Marka On Running zadebiutowała w 2010 r. od razu zdobywając nagrodę ISPO Brandnew. Inspiracją do nowej konstrukcji butów do biegania był wąż ogrodowy, a pomysłodawcą jeden z czołowych zawodników w triathlonie, Olivier Bernhard, trzykrotny mistrz świata w Duathlonie, wielokrotny zwycięzca prestiżowych zawodów IRONMAN (więcej o historii marki On). 

Cechą charakterystyczną każdego modelu jest technologia CloudTec® tzw. chmury, która zapewnia im specyficzny wygląd, a także płyta Speedboard umieszczona pomiędzy podeszwą CloudTec® a cholewką. Dzięki temu połączeniu udało się uzyskać odpowiedni poziom amortyzacji jak i kumulacje energii oddawaną następnie podczas wybicia od podłoża. Od początku założycielom chodziło o spojrzenie na buty przez pryzmat konstrukcji, która zapewni połączoną amortyzację pionową i poziomą. 

Od czasów powstania marki produkty używane są przez 4 miliony biegaczy w 55 krajach, a w ofercie można wyróżnić modele: Cloudsurfer, Cloud X i Cloudflow.

Cloudsurfer

Cloudsurfer to model, który tworzył historię marki On. Od niego się niejako wszystko zaczęło. W przeciągu 9 lat but przeszedł czterokrotną ewolucję. Ostatnia, okazała się być najbardziej skokową zmianą. Obecny model posiada zwiększony poziom amortyzacji. Dodatkowa warstwa pianki EVA amortyzuje uderzenie stopy jeszcze lepiej podczas pokonywania długich dystansów. Został stworzony dla osób, które szukają amortyzacji, zarówno w trakcie treningów jak i zawodów. 

Cloudsurfer on running

ON RUNNING CLOUDSURFER

W przypadku tego modelu, płytka Speedboard (widoczna wzdłuż boku buta tuż pod podeszwą środkową) ma bardziej stromą krzywiznę. To też jeden z elementów, który ewoluował na przestrzeni kolejnych edycji. Płytka pozwala na lepiej wykorzystać skumulowaną energię podczas fazy amortyzacji w ruch do przodu, a tym samym jak podkreślają producenci – sprzyja szybszemu biegu przy takim samym wysiłku.

W  przedniej części nowej odsłony podeszwy znajduje się 11 elementów „cloud” tzw. chmur. Dla tych co mieli okazję znać wcześniejsze odsłony, wtedy było ich 9.

Cloudsurfer podeszwa

Zwiększona powierzchnia styku podczas biegu ma zapewnić bardziej płynny ruch oraz przyczepność. By poprawić tę drugą na mokrych nawierzchniach, uaktualniono również charakterystyczny zygzakowaty wzór.

Cholewka została zaprojektowana z uwzględnieniem anatomii stopy i komfortu. W przedniej części znajduje się siatka z szerszym splotem, co zapewnia lepszą oddychalność. Prążkowane elementy są tkane gęściej, aby lepiej trzymać śródstopie podczas biegania. Dodatkowo na pięcie zastosowano klips z TPU, aby poprawić stabilność.

Cloud X

Model Cloud X został wypuszczony na rynek później, dopiero w 2017 r. Dla samej marki był to rok szczególny, triathloniści coraz częściej stawali na podium w modelach marki On. Cloud X miał być odpowiedzią na zapotrzebowanie na produkt, który mógłby służyć nie tylko do treningu biegowego, ale tzw. running remixed, czyli sprawdzał się również m.in. podczas treningu na hali, zapewniając przy tym wystarczającą stabilność.

Cloud X ma tę samą, opatentowaną podeszwę CloudTec®, choć lekko zmienioną. Wyróżnia się za to m.in. dwuwarstwową cholewką (przez zewnętrzną część można zobaczyć wewnętrzną siatkę). Taka dwuwarstwowa konstrukcja pomaga dodatkowo otoczyć stopę, zapewnić lepszą oddychalność, a także większą zdolność do dynamicznego poruszania się w przypadku różnych rodzajów aktywności. 

cloudX White

ON RUNNING CLOUD X

Testowany był m.in. przez Chrisa Thompsona, jednego z najbardziej znanych brytyjskich biegaczy długodystansowych, srebrnego medalistę Mistrzostw Europy na 10 000 m z rekordem życiowym 27:52,56. Startujący obecnie chętnie w biegach na 5 i 10 km, a także w półmaratonach, a na ściganie upodobał sobie wspomniany model Cloud X. Choć dla szukających butów startowych, marka w swojej ofercie ma inne modele m.in. Cloudflow.

Cloudflow

Cloudflow to model startowy, który upodobali sobie m.in. utytułowani triathloniści tacy jak Tim Don i Javier Gomez. To zresztą własnie w nich w 2017 r. Tim Don poprawił rekord zawodów serii marki Ironman w 2017 r. w Brazylii – 7:40:23 (4:16 -pływanie, 4:06:56 – rower i 2:44:46 – bieg). Po biegu wspominał, że bardzo ceni sobie ten model – „Kiedy wysiadasz z twardego roweru, ważne jest, aby założyć na siebie but, który wiesz, że jest szybki i działa niejako dla ciebie, a taki jest dla mnie Cloudflow. Zwłaszcza na końcowych etapach, kiedy przekraczam swoje granice, one dają mi pewność.”

buty-cloud-flow-biegowe-on-running2

ON RUNNING CLOUDFLOW

Cloudflow charakteryzuje się aż osiemnastoma „chmurami”. Cholewka wykorzystuje najnowszą technologię splotu, która pozwala połączyć oddychalność ze wsparciem. Dodatkowo antybakteryjna powłoka pozwala utrzymać większy komfort w trakcie aktywności. 

Podsumowanie

 Model Waga Drop Typ Dla kogo?
Cloudsurfer 330 g (M)

275 g (K)

6 mm Neutralny Osoby, które szukają
amortyzacji w trakcie treningu
i zawodów.
Cloud X 229 g (M)

185 g (K)

6 mm Neutralny Osoby, które szukają butów na różnorodne treningi.
Cloudflow 230 g (M)

190 g (K)

6 mm  Neutralny Osoby, które szukają lekkiego,
bardzo responsywnego
i wydajnego buta.

on-runing-kampania