Na świecie ten rok można uznać za szczególnie rekordowy pod kątem biegów ulicznych (więcej o rekordach), dla polskich zawodników był to zwłaszcza rok pod znakiem sukcesów ultra. Polacy dominowali w imprezach zagranicznych, zarówno tych z rangą mistrzowską, jak i bardziej kameralnych. Często przesuwali granice wyobrażeń o ludzkich możliwościach. Padały liczne rekordy Polski i nie zabrakło Rekordu Świata (choć przyjęło się mówić rekord, to tak naprawdę w biegach ultra najdłuższym dystansem na którym notuje się oficjalne rekordy świata, zatwierdzane przez IAAF, jest dystans 100 km). Przygotowaliśmy przegląd, wybranych wydarzeń 2018 roku.

Styczeń

Rok w biegach ultra zaczął się od fenomenalnego wyniku w biegu 48-godzinnym. Patrycja Bereznowska nie tylko zwyciężyła w 13. edycji Międzynarodowego Festiwalu Ultramaraton rozgrywanym w Grecji, ale pokonując w tym czasie 401 km, ustanowiła nowy rekord świata. To rezultat nie tylko lepszy od najlepszego wyniku uzyskanego w biegu ulicznym podczas tych samych zawodów, należącym do Mami Kudo z 2011 r. – 368,867 km, ale zarazem lepszy wynik od rekordu Sumie Iagaki – 397,103 km ustanowionego na bieżni podczas zmagań we Francji w 2010 r. Jednocześnie nowy rekord Polski.

Luty

W lutym zawodniczka Salomon Suunto Team Magda Łączak zwyciężyła w prestiżowych zawodach TransGranCanaria na dystansie 127 km, będąc zarazem pierwszą Polką, która stanęła na najwyższym podium zawodów wchodzących w cykl Ultra Trail World Tour.

Marzec

Dominika Stelmach zajęła 2 miejsce Old Mutual Two Oceans Maraton. W wyścigu na dystansie 56 km wystartowało ok. 10 tys. osób, co czyni go także jednym z największych biegów ultra na świecie. Dominika linię mety minęła w czasie 03:41:56.

Kwiecień

Kwiecień można uznać za miesiąc rekordów Polski. Padły aż 4, z czego 3 ustanowił Paweł Żuk. W dniach 17-27.04.2018 wystartował w 23. edycji Sri Chinmoy Ten-Day Race w Nowym Jorku! Przez 10 dni zawodnicy rywalizowali na pętli o długości 1,28748 km. W tym czasie Paweł, znany jako Asfaltowy Chłopak poprawił rekord w biegu 6-dobowym, pokonując 753,172 km (poprzedni rekord należał do Zygmunta Łuczkowskiego – 727km). Po niemal 9 dniach ustanowił również nowy rekord na dystansie 1000 km (8 dni 21h 18 min i 24 s), a kończąc swoje zmagania dołożył nowy rekord 10-dobowy – 1062,166 km. Ten ostatni rezultat zapewnił mu 5. miejsce w klasyfikacji generalnej zawodów.

Również w kwietniu, ale w 20. Międzynarodowym Biegu 12-godzinnym w Rudzie Śląskiej, wynikiem 140,3225 km nowy rekord Polski ustanowiła Patrycja Bereznowska. Poprawiając poprzedni rezultat należący do Aleksandry Niwińskiej sprzed 2 lat o 810 metrów.

Działo się również w biegach górskich. Natalia Tomasiak triumfowała w maratonie podczas Festiwalu Vall de Ribes Xtreme we wschodnich Pirenejach. Zawodnicy do pokonania mieli 43 km i aż 3100 metrów przewyższenia.

Maj

Kwiecień obfitował w rekordy, a maj w medale Mistrzostw Europy oraz Mistrzostw Świata. Po złoty medal Mistrzostw Świata sięgnął na początku maja w Tajwanie Piotr Łobodziński, w swojej koronnej konkurencji – biegach po schodach. Zawody podzielone było na dwa etapy. W pierwszym zawodnicy pokonywali 35 pięter (824 stopnie), a w drugim, półtorej godziny później, 91 pięter (2046 stopni) wieżowca „Taipei 101”. W pionie to aż 543 m. W tych samych zawodach tuż za podium, na 4. miejscu uplasowała się Dominika Wiśniewska – Ulfik

W sobotę 26 maja w Timișoara (Rumunia) wystartowały 22. Mistrzostwa Europy w biegu 24-godzinnym. Dla naszej reprezentacji to były niesamowite mistrzostwa. Patrycja Bereznowska sięgnęła po złoty medal (243,35km), Gosia Pazda-Pozorska w swoim debiucie po brąz (240,69km), a drużynowo Polki zdeklasowały konkurencję z ponad 64 km przewagą zdobywając złote medale (1. Polska – 720,45 km, 2.Niemcy – 656,24 km. 3.Wielka Brytania – 645,06 km). Wszystkie nasze reprezentantki Polski uplasowały się w TOP9. To nie koniec, po złoto w fenomenalnej końcówce sięgnął Andrzej Radzikowski, ustanawiając jednocześnie nowy rekord życiowy – 265,41 km.

Dzień przed biegiem podczas ceremonii otwarcia Patrycja Bereznowska odebrała statuetkę IAU Athlete of the Year 2017 dla najlepszego sportowca Międzynarodowego Stowarzyszenia Ultramaratończyków.

Czerwiec

W czerwcu w ramach zawodów 3xŚnieżka w Polsce rozegrano 15. Mistrzostwa Świata w Długodystansowym Biegu Górskim. Zawody zorganizowane zostały pod egidą World Mountain Running Assosociation (WMRA) podlegającą pod IAAF. Wśród pań prowadziły Brytyjki, ale gonić je starała się wracająca po kontuzji Dominika Stelmach. Po pierwszej pętli plasowała się na 3 pozycji z zaledwie 23 sekundową stratą do prowadzącej Brytyjki Morgan Charlotte. Na drugiej pętli Dominika przyspieszyła obejmując nawet prowadzenie. Ostatecznie straciła na zbiegu ze Śnieżki, gdzie wyprzedziła ją Brytyjka. Na mecie zameldowała się jako 2 z różnicą 22 sekund do złotej medalistki – 3:08:48. Brąz zdobyła broniąca tytułu Włoszka Silvia Rampazzo -3:10:33.

Lipiec

W połowie lipca kolejny sukces odniosła Magdalena Łączak. Zawodniczka Salomon Suunto Team okazała się być najlepsza na 103 kilometrowej trasie Ultra Sierra Nevada. Ostateczny wynik Magdy 14:36:28 okazał się być również nowym rekordem trasy.

Pod koniec lipca fenomenalnego wyczynu dokonał Robert Karaś startując na dystansie potrójnego Ironmana w Lensahn w Niemczech. Już same liczby robią wrażenie, 28-letni triathlonista do pokonania miał dystanse: 11,4 km pływania, 540 km jazdy na rowerze (67 pętli o długości 8 km) i 126,6 km biegu (96 pętli o długości 1,32 km). Całość zajęło mu 30:48:57. Tym samym nie tylko został Mistrzem Świata na tym dystansie, ale i ustanowił nowy rekord świata. Poprzedni ustanowiony również w Lensahn należał do Austriaka Luis Wildpannera – 31:47:57. Robert już na etapie pływackim ustanowił nowy rekord pokonując 11,4 km w czasie 02:41:19. 540 km przemierzył w 15:23:57 (średnie tempo 35:07 km/h). Czas biegu 126,6 km to 12:43:41 (średnie tempo 6:01 min/km).

Sierpień

Sierpień to historyczny sukces Marcina Świerca z Buff Pro Team w biegu TDS (Sur les Traces des Ducs de Savoie) rozgrywanym podczas prestiżowego festiwalu UTMB (Ultra-Trail du Mont-Blanc). Marcin po emocjonującej końcówce biegu, z wynikiem 13:24:00 okazał się być najlepszy na dystansie ok. 120 km (+ 7200) m). Zawody TDS wchodzą w cykl Ultra-Trail World Tour. Do tej pory w całym cyklu tylko Magda Łączak stała na najwyższym stopniu podium, wygrywając w lutym zawody Transgrancanaria.

Wrzesień

We wrześniu było blisko kolejnego medalu Mistrzostw Świata, tym razem w zawodach typu Skyrunning. Zawodnicy rywalizowali w Szkocji na trzech dystansach Vertical, Classic oraz Ultra. To na tym ostatnim Natalia Tomasiak uplasowała się na wysokim 4. miejscu. Do medalu zabrakło niewiele, dokładnie 1 minuta 40 sekund. Dobrze spisali się również  Bartłomiej Przedwojewski – szósty na dystansie klasycznym oraz Iwona Januszyk – również szósta, ale w Verticalu.

Październik

Październik to kolejne sukcesy Polaków. Piotr Hercog, znany organizator zawodów sportowych m.in. Dolnośląskiego Festiwalu Biegowego, triumfował w wyścigu Moab 240 Endurance Run na dystansie 385 km i około 9 tys. metrów przewyższenia (w rzeczywistości trasa okazała się być nawet dłuższa – ok. 391 km, z uwagi na zmianę jej przebiegu tuż przed startem). Dla Piotra, miało to być jedno z największych biegowych wyzwań, z którym, mimo dolegliwości, poradził sobie znakomicie. Od początku wyszedł pewnie na prowadzenie i nie oddał go już do końca zmagań. Na mecie zameldował się ok. 3:15 w nocy czasu polskiego z niedzieli na poniedziałek 15 października, po 2 dniach 12 godz. i 18 minutach, z przewagą ok. 12 mil nad kolejnymi zawodnikami.

Na listach sukcesów zapisał się również Bartosz Gorczyca, który zwyciężył w Ultratrack Supramonte Seaside Baunei Sardegna na dystansie 90 km (+4500m). Dodatkowo, rezultatem 9:51:13 ustanowił nowy rekord trasy.

W październiku historyczny sukces odniósł Bartek Przedwojewski. W zawodach Otter Trail w RPA, w ramach którego rozgrywano tegoroczny wielki finał prestiżowego cyklu Golden Trail Series, nie tylko okazał się być najlepszy na dystansie maratońskim (+ 2600m), pokonując światową czołówkę, ale i wynikiem 3:40:48, o ok. 15 minut poprawił rekord trasy. Dotychczasowy należał do Marca Lauensteina i wynosił 3:54:52. Golden Trail Series to swego rodzaju trailowa Liga Mistrzów w której rywalizują najlepsi zawodnicy na świecie.

Listopad

Listopad należał przede wszystkim do Łukasza Sagana i Andrzeja Wereszczaka, którzy wystartowali w 4. edycji Authentic Phidippides Run, biegu rozgrywanym na dystansie podwójnego Spartathlonu. Impreza nawiązuje do zapisów starożytnego historyka Herodota, o wyczynie Filippidesa, który został wysłany przez generała z Aten do Sparty, by prosić o pomoc w bitwie pod Maratonem z wojskami perskimi. Łukasz okazał się być najlepszy, meldując się na mecie po 490 km z czasem 75:36:57. Zakładał nawet lepszy wynik, ale trudne warunki warunki pogodowe, a nawet śnieżyce, utrudniały przebieg rywalizacji. Na drugim miejscu zameldował się kolejny z Polaków Andrzej Wereszczak, swoje zmagania zakończył po 80:17:41.

W listopadzie, tym razem na polskim podwórku, warto odnotować również nowy rekord Polski na dystansie 100 km, ustanowiony przez Małgorzatę Pazdę-Pozorską. Podczas Międzynarodowy Supermaraton Stulecia, zorganizowanego na terenie AWF im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie, rozegrano również Mistrzostwa Polski. Gosia okazała się być najlepsza, kończąc zmagania z rekordowym wynikiem 8:05:38 (4:51 min/km).

Grudzień

Grudzień dopiero się zaczął, ale i tu już pojawił się sukces, głównie za sprawą Piotra Łobodzińskiego, który zwyciężył w zawodach w Hongkongu, w ostatnim biegu cyklu Vertical World Circuit. Dla Piotra był to już 6. start w tym biegu i w końcu szczęśliwy. Wynik 12:00 zapewnił mu upragniony triumf, dotąd w tych zawodach plasował się na dalszych pozycjach. Zawodnicy do pokonania mieli 82 piętra (2120 schodów). Zwycięstwo zapewniło mu również 5. z rzędu zwycięstwo w całym cyklu.