12 stycznia wystartuje The Simplyhealth Great Stirling XCountry w ramach którego rozegrany zostanie mecz przełajowy Europa – USA – Wielka Brytania. To kontynuacja zawodów przełajowych zainaugurowanych w 1988 r. w północno-wschodniej Anglii, a w 2005 r. przeniesionych do Edynburga. To na nich zimową formę sprawdzali m.in. Paula Radcliffe, Liz McColgan, Haile Gebrselassie czy Sir Mo Farah. W tym roku po raz pierwszy rywalizacja odbędzie się w Stirling. I już wiadomo, że lokalizacja w centralnej Szkocji będzie gospodarzem wydarzenia przez 3 lata.

W ramach imprezy kolejny raz zmierzą się ze sobą reprezentanci Europy, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Do składu tej pierwszej powołana została Polka Anna Gosk. Miejsce zapewniła sobie po udanym starcie w Mistrzostwach Europy w Biegach Przełajowych, gdzie w swoim debiucie w reprezentacji Polski zajęła 14. miejsce. To nie pierwsze powołanie dla reprezentantów naszego kraju. W minionych latach udział brali m.in. Katarzyna Rutkowska, Mateusz Borkowski, Edyta Lewandowska, Weronika Pyzik, Dominika Nowakowska i Sofia Ennaoui. Ta ostatnia była pierwszą Polską reprezentantką w historii, wystartowała w 2014 r.

Anna Gosk wystartuje w na dystansie 6 km w drużynie razem m.in. ze złotą medalistką grudniowych Mistrzostw Europy w biegach przełajowych w kategorii U23, Anną Emilie Moller oraz srebrną medalistką tej samej kategorii, Niemką Anna Gehring, a także piątą w biegu seniorskim, Niemką Elena Burkard.

Mocny skład mają również panowie. Największe nadzieje pokładane są w srebrnych i brązowych medalistach z Tilburga, Izaaka Kimeli z Belgii i Aras Kaya z Turcji ( bieg seniorów) oraz Samuel Fitwi z Niemiec i Hugo Hay z Francji (kategoria U23).

W reprezentacji Stanów Zjednoczonych największą gwiazdą ponownie będzie Leonard Korir, który zwyciężył w Edynburgu w 2017 i 2018 r. Drużyna Ameryki na swoim koncie ma najwięcej wygranych. Podczas ubiegłorocznej edycji uległa jednak zarówno Europie jak i Wielkiej Brytanii. 

Poza biegami na dystansie 6 i 8 km, reprezentacje rywalizować będą w formule sztafety 4 x 1,5 km, w kategorii senior oraz U20. Ta forma okazała się być bardzo popularna w ostatnich latach w zmaganiach w Edynburgu. Po raz pierwszy będzie to wydarzenie punktujące. Zapewne w tj konkurencji spore nadzieje pokłada Wielka Brytania. W ubiegłych dwóch edycjach m.in. za sprawą bardzo dobrego biegu na ostatniej zmianie Laury Muir (medalistki Mistrzostw Europy na dystansach 1500 i 3000 m)była niepokonana.

Program

13:23 Wyścig kobiet 6 km
13:55 Wyścig mężczyzn 8 km
14:35 Sztafeta 4 x 1.5 km