Chlapa, zimno, błoto. Na samą myśl niektórym odechciewa się wyjść z domu. Bieganie z mokrymi stopami nie należy do najprzyjemniejszych, nie tylko zwiększa ryzyko obtarć, ale i może wpłynąć na szybsze wychłodzenie.

Z membraną czy bez?

Jak to już w przypadku sprzętu sportowego bywa, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Obuwie z membraną ma swoich zwolenników jak i przeciwników. Dla niektórych okazują się być jednak dobrą inwestycją pozwalającą na bieganie, nie martwiąc się o warunki atmosferyczne. Należy jednak pamiętać, że membrana nie uchroni nas w każdych warunkach i na nie każde się nada, zwłaszcza przy wysokich temperaturach. W przypadku ulewnych deszczy czy też przeskakiwania głębszych kałuż woda może dostać się do środka z okolic kostki, a warstwa ochronna utrudni także jej wydostanie się. Wiedząc, że takie sytuacje czekać nas będą na ścieżkach, możemy się dodatkowo zabezpieczyć stuptutami. Są to swego rodzaju ochraniacze, które oplatają wierzchnią część buta.

0-stuptuty-salomon-trail-gaiters-low-329166

STUPTUTY SALOMON TRAIL GAITERS

INOV-8 ALL TERRAIN GAITER 

Wracając do membran. Poszczególne marki wykorzystują różne technologie mające chronić użytkownika. Jedną z najpopularniejszych jest Gore-tex, chętnie wykorzystywany przez wielu producentów. Niektóre wykorzystują powłokę DWR, a marka Nike oferuje swoją technologię Shield, Under Armour – ColdGear Reactor, zaś w niektórych butach Salomon spotkamy się z nazwą Climashield.

GORE-TEX

Gore-tex, to wspomniana, jedna z najbardziej znanych membran. Od czasów powstania szybko stała się synonimem najwyższej jakości materiałów przeciwdeszczowych. Jej powstanie było efektem przypadkowych prób wykonywanych przez Boba Gore. Szukał rozwiązania dla nowych produktów firmy ojca W. L. Gore & Associates specjalizującej się w osłonach do kabli elektrycznych produkowanych z teflonu. Konkurencja na rynku była coraz większa, potrzebne była choćby lżejsza konstrukcja. Spokojne próby rozciągnięcia dotychczasowego materiału choćby o 10% nie przynosiły pożądanego efektu. Jednego wieczoru po rozgrzaniu materiału, zamiast ostrożnie rozciągać produkt, jak to miał w zwyczaju, po prostu go szarpnął. Ku jego zaskoczeniu materiał nie przerwał się, lecz zwiększył swoją długość i to o kilkaset procent. Otrzymany materiał charakteryzował się mikroporowatą strukturą, która stanowiła ok. 70% powietrza. Otrzymana powłoka politetrafluoroetylenu  (ePTFE) składa się z około 1,4 miliarda porów na centymetr kwadratowy, a każda jest około 20 000 razy mniejsza niż kropla wody. Tym samym woda nie mogła się przedostać do środka, bo pory były zbyt małe, ale jednocześnie wystarczające duże by odprowadzać parę na zewnątrz. Wynalazek okazał się mieć szerokie zastosowanie, m.in. w odzieży, gdzie ważne jest połączenie ochrony przed deszczem i jednocześnie zapewnienie pewnego poziomu oddychalności, są jednak mniej przewiewne. Sama membrana ma tylko 0,01 mm grubości.

Przykładowe modele asfalt

supernova-gtx buty-asics-gel-pulse

ADIDAS SUPERNOVA GORE-TEX

ASICS GEL-PULSE 10 GTX 

Przykładowe modele teren

buty-salomon-sense-ride

BROOKS CASCADIA 13 GTX

SALOMON SENSE RIDE GTX

GTX a DWR

Sama membrana GTX jest często wzmacniania technologią DWR (Durable Water Repellent). DWR bywa również stosowana osobno m.in. w niektórych modelach butów marki INOV-8.

Podczas gdy Gore-tex bywa wbudowany w samą tkaninę, DWR to swego rodzaju powłoka nakładana na zewnętrzną jej część. Nie koliduje z oddychalnością, ponieważ została zaprojektowana tak, by przylegać do odpowiednich nitek materiału. Podczas kontaktu z wodą, spadające krople niejako zsuwają się po materiale.

Sama powłoka DWR zapewnia lepszą oddychalność niż GTX, ale jednocześnie charakteryzują się mniejszą trwałością.

Przykładowe modele terenowe

(W tych modelach górna warstwa została pokryta powłoką DWR, dolna część do wysokości 4 cm wykonana została z wodoodpornego materiału.)

buty-inov-8-mudclaw-300- buty-inov-8-x-talon-212-

INOV-8 MUDCLAW 300 

INOV-8 X-TALON 212 

Nike Shield

Marka Nike na jesień-zimę wypuszcza modele butów wykorzystujących technologię Nike Shield, która z jednej strony ochrania stopę przez wiatrem i wodą, a z drugiej pozwala jej oddychać, działa poniekąd jak powłoka DWR. Jest to gęsto pleciona siatka, która nie pozwala przedostać się wodzie do środka, działa poniekąd „odpychającą” na wodę. Modele z shieldem idą w parze z elementami odblaskowymi, ważnymi, gdy jesienną porą zmrok zapada szybciej.

NIKE AIR ZOOM PEGASUS 35 SHIELD

UA Storm

Na podobnej zasadzie co wspomniane wyżej, działa technologia Under Armour Storm. Wykorzystując system  Durable Water Resistance blokuje deszcz, śnieg, ale nie pogarszając przy tym mocno poziomu oddychalności. Dodatkowo, jeden z najnowszych modeli Under Armour Hovr CG Reactor NC wykorzystuje technologię Coldgear Reactor, jest to swego rodzaju osobisty termostat. Tkanina zapewnia odpowiedni poziom ciepła, dzięki możliwości adaptacyjnych do zmian pogody. Producent zaleca stosowanie produktów z tą technologiach w temperaturach poniżej 13 stopni Celsjusza.

UNDER ARMOUR UA HOVR CG REACTOR NC 

Climashield

Jest też rodzaj membrany Climashield z którym spotkać się można w popularnych modelach marki Salomon Speedcross 4 oznaczonych jako CS. Została stworzona przez inżynierów marki, której zadanie również polega na niejako „odpychaniu” deszczu, śniegu czy błota.

speedcross 4 cs

SALOMON SPEEDCROSS 4 CS


baner trail