To był pierwszy tak rozbiegany weekend tego roku. Wystartowały treningi przygotowujące do tegorocznej edycji Orlen Warsaw Marathon. W całej Polsce w ramach 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbyły się również biegi pod hasłem „Policz się z cukrzycą”, a to nie jedyne wydarzenia minionych dni.

Treningi Orlen Warsaw Marathon

W 12. lokalizacjach w Polsce w niedzielne przedpołudnie chętni skorzystać mogli z pierwszego, darmowego treningu Sklepu Biegacza i marki ASICS przygotowującego do kwietniowego startu w Warszawie. Kto nie miał okazji wziąć udziału, może dołączyć już w kolejną niedzielę. Osoby uczęszczające systematycznie, obecne na 11 spotkaniach będą miały zapewniony darmowy pakiet na Orlen Warsaw Marathon (do wyboru bieg na 10 km lub maraton).

Trening Orlen Warsaw Marathon Sklep Biegacza Gdynia

Istotę odpowiedniego treningu podkreśla jeden z trenerów, Piotr Suchenia, prowadzący treningi do OWM przy Sklepie Biegacza w GdyniMaraton charakteryzuje się długim czasem wysiłku, szczególnie w przypadku amatorów. Dla szybszych osób to wysiłek o długości niespełna trzech godzin, ale dla większości są to 3, 4 czy nawet więcej godzin i do tak długiego ciągłego wysiłku należy się przygotować. Nie powinno się patrzeć, że to 42 km i 195 m, ale że to długi kilkugodzinny bieg. Przez tak długi okres wysiłku pracuje całe nasze ciało, nie tylko nogi i o tym nie można zapominać. Pracuje nasz układ nerwowy, sercowy, pracują ścięgna, mięśnie, wątroba, śledziona czy mózg, który musi to wszystko logicznie spinać i wysyłać odpowiednie sygnały do poszczególnych części ciała. Jeżeli nasz trening będzie realizowany prawidłowo, stopniowo będziemy przez długi czas przygotowywać organizm do wysiłku, który nas czeka na zawodach to wszystko powinno wyjść po naszej myśli. Jeżeli jednak trening będzie realizowany niechlujnie, szczątkowo to meta szybko zweryfikuje nasze poczynania i zaliczymy przysłowiową ścianę.

Do startu pozostały 3 miesiące, zastanawiacie się czy zdążycie z przygotowaniem? Piotr Suchenia wyjaśnia – Wszystko zależy w jakim okresie treningowym się znajdujemy i jakie mamy cele startowe. Jeżeli dopiero zabieramy się za trening to okres 3 miesięcy jest niewystarczający żeby dobrze i przede wszystkim bezpiecznie się przygotować do maratonu. 3 miesiące to tylko 12 tygodni treningu, czyli prawie wchodzimy w okres tzw. BPS’u, czyli bezpośredniego przygotowania startowego, więc okresu, do którego już powinniśmy być doskonale przygotowani. Jeżeli mamy dobrze przepracowany grudzień i połowę stycznia, to okres 3 miesięcy powinien być czasem wystarczającym na dobre i bezpieczne przygotowanie się do kwietniowego maratonu.

Ponownie lokalizacje treningów odwiedzone są przez markę ASICS z szeregiem dodatkowych aktywności,a uczestnicy mogą skorzystać z darmowych badań biomechaniki stopy – FOOT ID oraz MOTION ID, a także testów obuwia marki ASICS. W minioną niedzielę takie odbyły się w Sklepie Biegacza Warszawa-Powiśle.

Lokalizacje treningów

Biegali dla WOŚP

Miniony weekend to również biegi w całe Polsce w ramach 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świąteczne Pomocy. Największy z nich odbył się w Warszawie, gdzie ok. 5 000 osób przemierzyło ulice z hasłem „Policz się z cukrzycą”. Rozgrzewkę do biegu poprowadziła ekipa ze Sklepu Biegacza Warszawa – Powiśle z Mają Makowską, znaną jako Sugar Woman na czele, na co dzień zmagającą się z cukrzycą (wywiad z Mają). Uczestnicy wspólnego biegu bez pomiaru czasu zbierali fundusze na jeden z całorocznych programów prowadzonych przez WOŚP – Program Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą. Jak podaje Fundacja – Dzięki Biegom WOŚP „Policz się z cukrzycą” organizowanym  w latach 2014-2017 udało się zakupić 43 pompy dla kobiet ciężarnych z cukrzycą. 

Wcześniej, przed południem ekipa Sklepu Biegacza Warszawa-Powiśle z Arturem Kobuszewskim Biegowym Wariatem na czele, wspólnie z uczestnikami treningów SBRT przekazała Jurkowi Owsiakowi limitowaną edycję butów biegowych: Rock’n’Roll Launch 5 marki Brooks. Buty licytować można do 31 stycznia na specjalnie przygotowanej aukcii WOŚP. 

Licytacja dla WOŚP

Dzień wcześniej do inicjatywy WOŚP dołączył cykl parkrun. W jego ramach w każdej z 59 lokalizacji w Polsce, uczestnicy biegali wspierając główną zbiórkę funduszy na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

Do wyjątkowego biegu powiązanego z finałem WOŚP doszło również w niedzielę w Zabrzu, gdzie uczestnicy przez 12 godzin biegali na bieżni mechanicznej. Zmagania okazały się rekordowe. Adam Jagieła pokonując odległość 139,41 km, poprawił najlepszy jak dotąd wynik w historii Polski 134,60 km z 2006 r.należący do Marka Szustera.

Drużyna Europy ponownie najlepsza!

Wspominając wydarzenia weekendu nie można pominąć sobotnich zmagań The Simplyhealth Great Stirling XCountry w ramach których rozegrano mecz przełajowy Europa – USA – Wielka Brytania. Do składu reprezentacji tej Europy została powołana Anna Gosk, która w biegu indywidualnym na dystansie 6 km zajęła 7. miejsce.Team Europe triumfował zarówno w rywalizacji kobiet, jak i w całym zmaganiach meczu. Kapitan zespołu Adel Mechaal wspomniał – Jesteśmy bardzo dumni z całego zespołu, cieszymy się, że mogliśmy obronić nasz tytuł„.