Model X-talon marki INOV-8, którego cechami jest lekka, elastyczna cholewka i agresywny bieżnik obchodzi swoje 10. urodziny. Pierwsze X-talony w wersji 212 na rynek trafiły w 2008 r. Powstanie modelu to wynik dyskusji między założycielem marki INOV-8 Wayne Edy i pierwszym w historii sprzedawcą marki Pete Bland w Kendal w Lake District. Tym Lake District, który wielu kojarzy się z pętlą Bob Graham. Nie bez powodu, bo i modele konstruowane były z myślą o tego typu szlakach.

Początki marki

Marka INOV-8 powstała w 2003 r. Założył ją w dawnym kościele metodystów w Wolsingham na wzgórzach Weardale, urodzony w Zimbabwe Wayne Edy. Zaprojektował lekkie buty dla biegaczy, którzy chcieliby zwłaszcza szybciej biegać po nierównym terenie. Ryzykował, musiał sprzedać swój portfel akcji i nieruchomości, by sfinansować pierwszą partię butów. Jak wspominał dla magazynu The Sunday Times, sam jeden kontener kosztował 40 000 £ (ponad 190 000 zł), nie wliczając w to przygotowania form, godzin pracy i materiałów. Była więc to ogromna inwestycja i niezwykle ryzykowna. 

Edy miał smykałkę do biznesu. Początkowo chciał zostać inżynierem. W wieku 17 lat zapisał się na Politechnikę w Bulawayo. Jednak, gdy ukończył sześciomiesięczne praktyki w jednej z firm zajmującej się obuwiem, zrozumiał, że bardziej jest zainteresowany procesem wytwarzania obuwia, niż pracą typowego inżyniera. Związał się z siecią sklepów sportowych, dbał o ich rozwój. Sfrustrowany politycznym i ekonomicznym klimatem Zimbabwe, w wieku 29 lat opuścił swój rodzinny kraj i przeniósł się do Wielkiej Brytanii. Tam szybko został dyrektorem sieci sklepów spółdzielczych, ale brakowało mu branży obuwniczej. Przeniósł się do niej, rozwijał kolejne firmy, aż w końcu postawił na swoją. 

Wytwarzane przez niego buty były sprzeczne z konwencjonalną praktyką, stawiał na lekkość. Chciał, aby biegacz mógł czuć grunt pod stopami, a dzięki temu lepiej reagować na teren. To były jedne z podstaw tworzenia modelu. Edy zwracał uwagę, po rozmowach ze sportowcami, że tego właśnie oczekują. Chciał również stawiać na naturalny ruch i prostotę. 

Szczęście uśmiechnęło się do niego dość szybko. Ledwie kilka miesięcy po założeniu marki, Melissa Moon wygrała Mistrzostwa Świata w biegach górskich na Alasce mając na sobie pierwszy model marki MudRoc 290, zresztą przed startem pożyczony od swojego przyjaciela. Nie miała butów, które sprawdziłby się w śnieżnych warunkach. Na mecie przyznała, że buty pomogły jej wygrać, a to zapoczątkowało zainteresowanie marką.  Początkowo buty sprzedawane były z samochodu na wyścigach off-roadowych na całym świecie. Ed miał świadomość, że bieganie w górach w Wielkiej Brytanii nie było wówczas aż tak popularne, musiał jak najszybciej sprzedawać swój produkt za granicą. 

Pierwsze X-talony

W tym czasie produkty INOV-8 rozwijały się coraz bardziej, a oferta rosła. Dzięki sukcesowi innowacyjnych butów, takich jak MUDCLAW (nazywany glebogryzarką z najbardziej agresywnym bieżnikiem) i ROCLITE (jeden z bardziej uniwersalnych modeli), INOV-8 wyrobił sobie markę w świecie biegów przełajowych. 

INOV-8 ROCLITE 290

INOV-8 MUDCLAW 300

Elitarni biegacze szukali jednak czegoś innego, lekkiego buta, który sprawdzałby się nie tylko na mocno błotnistych warunkach. Na to uwagę zwracał również Pete Bland. To własnie on z pomocą swojego zespołu zaprojektował pierwszy oryginalny X-TALON 212 o wadze zaledwie 212g. Gdy pojawiły się na rynku były jednymi z najlżejszych przełajówek, porównywalnymi do przełajowych kolców lekkoatletycznych. Model z 6 mm dropem szybko stał się ulubieńcem zawodników rywalizujących w górach i w biegach przeszkodowych.

Kierownik projektu, Graham Jordison wspominał: „X-TALON 212 zawsze był ucieleśnieniem samego DNA marki – funkcji, lekkości, podeszwy o niskim profilu i w pełni napiętej cholewki, która zapewnia trwałość i ochronę. Bardzo ciężko pracowaliśmy nad X-TALON 212, słuchając informacji zwrotnych i rozwiązując problemy związane z poprzednimi butami, aby przenieść sprawy na wyższy poziom. To była wielka historia sukcesu.

To właśnie X-talon 212 został wybrany przez Jonathan Albon, wybitnego zawodnika, miłośnika biegów przeszkodowych, który wygrał zarówno Mistrzostwa Świata OCR (Obstacle Course Racing) jak i Spartan Race World Championship w 2014 r.

Ten sam model triumfował na nogach Eirik Haugsne w pierwszych zawodach Tromsø Skyrace na dystansie 44 km ( 4400 m przewyższenia), na trasie z mokrymi, śliskimi kamieniami i skałami.

Zaś w ubiegłym roku model X-Talonach 212 miał na sobie Krzysztof Dołęgowski, który jako pierwszy w historii imprezy, zmierzył się skutecznie z biegiem 6x Babia Góra (model towarzyszył mu przez 64 km zmagań/4 pętle). 

Pierwsza wersja X-talona charakteryzowała się też tym, że była dość wąska. To przyczyniło się do powstania również jej szerszej wersji.

INOV-8 X-TALON 212 CLASSIC

X w nazwie oznacza „krzyż”, choć często wymawiane bywa przez niektórych jako „ex”, a „talon” zostało wybrane jako określenie podeszwy – szponów, porównując uchwyt do pazurów drapieżnego ptaka.

X-Talon Ultra 260

Sukces przyczynił się do powstawania kolejnych modeli, w tym tegorocznego X-talon Ultra, będącego ewolucją dawnego X-CLAW 275 (modelu zawierającego agresywną podeszwę wykorzystywaną w modelach Mudclaw czy X-talon, ale zapewniającym wyższy poziom amortyzacji). X-TALON ULTRA 260 uzupełnia rodzinę X-TALON jako szerszy, bardziej amortyzowany but na długie dystanse po miękkim i błotnistym podłożu.

INOV-8 X-TALON 260 ULTRA

Podeszwa została wykonana z niezwykle przyczepnej gumy, w technologii Sticky Grip. 8 mm bieżnik gwarantują doskonałą przyczepność na miękkich nawierzchniach, błocie oraz w terenie poza szlakiem, a dzięki szerokim przerwom między kołkami, pozwala na szybkie usunięcie błota, które zbiera się pod podeszwą w trakcie biegu.

baner gotowi wyruszyc na szlak?