6 lutego wystartuje już 5. edycja ORLEN Copernicus Cup, imprezy po raz trzeci zaliczającej się do cyklu World Indoor Tour, często określanego jako„zimowa Diamentowa Liga”. Zapowiada się zarówno świętowanie małego jubileuszu z tortem, jak i przede wszystkim widowisko sportowe na światowym poziomie.

W ramach imprezy zostaną rozegrane zostaną konkurencje:
Kobiet: 60m/60m ppł/800m/400m/pchnięcie kulą.
Mężczyzn: 400m/ 1500m/ 800m/60m ppł./ skok wzwyż oraz skok w dal.

Cztery z nich: 400m kobiet/ 60m przez płotki kobiet/ 800m mężczyzn oraz skok o tyczce mężczyzn, to konkurencje, które w tym roku nie objęte punktacją IAAF World Indoor Tour (więcej o IAAF World Indoor Tour)

Udział wezmą medaliści ostatnich Mistrzostw Europy w Berlinie i Halowych Mistrzostw Świata w Birmingham, m.in.: Marcin Lewandowski, Piotr Lisek, Justyna Święty-Eretic, Sofia Ennaoui, Paulina Guba, a także czołowi zawodnicy z Polski: Iga Baumgart-Witan, Ewa Swoboda czy Paweł Wojciechowski. Stawkę uzupełnią gwiazdy światowej lekkiej atletyki. Organizatorom bardzo zależało, by w Toruniu doszło do pojedynków, a rywalizacja nie była tylko spektaklem jednego zawodnika.

Paulina Guba, złota medalistka z Berlina podczas niedawnej konferencji prasowej w Warszawie wspomniała – „Cieszę się, że będę mogła wystartować w Toruniu. Obecnie wróciłam do treningów w Sopocie, gdzie pracuję nad motoryką, bo tego mi trochę brakowało. Nie będę ukrywać, ale chcę spróbować zaatakować rekord Polski. „

Rekord w pchnięciu kulą kobiet na hali od 1999 r. należy do Krystyny Zabawskiej i wynosi 19.26 m. 

Skok o tyczce mężczyzn

Obecny również na konferencji, tyczkarz Piotr Lisek wspomniał – Po raz kolejny wystartuję w Orlen Copernicus Cup i bardzo się z tego cieszę, ponieważ przed polską publicznością chce się bardziej pokazać niż na mityngach w Niemczech czy innych krajach. Na treningach daje z siebie maksimum, bo wiem, że ciężka praca przyniesie rezultaty w postaci wysokich skoków. 

Poziom rywalizacji będzie wysoki. Piotr rywalizować będzie z trzema Mistrzami Świata. W Toruniu wystartuję Mistrz Świata z Pekinu Shawnacy Barber, Mistrz Świata z Londynu Sam Kendriks oraz Mistrz Świata z Daegu Paweł Wojciechowski

Dzisiaj Święto Trzech Króli????????????? U nas też! Trzej królowie tyczki!✊✊✊ Trzej mistrzowie świata!!!???????????? Shawnacy Barber,…

Opublikowany przez Copernicus Cup Niedziela, 6 stycznia 2019

Próba ataku na Rekord Polski na dystansie 1500 m

Marcin Lewandowski również podczas konferencji prasowej w Warszawie zapowiedział, że start w grodzie Kopernika traktuje poważnie, a co ważniejsze całe honorarium za uczestnictwo w mityngu przekaże na cel charytatywny. Marcin obecnie trenuje w Kenii. W Toruniu chce poprawić swój własny rekord Polski na dystansie 1500 m wynoszący 3:37.37 z Birmingham w 2014 r.

Już wiadomo, że jego głównymi rywalami będzie 19-letni Etiopczyk Samuel Tefera, który podczas ubiegłorocznych Halowych Mistrzostw Świata pokonał Marcina i wywalczył złoty medal z przewagą 0,2 s. W stawce nie zabraknie również utytułowanego, francuskiego biegacza, Mahiedine Mekhissi-Benabbad, wielokrotnego medalisty Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata i Europy, specjalizującego w biegu na dystansie 3000 m z przeszkodami. 

19 letni Etiopczyk Samuel Tefera, rewelacja Halowych Mistrzostw Świata w Birmingham, zwycięzca biegu na 1500 metrów!????…

Opublikowany przez Copernicus Cup Wtorek, 22 stycznia 2019

800 m kobiet

Równie zacięta rywalizacja, ale na dystansie 800 m, zapowiada się wśród pań. Do Torunia przyjeżdża medalistka Mistrzostw Europy i Świata, specjalizująca się w dystansach 1500 i 3000 m, Brytyjka Laura Muir. Jej rywalkami będzie dwukrotna wicemistrzyni Europy na 800 metrów z Amsterdamu i Berlina reprezentująca Francję Rénelle Lamote oraz wicemistrzyni Europy na 1500 metrów z Berlina Sofia Ennaoui.

Mistrzyni Europy z Berlina na 1500 metrów???? Halowa Mistrzyni Europy z Belgradu na 1500 metrów???? a na dodatek halowa…

Opublikowany przez Copernicus Cup Czwartek, 17 stycznia 2019

400 m kobiet

Emocjonująco będzie także na dystansie o połowę krótszym, mimo że jak było wspomniane, 400 m kobiet nie jest dyscypliną punktowaną w tym roku w cyklu World Indoor Tour. Podwójna mistrzyni Europy Justyna Swiety-Ersetic zmierzy się z Lea Sprunger ze Szwajcarii, która okazała się być szybsza od Polki podczas zeszłorocznej edycji Copernicus Cup. O zwycięstwo zawalczy również Holenderka Lisanne de Witte, brązowa medalistka z Berlina. To jednak nie koniec. To tu zobaczymy również wracającą po 16-miesięcznej przerwie spowodowanej kontuzją, Joannę Jóźwik. Toruń jest dla niej szczęśliwym miejscem. To podczas Copernicus Cup w 2017 r. pobiła Halowy Rekord Polski na dystansie 800 m, uzyskując czas 1:59,29.

60 m przez płotki kobiet

W rywalizacji na 60 m przez płotki kobiet wystartuje złota medalistka z Berlina, Białorusinka Elvira Herman. Jej rywalkami będą: złota medalistka  na dystansie 100 metrów przez płotki na Mistrzostwach Europy w Berlinie, Niemka Polskiego pochodzenia Pamela Dutkiewicz oraz brązowa medalistka 100 metrów przez płotki na Mistrzostwach Europy w Berlinie i złota medalistka na Mistrzostwach Europy w Amsterdamie, Cindy Roleder. Z polskich zawodniczek wystartuje Karolina Kołeczek dwukrotna srebrna medalistka Młodzieżowych Mistrzostw Europy.

Białorusinka Elvira Herman, złota medalistka 100 metrów przez płotki na Mistrzostwach Europy w Berlinie!???? Niemka…

Opublikowany przez Copernicus Cup Środa, 23 stycznia 2019

60 m kobiet

Mocną obsadę ma również rywalizacja na 60 m kobiet. Nie zabraknie tu Ewy Swobody, która podczas Copernicus Cup w 2016 r. rezultatem 7,07s, ustanowiła Rekord Świata Juniorek i nowy rekord Polski. Ewa zmierzy się z jedną z najszybszych sprinterek na świecie Marie Josee Ta Lou, mającą na koncie m.in. srebrne medale na 100 i 200 m z Mistrzostw Świata w Londynie oraz srebrny medal na 60 m z Halowych Mistrzostw Świata w Birmingham. Do rywalizacji włączy się również Mujinga Kambundji, która w Birmingham zdobyła brązowy medal!

Jedna z najszybszych sprinterek na świecie MARIE JOSÉE TA LOU, srebrna medalistka na 100 i 200 metrów podczas Mistrzostw…

Opublikowany przez Copernicus Cup Niedziela, 20 stycznia 2019

Skok wzwyż mężczyzn

Medalistów Europy nie zabraknie i w skoku wzwyż mężczyzn. Pojawi się zarówno zloty medalista Mateusza Przybylko, srebrny Maksim Nedasekau, jak i brązowy IIiya Ivanyuka, którzy w Berlinie uzyskali odpowiednio: 2,35; 2,33 i 2,31 m, wyrównując bądź poprawiając jednocześnie swoje rekordy życiowe. Z polskich zawodników do rywalizacji stanie Sylwester Bednarek, Halowy Mistrz Europy z Belgradu z 2017 r.

Kogo zobaczymy w konkursie skoku wzwyż na na ORLEN Copernicus Cup Toruń 2019????? Mateusza Przybylko, Mistrza Europy z…

Opublikowany przez Copernicus Cup Piątek, 18 stycznia 2019

Sprinterska uczta na 60 m przez płotki mężczyzn

Organizatorzy zapowiadają, że prawdziwą ucztą dla miłośników biegów sprinterskich będzie bieg mężczyzn na dystansie 60 metrów przez płotki. O zwycięstwo 6 lutego walczyć będą min. halowy Mistrz Europy z Belgradu i Halowy Mistrz Świata z Birmingham, Brytyjczyk Andrew Pozzi, a także Halowy Mistrz Świata, Amerykanin Jarret Eaton oraz  srebrny medalista z Rio De Janiero i brązowy medalista Mistrzostw Europy z Berlina, Hiszpan Orlando Ortega Jak dodają Organizatorzy, dorównać im będzie próbował Polak Damian Czykier, wielokrotny Mistrz Polski na 60 metrów i 110 metrów przez płotki.

60 metrów przez płotki mężczyzn na ORLEN Copernicus CUP Toruń 2019 to będzie prawdziwa uczta!???? O zwycięstwo 6 lutego…

Opublikowany przez Copernicus Cup Środa, 16 stycznia 2019

Program

17:55 Ceremonia Otwarcia     
18:03 Kula K
18:15 60m ppł. K (2 serie el.) 
18:30 60 m ppł. M (2 serie el.) /w Dal M
18:45 800m M              
18:50 Tyczka M
18:55 800m K
19:05 60m K (2 serie el.)          
19:15 400m K (2 serie)/  Wzwyż M
19:30 400m M (2 serie)            
19:45 60m ppł. K FINAŁ            
20:00 60m ppł. M FINAŁ          
20:12 1500m M            
20:24 60m K FINAŁ

Więcej szczegółów na stronie: www.copernicuscup.pl