Hoka One One do tej pory kojarzyła się głównie z modelami Challenger ATR czy Speedgoat. Charakteryzujące się przede wszystkim grubą podeszwą, zapewniającą wysoki poziom amortyzacji, co sprawiło, że szybko stały się popularne wśród miłośników biegów ultra. Tym samym wielu z zaciekawieniem przyglądało się nowemu modelowi, który pojawił się m.in. na nogach, odgrywającego coraz większą rolę w biegach ultra, Jim’iego Walmsley’a czy zawodnika biegów przeszkodowych, Ryan’a Kent’a. Choć sygnowany marką, to jego konstrukcja była zaprzeczeniem tego z czym produkty Hoka się dotąd kojarzyły. 

To właśnie Jim Walmlsey był jednym ze sportowców pomagających przy tworzeniu modelu. W świecie biegów ultra zasłynął zwłaszcza po ustanowieniu nowego rekordu trasy Western States 100, przy niesprzyjającej, wysokiej temperaturze. Dystans 100 mil (161 km z +5500 m) pokonał w 14:30:04. W prototypie Hoka Evo Jawz startował m.in. w Carrera Alto SkyRun w 2017 r., gdzie nie tylko zwyciężył na dystansie 30 km (+3800 m), ale i ustanowił nowy rekord trasy – 02:37:57. I po tym wyścigu pojawiał się na ścieżkach, chwaląc testowany prototyp (m.in. za niską wagę) pod kątem treningów szybkościowych czy też krótszych startów.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Jim Walmsley (@walmsleyruns)

Z kolei Ryan Kent jest amerykańskim zawodnikiem należącym do drużyny Spartan Pro Team. W butach Hoki pojawił się m.in. na wyścigu Spartan Race Seattle, gdzie triumfował na dystansie Super (13+ km i ponad 25 przeszkód). Po raz pierwszy w tego typu wyścigach wystartował w 2014 r. i jak przyznał – uzależnił się od nich.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Ryan Kent⠀ (@dr0p_the_hammer)

Co kryją w sobie Hoka Evo Jawz Trail?

buty-hoka-evo-jawz-trail-running-shoe-2 buty-hoka-evo-jawz-trail-running-shoe
HOKA EVO JAWZ TRAIL RUNNING SHOE

Model Evo Jawz można uznać za specjalistyczny but startowy na trailową nawierzchnię. W przeciwieństwie do większości butów Hoka, pozwala na lepsze czucie samego podłoża. Nie posiada żadnej płytki chroniącej przed ostrymi kamieniami. Podeszwa środkowa wykonana została z ProFly. Jest to kombinacja pianek różnej gęstości, bardziej miękką na pięcie PROTection oraz nieco twardszej, pozwalającej na lepsze wybicie w okolicach śródstopia, nazywanej PROPulsion. W podeszwie wykorzystano wysokiej jakości gumę Vibram Megagrip Hi-Traction z wielokierunkowymi kołkami o głębokości 6 mm. To tyle ile mają modele np. treningowe modele INOV-8 Roclite 290 (przy 4 mm dropie) czy Saucony Peregrine (przy 4 mm dropie).

Posiada gęsto tkaną cholewkę wykonaną w technologii Rip-Stop. Nie jest wodoodporna, ale sprawdza się przy zatrzymywaniu piasku czy kurzu.

Model Waga Pięta Palce Drop
Hoka Speedgoat 292 g 32 mm 28 mm 4 mm
Hoka Challenger 254 g 29 mm 24 mm 5 mm
Hoka Evo Jawz 204 g 21 mm 18 mm 3 mm

baner gotowi wyruszyc na szlak?