VI edycja TUT – Trójmiejski Ultra Track wystartuje już w niedzielę 17.02. Na trasę dystansu ultra (68 km), Szybkiej 40 i Grubej 15 wyruszy niemal tysiąc uczestników. Najwięcej osób zmierzy się z najdłuższym dystansem. Zawodnicy na tę trasę ruszą już o 7:00 z Gdyni. 

To tu na starcie zobaczymy Marcina Świerca, reprezentującego barwy Pro Team Buff, zwycięzcę ubiegłorocznego biegu TDS rozgrywanego w ramach prestiżowego festiwalu Ultra Trail du Mont Blanc, autora książki książki „Czas na ultra„. W związku z niedawną jej premierą, organizatorzy wspólnie z partnerem biegu Sklepem Biegacza, przygotowali dodatkowe atrakcje.

Na liście startowej widnieją również: Tomasz Baranow i Sebastian Sikora. Tomasz to zwycięzca biegu z 2017 r. (5:23:41). Z kolei Sebastian w minionych dwóch edycjach plasował się na 3 pozycji OPEN i 2 wśród mężczyzn (2 miejsce w tych edycjach zajmowała Dominika Stelmach). W 2017 r. przegrywając ze wspomnianym Tomaszem Baranow, a w roku ubiegłym z Litwinem Gediminasem Grinius, czołowym zawodnikiem biegów ultra na świecie, do którego należy również rekord trasy – 5:21:16 z 2018 r.

Jak przyznaje Sebastian przed startem – „W tym roku próbuje spokojniej rozpocząć sezon i jestem w trochę innym miejscu z przygotowaniem niż przed rokiem. Dodatkowo w zeszłym tygodniu byłem chory, więc start jest dla mnie niewiadomą. Obiecuję dobrze się bawić, a jak uda się powalczyć o czołowe lokaty to będzie super.”

tut trojmiejski ultra track sebastian sikora

Sebastian Sikora

Wśród pań faworytką na dystansie 68 km jest Gosia Pazda-Pozorska, złota drużynowa i brązowa indywidualna medalistka ubiegłorocznych Mistrzostw Europy w biegu 24h oraz rekordzistka Polski w biegu na 100 km (8:05:38). Startem świętować ma swoje urodziny, które obchodzi dzień wcześniej (16.02). Jak wspominała – „Będzie to mój kolejny, już trzeci bieg zimowy w tym roku, to taki mój sposób zaprawy na sezon. Nic nie planuje, będę biegła ile sił w nogach danego dnia, to taki mój urodzinowy bieg i po prostu biegnie w nim wielu znajomych, więc będzie to miły czas.”  

[Aktualizacja 12.02.2019: Niestety z powodu choroby, Gosia Pazda-Pozorska nie wystartuje, pojawi się jednak na mecie biegu.]

Rekord trasy kobiet należy do Dominiki Stelmach, która w ubiegłym roku zameldowała się na 2 pozycji OPEN z czasem 5:25:05.

Liczne grono startujących stanowią lokalni biegacze z Trójmiasta. Organizatorzy przygotowali dla nich dodatkową kategorię w której nagrodzeni zostaną najlepsi. Jak dodaje jeden z uczestników, który po raz kolejny wyruszy na trasę, Marcin Weremjewicz – „TUT był pierwszym pomysłem na trailowe ultra o charakterze biegu górskiego w Trójmieście. Sentyment, atmosfera, organizatorzy – grupa przyjaciół. Wspólnie trenujemy na co dzień przed zawodami. W kwestii trasy bardzo lubię czytać opinie startujących pierwszy raz w imprezie. Są zdziwieni (pozytywnie), że mamy tutaj takie warunki. Biegi górskie nad morzem? Oczywiście. Morena pokryta lasem, doliny i potoki które tworzą kompleks Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego dają prawdziwą namiastkę górskiego biegania. Suma przewyższeń na trasie jest spora, nie brakuje technicznych fragmentów. To ewenement na niżu europejskim, podobne ,,klimaty” można znaleźć dopiero na Jurze i na pogórzu.”

Po raz trzeci w ramach biegu przy współpracy z Okręgową Izbą Radców Prawnych w Gdańsku zorganizowane zostaną również Mistrzostwa Radców Prawnych i Aplikantów.

Na debiutującej trasie Szybkiej 40 rywalizować będzie m.in. Piotr Choroś, 4. zawodnik ubiegłorocznego TUTa na pełnym dystansie oraz Aneta Ściuba, 7. zawodniczka Cappaddocia Ultra Trail oraz najlepsza Polka w ubiegłorocznym cyklu Ultra-Trail World Tour.

Ze zmodyfikowaną trasą Grubej Piętnastki zmierzy się ponad 350 osób. Wśród pań o zwycięstwo powalczy triumfatorka z 2017 r., Maria Maj – Roksz

Wiele wskazuje na to, że w tym roku dobrym wynikom będzie sprzyjać pogoda. Choć miejscami ścieżki są jeszcze oblodzone, to na samym biegu zapowiada się bardziej wiosenna aura i temperatura oscylująca nawet w granicach 5-7 stopni Celsjusza. 

Spotkanie autorskie i prelekcja Marcina Świerca

spotkanie z Marcinem SwiercemRejestracja została zakończona, a pakiety startowe zawodnicy odbierać będą mogli w sobotę 16 lutego 2019 w godzinach 10:00-19:00 w Sklepie Biegacza w Gdańsku (C.H. Manhattan, Aleja Grunwaldzka 82). To również tam spotkać będzie można Marcina Świerca, który podpisywać będzie swoje książki w godz. 13-16:00. Następnie o 16:30 każdy będzie mógł wziąć udział w prelekcji i zaczerpnąć tym samym ostatnich wskazówek przed startem. Prelekcja odbędzie się w pobliskim Hotelu Szydłowski (Aleja Grunwaldzka 114), jej start zaplanowano na godz. 16:30. 

Wszystkie szczegóły związane ze startem można śledzić na bieżąco na profilu biegu na Facebooku

baner-PB-750x300-after-running