Marka Brooks Running liczy już ponad 100 letnią historię. Jej początki sięgają 1914 r. Choć nie od razu związana była ze sprzętem biegowym. Ten dołączył do oferty wraz ze wzrostem popularności tej najprostszej formy aktywności w Stanach Zjednoczonych. I na pewno ostatecznie to skupienie się właśnie na biegaczach, pozwoliło marce przetrwać poważny kryzys w którym się znalazła (więcej o historii marki Brooks Running).

Analizowanie, badanie, przyglądanie się biegaczom sprawiło, że to właśnie marka Brooks jako pierwsza w swoich butach postawiła na innowacyjny wówczas system amortyzacji w postaci pianki EVA (znanej do dziś, choć coraz częściej zastępowanej nowszymi, bardziej zaawansowanymi piankami). W 1974 r. po konsultacjach zarówno z inżynierami jak i biegaczami, w tym z amerykańskim biegaczem Marty Liquori, jednym z najlepszych w tym czasie, który jako trzeci Amerykanin (w szkole średniej), złamał barierę 4 minut na milę (3:59.8 w 1967 r.), technologię zastosowano w modelu Villanova. Szybko tę technologię wdrożyły również inne marki. To nie jedyna rewolucja w historii butów do biegania marki. W 1972 r. to Brooks jako pierwszy w zwrócił uwagę na konieczność wspomagania nadmiernej pronacji występującej u niektórych biegaczy podczas przetaczania stopy w trakcie biegu. Wsparcie zastosowano w modelu Vantage. Od tamtego czasu produkty stale ewoluowały jak i podejście do samej nadpronacji. 

W 1999 r. na rynek trafił ulubiony do dziś model Brooks Adrenaline GTS. W ofercie już od dwóch lat był produkt o nazwie Adrenaline, dlatego jako wyróżnik dodano skrót GTS (skrót od „go-to shoe”).

Po 20 latach, na początku tego roku do sprzedaży trafiła właśnie ich już 19. odsłona, w której zawarto nowe spojrzenie na system wsparcia marki Brooks, starając się ulepszyć tę część butów biegowych. Inżynierowie spojrzeli na ten aspekt jeszcze raz od początku, od podstaw, czyli samego biegacza. Liczne testy, prototypu tylko potwierdziły, że stopa to niezwykle zaawansowana i „mądra” część naszego ciała, a istotną rolę odgrywa również staw kolanowy.

Inteligentny system wsparcia

Skoncentrowaliśmy się w pierwszej kolejności na naturalnym sposobie poruszania się biegacza, a dopiero w drugiej kolejności – na bucie. W ten sposób w 2011 narodziło się RUN SIGNATURE – informuje marka Brooks, wyjaśniając – Jest to Twój Biegowy Podpis – sposób, w jaki Twoje ciało porusza się nie będąc w trakcie biegu – stanowi bazę do której dąży ciało podczas biegu. Dla ponad połowy biegaczy te dwa zakresy ruchu są niemalże jednakowe. Możemy ich zakwalifikować do kategorii „Neutral”, dla drugiej połowy – ciało podczas biegu znacząco odchyla się od bazy, i ich wrzucamy do kategorii „Support”. Niech jednak nikogo nie zmyli ta kategoryzacja. Każdy biegacz potrzebuje pewnego rodzaju wsparcia.

Analizując wyniki naszych badań, doszliśmy do wniosku, że biegacze naprawdę świetnie sobie radzą. Teraz to od nas zależy jak wspierać i wzmacniać ten indywidualny sposób biegania. Naszym zadaniem jest zaprojektowanie takich butów, które będą utrzymywać Wasze ciało w swoim preferowanym sposobie poruszania się – kontynuują wyjaśnienia – Tym sposobem przy współpracy z inżynierami powstał GuideRails, Inteligentny system wparcia.  Gdy kość pięty wysuwa się poza swój naturalny zakres ruchów, jej skręt oraz przesunięcie oddziałuje nie tylko na kolano, ale również w efekcie kompensacji wpływa także niekorzystnie na ułożenie i ruch bioder oraz kręgosłupa.

 

brooks running GuideRails

Źródło: Materiały marki Brooks Running

Wspomniane sprzężenie pozwoliło marce Brooks stworzyć całościowy system dopasowania poprzez stabilizację ruchów skrętnych pięty za pomocą wewnętrznej szyny oraz ograniczenie nadmiernej rotacji ruchów kolana przy pomocy szyny zewnętrznej. Tym samym jak wspomina marka  – Biegacze z kategorii „Support” mogą całkowicie i przez cały czas biegu  polegać na GuideRails, podczas gdy biegacze z kategorii „Neutral” mogą je używać w momencie kiedy zakres ich ruchów zaczyna wykraczać poza ich preferowany sposób poruszania się.

Działanie nowej technologii przedstawiciele Brooks porównują do bandy na torze bowlingowym, gdzie stopa to kula. I podobnie jak na torze, szyna tak jak banda, działa, tylko gdy jest konieczna.

brooks running gts

Fot. Materiały marki Brooks Running

Nowy system GuideRails zastępuje tym samym stosowany wcześniej Progressive Diagonal Rollbar, oferując biegaczom bardziej wszechstronne wsparcie. Wcześniejszy PDR był wspornikiem łuku przyśrodkowego z materiału o trzech różnych gęstościach, zaprojektowany w sposób biomechaniczny aby zapewnić stałe wsparcie oraz łagodne przejście z fazy środkowej do fazy odbicia.

Nowy model Brooks Adrenaline GTS 19 wyróżnia się nie tylko wspomnianą nową technologią wsparcia. Zapewnia także miększą amortyzację pod stopami dzięki połączeniu DNA LOFT i BioMoGo, a także zmodernizowany krój z zaprojektowaną siatką i 3D Fit Print na cholewce. Pianka BioMoGo przyjazna jest dla środowiska. Nie tylko zapewnia długotrwałą amortyzację, ale gdy obuwie przestaje służyć i trafia na wysypisko, proces rozkładu materiału jest pięćdziesięciokrotnie szybszy dzięki naturalnym, nietoksycznym domieszkom.

BROOKS ADRENALINE GTS 19 damski
buty-brooks-adrenaline-gts-19 Waga: 272 g

Drop: 12 mm

Typ: treningowe

Sprawdź w sklepbiegacza.pl
BROOKS ADRENALINE GTS 19 męski
buty-brooks-adrenaline-gts_meski Waga: 312 g

Drop: 12 mm

Typ: treningowe

Sprawdź w sklepbiegacza.pl

baner - nowosci-brooks-2