Gdy model adidas Ultraboost został zaprezentowany po raz pierwszy w 2015 r., marka adidas wspominała, że są to „Najlepsze buty biegowe”. Łączył w sobie trzy największe ówczesne technologie marki: Primeknit, Boost i Torsion. Te były już znane z innych modeli, ale po raz pierwszy zintegrowano je wszystkie w jednym. Przy projektowaniu wykorzystano również wyjątkowy model ARAMIS, używany m.in. przez takie czołowe instytucje inżynieryjne jak NASA czy Boeing, które pozwoliły marce zidentyfikować kluczowe elementy w butach do biegania podczas ruchu i zaprojektować je w jak najlepszy sposób. 

Niektóre prototypy nas zawiodły, ale przy każdej nieudanej próbie nauczyliśmy się czegoś nowego, co pomogło nam stworzyć najlepszą wersję adidas Ultra Boost” – wspominał wówczas Moritz Hoellmueller, dyrektor ds. Projektowania adidas. Konieczne było jednak narzucenie ograniczeń produkcyjnych. z uwagi na to, że na rynku w tym czasie tylko jedna fabryka mogła wyprodukować Boost.

Ultraboost dzięki swojemu unikalnemu wyglądowi stał się ulubieńcem również w środowisku miłośników butów sneakersowych. Modele chętnie były używane przez znane osobistości m.in. Kanye’go West’a, który pojawił się w nich m.in. na New York Fashion Week, a produkt szybko stał się pożądany wśród licznej rzeszy jego fanów. 

Od tego czasu model przechodził kilka zmian. W ubiegłym roku do sprzedaży trafiła wyjątkowa odsłona Parley for the Oceans.  Do powstania każdej pary zużyto aż 11 plastikowych butelek. Z powstałych z plastiku nici stworzona została górna część cholewki Primeknit (więcej o modelu)

Nowe spojrzenie

Prawdziwą zmianę przynosi jednak najnowsza odsłona Ultraboost 19. Choć piąta, to można ją uznać za zupełnie nowy model. Powstały na nowo od podstaw i przy konsultacji z tysiącami biegaczy. Marka zaprosiła 4000 testerów, którzy podzielili się swoimi pomysłami i opiniami na ulepszenie procesu projektowania. Byli również wypytywani o to jak podchodzą do biegania. 

ultraboost19

To przyczyniło się do szukania nowego rozwiązania, połączenia minimalizmu z wydajnością, a tym samym, jak mówił dyrektor kategorii adidas Running, Matthias Amm – do zmniejszenia ilości komponentów z siedemnastu, z których składał się oryginalny model Ultraboost, do zaledwie czterech w nowej odsłonie.

ultra boost ultra boost 19

Te cztery komponenty to zarazem cztery główne zmiany w nowym modelu. Przede wszystkim nowa cholewka – Primeknit 360, nad którą prace trwały kilka miesięcy. Powstała dzięki wykorzystaniu technologii 3D. Materiał jest trwały i elastyczny oraz zapewnia wsparcie w miejscach gdzie go potrzeba. Jest tym samym jednoczęściową skarpetą. Jak podkreśla Matthias Amm, cholewka jest najbardziej funkcjonalną cholewką jaką kiedykolwiek stworzyła marka adidas.

Druga, to nowa sprężyna skrętna – Tuned Torsion Spring. Lekka konstrukcja ma jeszcze dłuższe widełki niż w poprzednich modelach, dzięki czemu teraz stopa jest lepiej wspierana oraz poprawiona została dynamika. Jak dodaje marka adidas – w połączeniu z technologią Boost wykorzystuje swoją energię z niewiarygodną wydajnością. Podeszwa też została zoptymalizowana, technologii Boost jest teraz o 20% więcej w porównaniu z poprzednimi wersjami. Zmieniono także ramę pięty na 3D Heel Frame. I tu postawiono na minimalizm przy jednoczesnej poprawie stabilności. To wszystko pozwoliło zachować wagę buta.

Sam Handy, VP Design, adidas Running, powiedział: „Bieganie ciągle ewoluuje, więc zaprojektowaliśmy odświeżony i ze zwiększoną energią tzw. reboosted adidas Ultraboost 19, aby umożliwić biegaczom na całym świecie podejmowanie wyzwań. Stworzyliśmy but, który zapewnia większy zwrot energii niż kiedykolwiek wcześniej, aby wszyscy biegacze mogli biegać z mocą i pewnością siebie.

Adidas Ultraboost 19 promowany jest przez markę z hasłami „Rethought”, „Recoded” i wspomniany już „Reboosted”. Ten pierwszy odnosi się procesu projektowania, ponownego spojrzenia od nowa na sam projekt butów do biegania. „Recoded” ma być swego rodzaju ukłonem w stronę tzw. nowej generacji biegaczy, która patrzy na bieganie inaczej, często traktując go jako sport zespołowy. „Reboosted” nawiązuje do stworzenia najbardziej reaktywnego buta do biegania, ale jego wygląd sprawia, że jest idealny również do codziennego użytkowania.

Model damski

buty-adidas-ultraboost-19-w Waga: 268 g

Drop: 10 mm

Sprawdź w sklepbiegacza.pl

Model męski

buty-adidas-ultraboost-19-m- Waga: 310 g

Drop: 10 mm

Sprawdź w sklepbiegacza.pl

adidas-ultraboost19_baner