Wyścig zbrojeń technologii w butach do biegania nie jest tylko domeną ostatnich lat. Zaczął się już w latach 70-80., kiedy to marki sportowe coraz większą część funduszy inwestowały w budowę laboratoriów i pracę wykwalifikowanych inżynierów nad produktem, który spełniłby wymagania coraz większego grona miłośników aktywności. Już nie tylko zawodników z doświadczeniem, ale i osób na różnym poziomie wytrenowania, także bez przeszłości sportowej. ASICS również poszedł tą drogą. Każda z marek ma swój wyróżnik – system amortyzacji. ASICS większości bez wątpienia kojarzy się z technologią GEL, znaną już od ponad 30 lat, na której wciąż bazuje wiele modeli tej marki.

Technologia Gel

Laboratorium badawcze marki zostało stworzone w 1979 r. przez często nazywanego chrzestnym ojcem firmy, Kihachiro Onitsuka. Celem było podniesienie wydajności sportowej za pomocą technologii. Już wtedy powstawały różne metody amortyzacji, dominowały pianki.

ASICS zastosował alternatywę: żel na bazie silikonu, wyprodukowany przez japońską firmę Taica pod nazwą Alpha GEL. Jak przyznał Shigeyuki Mitsu, pracujący wówczas nad produktem – „szukaliśmy nowego materiału amortyzującego, który byłby lepszy niż pianka. Podczas procesu wyszukiwania odkryliśmy materiał aGEL”. 

Materiał był już z powodzeniem stosowany w wielu produktach m.in. w długopisach czy w technologii rakietowej. Okazał się skuteczny również w rozpraszania pionowych sił uderzenia w poziome podczas biegu, zapewniając tym samym wysoki poziom amortyzacji i tłumienia drgań.

Prace nad technologią rozpoczęły się w 1984 r., ale w obuwiu zastosowano po raz pierwszy dopiero w 1986 r. Problemem było znalezienie odpowiedniej technologii wtłoczenia materiału w w stosowaną wówczas podeszwę środkową EVA. Po wielu próbach i błędach, udało się, a marka zdała sobie sprawę, że stworzenie buta z tym niezwykłym materiałem jest możliwe.

ASICS pozyskał firmę Taica jako swojego oficjalnego dostawcę i po raz pierwszy ogłosił nową technologię w 1986 r. pod nazwą Alpha GEL System. System amortyzacji został przyjęty z dużą aprobatą jako jeden z elementów do zmniejszenia urazów związanych z uderzeniami. 

Jego rozmieszczenie zależne jest od modelu. Wyróżnić można:

RearFoot GEL który zapewnia amortyzację, gdy pięta uderza o podłoże.
ForeFoot GEL, który umieszczony jest w przedniej części buta, zmniejszając siłę nacisku podczas odbicia.

Technologia spełniała w pełni swoją rolę, więc w kolejnych latach nie była modyfikowana. Z czasem zespół badawczo-rozwojowy ASICS zadbał o to, by nie uległa stagnacji, starając się wprowadzać innowacje, zmieniając materiały, formę i rozmieszczenie w miarę ewolucji poszczególnych modeli. 

Pierwsze większe zmiany zadebiutowały w w 2003 roku w odsłonie modelu Gel-Kayano. Wówczas w przedniej części technologia przybrała kształt spirali. Dwa lata później marka wypuściła na rynek Gel-Quantum 360, który po raz pierwszy zapewniał biegaczom 360 stopni amortyzacji GEL. Rok później w modelu fuxeX zadebiutował FuzeGEL, opracowany przez Asics Institute of Sport Science. Jest to bezpośrednie połączenie pianki Solyte oraz GEL, których zadaniem jest zapewnienie jednolitej amortyzacji. Zmianę odnotowano również w debiutującym pod koniec 2015 r., najbardziej zaawansowanym modelu Metarun, gdzie zastosowano X-GEL o nowych, bardziej efektywnych kształtach i precyzyjnym ulokowaniu w podeszwie buta.

To tylko jedne z odnotowanych przykładów zmian wciąż najbardziej charakterystycznej technologii marki.