roku najszybciej pokonał półmaraton w Szwecji w czasie 1:04:03. W tym wypadku faworytem wydaje się być jednak Masai, który najszybciej pobiegł w København w Dani w 2016 r. co jednak bardziej aktualne, w ubiegłym roku ukończył 2 półmaratony z rezultatami 1:00:16 (Venlo Half Marathon) i 1:00:38 (Berlin Half Marathon). W obu plasując się na 4. pozycjach. Na początku tego roku startował w maratonie w Chinach, ale biegu nie ukończył. Nieco gorszym czasem legitymuje się inny z Kenijczyków, David Kiprono Mette (1:02:44), ale ulice Warszawy są mu doskonale znane. W ubiegłym roku z czasem 2:12:44 zwyciężył w jubileuszowym 40. PZU Maratonie Warszawskim.

Początkowo wystartować miał ubiegłoroczny zwycięzca Sang Ezrah Kiprotich, ostatecznie jednak zapadła decyzja w minionym tygodniu o tym, że nie pojawi się w Warszawie.

Z polskich zawodników w elicie znalazło się tylko 2 zawodników: Kamil Karbowiak oraz Wojciech Kopeć. Kamil swój rekord życiowy 1:05:17 ustanowił podczas tegorocznego półmaratonu w Gdyni. Rekord życiowy Wojtka – 1:06:14 pochodzi z 2014 r. Jednak niewiele gorszy rezultat uzyskał podczas ubiegłorocznego startu w Warszawie. Na mecie zameldował się na 16. pozycji z wynikiem 1:06:57. 

Wśród pań rekord trasy również ustanowiony został w 2014 r. Należy do Poline Wanjiku Njeru z Kenii – 1:09:06. Triumfowała również w roku ubiegłym z czasem 01:10:01. W tym roku ostatecznie nie pojawi się na starcie.

Wśród pań dominacja reprezentacji Kenii nie jest aż tak wyraźna. Jak dotąd kenijskie zawodniczki w historii triumfowały tylko 3 razy. Najwięcej, aż 6-krotnie niepokonane były polskie reprezentantki. Choć po raz ostatni na najwyższym stopniu podium stanęła w 2013 r. Olga Kalendarowa-Ochal (1:14:04). Od tamtej pory naprzemiennie triumfują biegaczki z Kenii i Etiopii.

W tym roku najlepszym rekordem życiowym legitymują się Kenijki Naomi Jebet (1:08:19) i Naomi Vaati (1:10:17) oraz Gladys Jeptepkeny Kipkoech (1:10:13). Jebet swój rekord uzyskała na początku lutego tego roku w Ras Al Khaimah, Vaati pod koniec lutego w Guadalajara, zaś Jeptekeny w lipcu ubiegłego roku w Hamburgu. Niestety na liście wśród elity brakuje polskich zawodniczek. 

Trasa biegu

Trasa biegu w tym roku nie ulegnie zmianie. Warszawa znana jest z tego, że trasy organizowanych w niej imprez ulegają zmianom. Jednak nie tym razem. Jak przyznał dyrektor imprezy Marek Tronina, biegacze w ubiegłym roku chwalili trasę. Motywacji na niej dodawać będzie uczestnikom niemal 30 zorganizowanych punktów kibicowania. 

Biegacze, razem mamy wielką moc❗️Przekażmy tę informację jak największej liczbie osób. Dzięki temu 31 marca nikogo nie…

Opublikowany przez Maraton Warszawski Poniedziałek, 25 marca 2019

Niespodzianki dla uczestników

Jak przyznają organizatorzy, w tym roku metę przekroczy 100 000 uczestnik. Dla tej osoby przygotowana została niespodzianka. Do tej pory półmaraton ukończyło łącznie 95 970 osób. Statystycznie patrzą,c symboliczną liczbę finiszerów, przekroczy osoba z czasem w okolicach 1:50. Wszystko jednak zweryfikuje tegoroczna meta. 

Dla wszystkich uczestników czekają pamiątkowe medale. 

Już 31 marca zawiśnie na Twojej szyi. ????????
Tego dnia Warszawa będzie wyjątkowo piękna! ????

#14PZUPolmaratonWarszawski #Medal

Opublikowany przez Maraton Warszawski Środa, 20 marca 2019

Dodatkowo organizatorzy przygotowali odznaki. Jak dodają – „W swoich pakietach startowych złote odznaki znajdą osoby, które przebiegły 10 edycji Półmaratonu Warszawskiego. Srebrne – Ci, którzy ukończyli dotąd minimum 5 edycji biegu. Podczas każdego kolejnego Półmaratonu Warszawskiego odznaczenia będziemy wręczać kolejnym biegaczom, którzy na swoim koncie będą mieli ukończonych 5 lub 10 biegów.

Oficjalna strona biegu