Marcinie Świerc, obecnie zawodnik Buff Team Poland oraz Buff Pro Team, od dawna zajmował wysokie lokaty w biegach górskich ultra. Został pierwszym w historii Mistrzem Polski w Długodystansowym Biegu Górskim (2010, Szklarska Poręba), Skyrunningu (2012, Zakopane), oraz Ultradystansowym Biegu Górskim (2014, Krynica Zdrój). Reprezentował również Polskę na Mistrzostwach Świata, jako pierwszy Polak ukończył cykl prestiżowego Pucharu Świata Skyrunning Ultra na 4. miejscu. 

Naprawdę głośno zrobiło się o nim, gdy w 2017 r. zajął 2 miejscu w biegu CCC na dystansie ok. 100 km, rozgrywanym podczas prestiżowego festiwalu UTMB – Ultra-Trail du Mont-Blanc. W ubiegłym roku, na tej samej imprezie, ale już na dłuższym dystansie zwyciężył w biegu TDS (119 km + 7200 m), potwierdzając, że sukces w biegu CCC nie był tylko szczęśliwym zbiegiem okoliczności. 

Oba biegi, w odstępach rok po roku, były etapami do najważniejszego startu – UTMB, które wciąż przed nim, ale uzyskiwane dotąd rezultaty pokazują, w jak dobry sposób Marcin umie pokierować swoim treningiem i przygotować się pod konkretny start, myśląc długofalowo. W trakcie nie brakło przecież i nieukończonych biegów jak m.in. Lavaredo Ultra Trail, ale najwyższa forma była wtedy, kiedy być powinna. Udział w UTMB jak wspominał przed startem w TDS – ma być wypłatą za całe lata wyrzeczeń i ciężkiej pracy. Same biegi ultra są zaś składanką z tysiąca puzzli, gdzie w ten jeden dzień musi się wszystko udać. 

Marcin jest Absolwentem Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej, dyplomowanym trenerem II klasy sportowej. Postanowił podzielić się swoją 16-letnią już wiedzą i doświadczeniem w bieganiu, wydając wyczekiwaną przez wielu książkę „Czas na ultra. Biegi górskie metodą Marcina Świerca”. Jest to pierwsza książka obrazująca tak dokładnie trening najlepszego obecnie polskiego zawodnika. 

O tym, że chętnie udzielał wskazówek czy rad, które przynosiły korzyści także w treningu amatorskim wiedzą wszyscy, którzy mieli okazję uczestniczyć, choćby w otwartych, darmowych treningach. Takie odbywały się m.in. w wybranych lokalizacjach sieci Sklep Biegacza, gdzie Marcin pokazywał poprawny sposób wykonania ćwiczeń czy też technikę pokonywania zbiegów i podbiegów. Jednocześnie fundując obecnym różne zabawowe formy rywalizacji. 

trening Marcin Swierc

Teraz dostęp do tej wiedzy jest możliwy dla każdego, choć oczywiście nie zastąpi praktycznego treningu.  Książka „Czas na ultra” jest osobistym poradnikiem Marcina. Jak zaznacza na początku: 

„W książce zaprezentowałem swój punkt widzenia na temat biegów ultra, z którym zapewne wielu trenerów mogłoby polemizować. Mój przykład dowodzi jednak, że przyjęte przeze mnie założenia treningowe są skuteczne i pozwalają na zmierzenie się z najlepszymi zawodnikami świata.”

Na wstępie możemy bliżej poznać samą sylwetkę Marcina, jego sportową drogę i to, że jednak jakieś powiązanie ze słynnymi kenijskimi biegaczami ma. Oni zazwyczaj też na biegowo przemierzali drogę ze szkoły do domu. Poznamy również krótką historię biegów górskich i usystematyzujemy pojęcia m.in. kryjących się za nimi organizacji: WMRA, ITRA czy cyklu biegów UTWT. 

Następnie Marcin prowadzi nas przez wszystko co niezbędne w treningu, przygotowanie z określeniem badań, możliwościami sprawdzenia swojej wydolności, czy nawet w skrócie analizuje aspekt wagi i parametrów. Dokumentując własne wyniki. By w kolejnym rozdziale przejść przez wszystkie jednostki treningowe, które być może każdemu pozwolą odpowiedzieć na pytanie: czy chce biegać czy osiągać wyniki, bo jak zaznacza sam autor na początku rozdziału:

„Bieganie to z pozoru nieskomplikowany sport: nic tylko założyć trampki i zdobywać kolejne kilometry. Jeśli jednak chcesz sięgnąć dalej i pokonywać w tej dziedzinie swoje granice, musisz opracować odpowiedni plan i wdrażać go w życie..”

Nie jest to jednak sama teoria. Znaleźć tu można kwestie, które ciekawiło wielu śledzących zmagania samego Mistrza. Jak wyglądają Marcina skipy i przebieżki, siła biegowa, bieg z narastającą prędkością czy interwały? Tu poznamy na to odpowiedź. 

Marcin radzi również jak planować trening czy sezon startowy, zwracając również uwagę na często przewijany aspekt ogólnorozwojowy:

„Wiele osób zaczynających swoją przygodę ze sportem ok. 30.–40. roku życia nawet nie pamięta lekcji wychowania fizycznego albo ma niemiłe wspomnienia z nimi związane. Uśpiony dotychczas układ ruchu nie zniesie zbyt dużych obciążeń podczas biegu, ponieważ nie jest na nie przygotowany. Dlatego ogólna sprawność i kontrola ciała są niezbędne do wypracowania kondycji i dobrej formy.”

Poza teorią i tu znajdziemy przykłady ćwiczeń. W lekturze nie brakuje również informacji o sprzęcie czy kwestiach diety, także z przepisami. Jest ujęte w niej wszystko co niezbędne, gdy zapisujemy się na zawody, od samej rejestracji po support na trasie i ekwipunek. Te aspekty również poparte są praktycznymi zastosowaniami Marcina na biegach. Można wręcz być pełnym podziwu dla tak dobrego planowania. Czy radę wcielimy we własne starty? To już zależy od nas, bo aspekt istoty rozumienia własnego organizmu, przewija się w tekście, zarazem zachęty do eksperymentowania. W końcu nowe doświadczenia pomagają nam rozpoznać co nam służy a co nie. 

Można śmiało podsumować, że „Czas na Ultra” to dobry podręcznik dla każdego kto w biegach górskich czy ultra chciałby zacząć trenować walcząc o wynik. Także tego, który się do tych biegów przymierza. Marcin zwraca uwagę na ważną kwestię – umiar, o której jakże często zapominają sami uczestnicy imprez ultra, a jak podkreśla – „jest cienka granica gdy satysfakcja z biegania i pokonywania własnych słabości przechodzi w cierpienie i frustrację„. Przeczytanie lektury wymaga skupienia, ale praktyczne porady i przykłady sprawiają, że czyta się ją jednak lepiej niż zwykły podręcznik. Nie jest to książka na „jeden raz”. Można stale wracać do poszczególnych rozdziałów wyjaśniających dane zagadnienie. Lektura zapewne rozczaruje miłośników samych biegowych historii i relacji. Nie brakuje ich tu, ale stanowią tylko niewielką część treningowych zagadnień.

Sprawdź w sklepbiegacza.pl

Spotkania autorskie

Przy okazji premiery książki nie zabraknie spotkań autorskich z Marcinem Świercem w sieci Sklep Biegacza:

o 6 luty godz. 18.00 Sklep Biegacza Katowice (szczegóły);

o 13 luty godz. 18:00 Sklep Biegacza Warszawa Powiśle (szczegóły);

o 16 luty Gdańsk:

  • godz. 13.00 – 16.00 (podpisywanie książki) Sklep Biegacza Gdańsk (szczegóły);
  • godz. 16:30 – prelekcja w w Hotelu Szydłowski (szczegóły);

o 21 luty godz. 18:00 Sklep Biegacza Kraków (szczegóły).