Przed Tobą pierwsze bieganie w górach? Pierwszy start w biegu ultra? Koniecznie zerknij na poniższe zasady przygotowane przez SKLEP BIEGACZA wspólnie z osobami, które na szlakach spędziły tysiące kilometrów. Kamil Leśniak, Mikołaj Kowalski-Barysznikow, Justyna Grzywaczewka, Marcin Rzeszótko, Marcin Świerc, Piotr Książkiewicz, to osoby również doskonale znane w środowisku biegów górskich, mające na swoich kontach liczne osiągnięcia.

Nie ma jednak znaczenia czy ktoś ma za sobą lata doświadczeń czy dopiero zaczyna. Warto pamiętać o tych siedmiu zasadach:

1. Zabierz ze sobą papier toaletowy lub chusteczki!

Chusteczki czy kawałek papieru nie ważą wiele, a mogą nas uratować w niekomfortowych sytuacjach.

2. Pomagaj i szanuj innych na szlaku!

Nie ma znaczenia czy jest się na treningu czy zawodach. Napotkanej osobie na szlaku potrzebującej pomocy, zawsze trzeba pomóc. Dodatkowo, nie można zapominać, że biegacze nie mają nigdy szlaku na wyłączność. Należy szanować spacerowiczów, by nie potęgować konfliktu na linii biegacz – piechur.

3. Nie śmieć!

Skoro mieliśmy siły targać pełne opakowanie w plecaku, to tym bardziej puste nie powinno nam ciążyć. Nigdy nie wolno wywalać papierków na szlaku. Podczas zawodów grozi za to dyskwalifikacja.

4. Zabierz ze sobą naładowany telefon!

Telefon pozwoli nam uwiecznić nie tylko piękne widoki na trasie, które będą świetną pamiątką z wyprawy, ale w sytuacji zagrożenia, może nam bądź komuś uratować życie.

5. Zabierz ze sobą kurtkę!

Pogoda w górach potrafi się zmienić w przeciągu kilku minut. Gdy słońce zastąpią opady, w wyższych partiach wystąpi porywisty wiatr, warto być na nie gotowym i zawsze w ekwipunku posiadać kurtkę, która zabezpieczy nas przed szybkim wychłodzeniem.

6. Wgraj trasę, ale i zabierz mapę!

Jeśli mamy taką możliwość, warto wgrać trasę, którą zamierzamy pokonać w zegarek. Ten dopomoże nam w nawigacji na trasie. Jeśli jednak technologia nas zawiedzie, bo np. zapomnieliśmy go naładować, warto mieć ze sobą również tradycyjną mapę, która pozwoli nam się odnaleźć w terenie.

7. Pamiętaj, biegając z kijkami, że nie jesteś sam na szlaku!

Używanie kijków w górach jest bardzo popularne. Należy jednak pamiętać, by korzystać z nich w sposób bezpieczny, także dla innych osób znajdujących się na szlaku.

baner gotowi wyruszyc na szlak?