Od 20 lutego ok. 4 000 zawodników z 68 krajów rywalizuje w prestiżowych zawodach TransGranCanaria. Wśród nich liczne grono ponownie stanowią zawodnicy z Polski, na 6 dystansach, z których najkrótszy mierzy 17 km, a najdłuższy 264 km, jest ich niemal 120.

Transgrancanaria jest trzecim wyścigiem z kalendarza Ultra Trail World Tour i pierwszą z dwóch zaledwie serii bonusowych mistrzostw w 2019 r. Seria Bonus to wyścigi, które dają najwyższy wynik w rankingu zawodów Pucharu Świata. Dla zawodów Transgrancanaria to pierwsze takie wyróżnienie, dzieląc się tym przywilejem z legendarnym biegiem UTMB.

Faworyci nie zawiedli

Jednym z biegów z najsilniejszą co roku obstawą jest wyścig Trans GC mierzący 128 km (+7500 m przewyższenia), uznawany za matkę wszystkich tras. W tym roku z nieco zmodyfikowaną trasą, wydłużoną o ok. 3 km (w ubiegłym roku było 125 km). To tu wśród faworytek od początku była zawodniczka Salomon Suunto Team Magdalena Łączak, która w ubiegłym roku zwyciężyła, a tym samym jako pierwsza Polka stanęła na najwyższym podium zawodów wchodzących w cykl Ultra Trail World Tour. Jej głównymi rywalkami były Kaytlyn Gerbin i Miao Yao. Amerykanka już przed biegiem wspominała – „Przychodzę na to wydarzenie z dużymi oczekiwaniami, chociaż uważam, że będzie to bardzo trudny wyścig„. Z kolei Miao, to młoda chińska biegaczka, która za cel postawiła sobie znalezienie się w pierwszej trójce na mecie.

Od startu mocno ruszyła Chinka, tuż za nią plasowała się Amerykanka, a Magda utrzymywała trzecią lokatę. W okolicach 40 km Magda wysunęła się na 2 miejsce, ale Miao wciąż utrzymywała kilku minutową przewagę. Z każdym kolejnym kilometrem Polska zawodniczka odrabiała stratę do liderki, by w okolicach 60 km ostatecznie objąć prowadzenie.

W okolicach 70 km z rywalizacja odpadła Chinka, Magda prowadzenia nie oddała już do końca, triumfując po raz drugi, z czasem 16:22:56. Drugie miejsce zajęła Kaytlyn Gerbin – 16:35:08, a trzecie Fernanda Maciel – 17:03:33

Wśród panów w gronie faworytów był Paul Capell, dwukrotny zwycięzca Transgrancanaria. Jego głównym rywalem miał być Amerykanin Hayden Hawks oraz Pablo Villa z Hiszpanii. Paul Capell okazał się być niepokonany. Triumfował pewnie z czasem 12:42:40, z niemal godzinną przewagą nad drugim Pablo Villa González – 13:31:37. Trzecie miejsce zajął Cristofer Clemente Mora – 13:42:54.

Triumf Kasi Solińskiej w maratonie

Już w piątek świętować mogliśmy sukces Katarzyny Solińskiej, zawodniczki Hoka One One Team Poland, która okazała się być najlepsza na dystansie maratońskim (+1000 m przewyższenia). Zwyciężyła z czasem 3:42:30, z przewagą ponad dwóch minut nad drugą, Hiszpanką Marta Molist – 3:44:49. Kasia jak przyznawała w wywiadach na mecie, o swoim zwycięstwie dowiedziała się dopiero na 11 km przed metą. Trzecie miejsce zajęła Niemka Kerstina Englemanna-Pilgera – 3:47:41.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Jak wiecie, w ostatnim czasie dołączyłam do Hoka One One Team Polska, a udział w @transgrancanaria zaplanowałam jako pierwszy start w nowych barwach. Okazał się on niesamowitą niespodzianką, bo nawet w najśmielszych marzeniach, nie myślałam, że mogę wygrać.????‍♀️????⛰ Bieg był wymagający, szczególnie czujności na usypanej luźnymi kamieniami trasie. Upał był drugim składnikiem tego wyzwania. Jednak piękno kanaryjskich gór i atmosfera biegu, rekompensowała wszystko ???? I miejsce cieszy ogromnie i jest ogromną motywacją. Teraz czas na chwilę odpoczynku, kibicowanie kolejnym biegaczom i wracamy do pracy. A jest gdzie tu biegać ???? Fot. @ultralovers100 #hokaoneone #timetofly #hokarunnerspoland #mountains #mountainrunning #trial #trailrunning #run #runner #outdoor #ultrarunning #ultra #góry #bieganie #biegaczka #teamspirit #nowewyzwania #race #runninggirl #ultragirl #biegigorskie #rehaorthopedica #transgrancanaria @rehaorthopedica @transgrancanaria @high5polska

Post udostępniony przez Kasia Solińska (@solinskak)

Na tym samym dystansie wśród panów całe podium zdominowali zawodnicy z Hiszpanii. Najlepszy okazał się Pablo Villalobosm który zmagania skończył z rewelacyjnym czasem 2:56:25. Drugie miejsce zajął Antonio Martínez – 02:59:07, a trzecie Borja Fernández – 3:01:05.

Wysokie 6 miejsce z polskich reprezentantów zajął Kamil Leśniak, reprezentujący obecnie barwy Salco Garmin Team. Wynik 3:11:54 zapewnił mu 3 miejsce w kategorii wiekowej. Łącznie dystans ukończyło 19 Polaków.

Najdłuższy dystans Trans 360 na dystansie 264 km ukończyło 2 Polaków. Tomasz Podraza z wynikiem 74:31:11 zajął 20 lokatę, a Tomasz Krasiński 56 – 97:35:21. Zwyciężył Włoch Luca Papi – 50:14:13.

24 polaków ukończyło dystans Starter (30 km +688 m). Tu 7. miejsce wśród kobiet zajęła Agnieszka Kruszewska-Senk z czasem 3:07:08. Najwyższe, 14. wśród panów zajął Michał Stopa – 2:28:05.

Wysoką 5. lokatę wśród kobiet na dystansie 65 km zajęła Katarzyna Winiarska (07:59:53), a 13. Justyna Jasłowska (09:14:43).