Wspominaliśmy już, że 2018 rok to był ultra rok dla polskich zawodników (więcej: To był ultra rok! Polacy dominowali w imprezach wytrzymałościowych). Działo się jednak również w lekkoatletycznych zmaganiach na hali i stadionie, a Polscy reprezentanci kolejny raz potwierdzili, że są w ścisłej czołówce zarówno Europy jak i świata. W tym roku aż 8 lekkoatletycznych nominacji znalazło się w 84. edycji Plebiscytu Przeglądu Sportowego. Nie tylko zawodnicy, ale i polskie mityngi znajdowały się wysoko w światowych rankingach. Memoriał Janusza Kusocińskiego rozegrany w czerwcu zajął 20., a sierpniowy Memoriał Kamili Skolimowskiej – 22. miejsce na liście 755 mityngów lekkoatletycznych na świecie sklasyfikowanych w 2018 r. Ten ostatni na trybunach zgromadził ponad 41 tys. kibiców. Takiej frekwencji nikt się nie spodziewał.

Przypomnijmy najważniejsze tegoroczne osiągnięcia.

17. Halowe Mistrzostwa Świata

Już na początku marca Polscy Reprezentanci napisali nowy rozdział w historii startem w 17. Halowych Mistrzostwach Świata, które zakończyli z dorobkiem 5. medali, 3.miejscem w klasyfikacji medalowej oraz 4. w klasyfikacji punktowej. To najlepszy rezultat w historii polskiej lekkiej atletyki. Tyle samo medali przywieźli zawodnicy w 1999 r. w Maebashi, ale wtedy w dorobku było tylko jedno złoto.

Szczególny, historyczny sukces odniosła męska sztafeta 4x400m, uzyskując niesamowity, wręcz nieprawdopodobny rekord świata – 3:01.77 (oficjalnie ratyfikowany przez IAAF w maju). Sztafeta w składzie: Karol Zalewski, Rafał Omelko, Łukasz Krawczuk i Jakub Krzewina, pokonała tym samym niezwyciężoną od 14 lat reprezentację Stanów Zjednoczonych.

Zawodnicy sami przyznali, że był do dla nich wielki szok i niespodzianka, bo tak naprawdę nie spodziewali się takiego wyniku i nigdy nie marzyli o rekordach świata.

Przed startem panów sporo emocji dostarczył również występ damskiej sztafety tzw. Aniołków Trenera Matusińskiego. W rywalizacji sztafet 4x400m faworytkami była reprezentacja USA. Obyło się bez niespodzianek, zawodniczki z czasem 3:23,85 sięgnęły po złoto, osiągając drugi najlepszy wynik w historii. Jamajka przekroczyła linię na drugim miejscu, ale wkrótce została zdyskwalifikowana, gdy okazało się, że zawodniczki pobiegły nie w tej kolejności jaka była zgłoszona. Oznaczało to, że Polska drużyna w składzie: Justyna Święty-Ersetic, Patrycja Wyciszkiewicz, Aleksandra Gaworska oraz Małgorzata Hołub-Kowalik zdobyła srebro ustanawiając także nowy rekord kraju – 3:26.09s i zarazem 3 wynik na światowych listach wszech czasów.

Medale na Halowych Mistrzostwach Świata zdobyli również:

 • Adam Kszczot – złoty na dystansie 800 m,
 • Marcin Lewandowski – srebrny na dystansie 1500 m,
 • Piotr Lisek – brąz w skoku o tyczce.

Również w marcu odbyły się 12. Halowe Mistrzostwa Masters w Madrycie. Reprezentanci tych kategorii wiekowych przywieźli 43 medale, w tym 16 złotych, 16 srebrnych i 11 brązowych, a także 15 halowych rekordów Polski w różnych kategoriach wiekowych.

Athletics World Cup

W lipcu na Stadionie Olimpijskim w Londynie czekały kolejne lekkoatletyczne emocje. Wszystko za sprawą nowego wydarzenia Athletics World Cup, którego organizację ogłoszono w lutym tego roku. W inauguracyjnej edycji wystartowało 8 drużyn wybranych w oparciu o światowe rankingi, a wśród nich Polska, a także reprezentacje USA, Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Chin, Niemiec, Francji, Jamajki i Republiki Południowej Afryki. Każda z drużyn miała jednego reprezentanta w wybranych konkurencjach. Na podstawie zajętych przez zawodników miejsc ustalana będzie punktacja końcowa dla danej drużyny. Polska reprezentacja licząca 45 zawodników, zajęła 2 miejsce, ulegając jedynie reprezentacji Stanów Zjednoczonych!

24. Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce

Działo się również podczas drugiej najważniejszej, tegorocznej imprezy, sierpniowych 24. Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce. Nasi reprezentanci zdobyli łącznie 12 medali. Tyle samo wywalczyli 2 lata temu w Amsterdamie. Teraz jednak tych najcenniejszych, złotych krążków było aż 7. To dało 2. miejsce w tabeli medalowej. Wszyscy mieli nadzieję na powtórzenie sukcesu z Amsterdamu i zwycięstwo. Te mistrzostwa były na dużo wyższym poziomie. Nie bez znaczenia jest też to, że zmagania w Amsterdamie pokrywały się z rokiem olimpijskim. Sam Prezydent Athletic Svein Arne Hansen podczas konferencji prasowej zamykającej zawody w stolicy Niemiec powiedział – te mistrzostwa były najlepsze w historii. 

Bohaterką mistrzostw została Justyna Święty-Ersetic. Tylko w przeciągu 1,5 godz. sięgnęła po 2 złote medale. Indywidualnie, uzyskując nowy rekord życiowy i zarazem najlepszy, tegoroczny wynik na listach europejskich – 50.41s i w sztafecie, o czym więcej dalej. tartująca na tym samym dystansie Iga Baumgart-Witan podczas mistrzostw biła swój rekord życiowy za rekordem. W biegu półfinałowym uzyskała – 51.35 s, by ostatecznie w finale zejść do 51.24 s i uplasować się na 5-tej pozycji. Po szybkiej regeneracji dziewczyny wystartowały również w e wspomnianej sztafecie. Wspólnie z Patrycją Wyciszkiewicz i Małgorzatą Hołub-Kowalik (niekryjącej niezadowolenia po indywidualnym biegu i braku awansu do finału), wywalczyły złoty medal – 3:26.59. Drugie miejsce zajęły reprezentantki z Francji – 3:27.17, a na najniższym stopniu stanęła sztafeta Wielkiej Brytanii – 3:27.40.

Medaliści Mistrzostw Europy:

 • Wojciech Nowicki – złoto w rzucie młotem,
 • Michał Haratyk – złoto w pchnięcie kulą,
 • Justyna Święty – Ersetic – złoto w biegu na 400 m
 • Justyna Święty-Ersetic, Małgorzata Hołub-Kowalik, Iga Baumgart-Witan, Martyna Dąbrowska, Natalia Kaczmarek, Patrycja Wyciszkiewicz – złoto w sztafecie kobiet 4×400 m,
 • Paulina Guba – złoto w rzucie kulą,
 • Anita Włodarczyk – złoto w rzucie młotem,
 • Adam Kszczot – złoto w biegu na 800 m,
 • Paweł Fajdek – srebro w rzucie młotem,
 • Konrad Bukowiecki – srebro w pchnięcie kulą,
 • Marcin Lewandowski – srebro w biegu na 1500 m,
 • Sofia Ennaoui – srebro w biegu na 1500 m,
 • Joanna Fiodorow – brąz w rzucie młotem.

Puchar Interkontynentalny

Bardzo dobre wyniki zawodników podczas Mistrzostw Europy przyczyniły się do powołania aż 9. reprezentantów Polski do reprezentacji Europy na IAAF Continental Cup Ostrava 2018 rozgrywany we wrześniu. Puchar Interkontynentalny uważany jest za jedno z trzech najbardziej prestiżowych wydarzeń lekkoatletycznych. Organizowany jest co 4 lata jako kontynuacja odbywającego się od 1977 r. Pucharu Świata w lekkoatletyce. W tym roku zwyciężyła reprezentacja obu Ameryk z dorobkiem 262 punktów, obrońcy tytułu zawodnicy z Europy uplasowali się na drugim miejscu z 233 punktami, trzecie zajęli zawodnicy Azji i Pacyfiku (188) przed Afryką (142). Najlepiej z polskiej ekipy spisali się: Anita Włodarczyk w rzucie młotem zajmując 2 miejsce (73.45) i Marcin Lewandowski, który w biegu na dystansie 1500 m uległ tylko Kenijczykowi Elijah Motonei Managoi.

3. miejsce w pchnięciu kulą zajął Michał Haratyk. 7. miejsce w rzucie dyskiem zajął Robert Urbanek (64.03). Również siódme lokaty zajął Michał Haratyk (21.23), oszczepnik Marcin Krukowski (85.32) i Sofia Ennaoui w biegu na 1500 m (4:03.49). 5 miejsce wywalczyła Paulina Guba. 

Diamentowa Liga

Warto też wspomnieć o Diamentowej Lidze. Przez okres 5. miesięcy, w 14. miejscach na świecie, w 12. krajach na 4. kontynentach czołowi zawodnicy rywalizowali w 32. dyscyplinach. W ramach każdych ze zmagań sportowcy zdobywali punkty, na ich podstawie najlepsi na koniec sierpnia wystartować mogli w finałowych zmaganiach. Udział w nich wzięło 8 reprezentantów Polski. 2 miejsce w biegu na dystansie 800 m zajął Marcin Lewandowski z czasem 1:45.21. Tuz za podium w skoku o tyczce uplasował się Piotr Lisek, który pokonał wysokość 5,73m. Był to dla niego już 40. konkurs w tym roku. Drugi z Polaków Paweł Wojciechowski z wynikiem 5.68 uplasował się na szóstej pozycji. Siódme miejsce w rzucie dyskiem zajął Robert Urbanek (64.03). Również siódme lokaty zajęli Michał Haratyk (21.23), oszczepnik Marcin Krukowski (85.32), w biegu na 1500m Sofia Ennaoui (4:03.49). 5 miejsce wywalczyła Paulina Guba.

Memoriał Janusza Kusocińskiego

Wspominając roczne osiągnięcia, warto wyróżnić również krajowe wydarzenia, które zostały docenione na światowych listach. Jak informuje na swojej stronie PZLA.PL – „Węgierska firma Elite już po raz 18. przedstawiła klasyfikację najlepszych mityngów lekkoatletycznych roku. Na wynik punktowy składają się 72 najwyżej ocenione rezultaty danej imprezy (wg tabel węgierskich opracowanych przed dr. Bojidara Spirieva) oraz poziom sportowy (m.in. lokata w rankingu IAAF) uczestniczących zawodników.”

Na 775 sklasyfikowanych mityngów, memoriał w Chorzowie zajął 20 miejsce. Wszystko za prawą mocnej obsady. Udział wzięła m.in. multirekordzistka świata Genzebe Dibaba, która nie zawiodła, w biegu na dystansie 1500 metrów uzyskała najlepszy tegoroczny wynik na świecie – 3:58.68. Ogromną niespodzianką był bieg na 400 m pań. Justyna Święty-Ersetic wygrała z jedną z najbardziej utytułowanych zawodniczek, wspomnianą Allyson Felix. Padło też wiele wartościowych wyników (więcej: Fenomenalny Bieg Justyny Święty).

Memoriał Kamili Skolimowskiej

Dwa oczka niżej w rankingu uplasował się czerwcowy Memoriał Kamili Skolimowskiej, który zaskoczył przede wszystkim liczbą zgromadzonych kibiców. Na trybunach zasiadło 41 tys. osób. Oglądający zmagania nie mogli żałować. Byli światkami niesamowitych występów, w tym rekordowego biegu na 100 m Ronniego Bakera. Amerykanin ustanowił rekord życiowy na dystansie 100 m – 9.87 i przez chwilę był liderem tabel (9 dni później w Belgii również Amerykanin Christian Coleman uzyskał 9.79s). Także w konkurencjach technicznych nie zabrakło emocji. Miłą niespodziankę sprawił Mistrz Europy Michał Haratyk, który okazał się być lepszy od mistrza świata Tomas’a Walsh i wygrał pchnięcie kulą rezultatem 21.33m. Więcej o wynikach: Rekordowy Memoriał Kamili Skolimowskiej.

Copernicus Cup

Warto cofnąć się również na początek roku, do lutowych zmagań na hali w ramach Copernicus Cup. Prestiżowego mityngu zaliczanego do elitarnego cyklu IAAF World Indoor. W Arenie Toruń przy 5000 widowni bardzo dobre rezultaty osiągnęli Justyna Święty-Ersetic i Konrad Bukowiecki, którzy ustanowili znakomite rekordy Polski. Justyna w biegu na dystansie 400 m uzyskała 51.78s i o 0.22 sekundy poprawiła wynik Grażyny Prokopek z halowych mistrzostw Europy w Birminhgam z 2007 roku. onrad Bukowiecki w drugiej kolejce pchnięcia kulą wybuchną radością, gdy sędziowie zmierzyli próbę zawodnika i okazało się, że poprawił on o 3 centymetry własny absolutny rekord kraju, jednocześnie 22.00m, to także halowy rekord Europy do lat 23. Ostatecznie w czerwcu Michał Haratyk podczas mityngu w Ostrawie Polak poprawił ten rezultat do 22,8 m. Więcej o wynikach Copernicus Cup: Rekordowy Copernicus Cup.