Piotr Hercog, zawodnik Salomon Suunto Team, organizator m.in. Dolnośląskiego Festiwalu Biegowego czy Międzynarodowej Sztafety Górskiej, już w piątek wyrusza na mierzącą niecałe 240 mil (ok. 383 km) trasę wyścigu Moab 240 mile Endurance Run, który będzie jego głównym startem sezonu. Jak wspominał zdradzając swoje plany podczas lipcowej premiery modelu zegarka Suunto 9 chłopaki z mojego supportu w chwili słabości namówili mnie na start na dystans 238 mil. Początkowo mówiłem nie ma szans, ale w kolejnym tygodniu zaczęli mi pokazywać zdjęcia. Znaleźli tanie bilety. Kupiłem. Tylko następnego dnia zastanawiałem się, co ja zrobiłem. Jak się okazało, support też już kupił bilety, więc nie było już wyjścia. 

Piotr od trzech lat realizuje projekt Piotrek Hercog Mountain Challenge, starając się tym samym brać udział w imprezach, które nie tylko mają charakter sportowy, i nieco ekstremalny. Już na swoim koncie ma liczne zwycięstwa m.in. w Baikal Ice Marathon, Mount Everest Marathon (w kategorii zawodników spoza Nepalu) czy Ultra Fiord Patagonia (170 km). Realizując tym samym marzenia z dzieciństwa, łącząc cele sportowe ze startami w różnych zakątkach na świecie.

Ze sportami outdorowymi związany jest od 20 lat. W 1999 r. po raz pierwszy wystartował w zawodach Adventure RacingI to tym sportem zajął się przez kolejne 10 lat, pokonując dystanse od 100 km do nawet 1100 km. W 2009 r. wystartował pierwszy raz w w biegu górskim, w Biegu Rzeźnika, które wygrał w parze z Arturem Kurek z czasem 9:14:00.

Moab 240 Endurance Race

Ubiegłoroczną edycję biegu Moab 240 Endurance Race zwyciężyła kobieta Courtney Dauwalter, której pokonanie trasy zajęło 2 dni, 9 godzin i 59 minut (57:55:13), pokonując najszybszego mężczyznę o niecałe 10 godzin. Drugi na mecie był Sean Nakamura z czasem 67:50:10.

Limit na pokonanie trasy wynosi 112 godzin, czyli niemal 5 dni biegu. Start i meta zlokalizowane są w Moab w stanie Utah. Trasa prowadzi m.in. przez pustynię, kaniony i dwa pasma górskie Parku Narodowego Canyonlands i Arches w Utah – USA. Jak przyznają organizatorzy, zawodnicy muszą być przygotowani na ekstremalną pogodę (upały) w kanionach i zarazem zimno, czy śnieg w rejonach górskich. Dodatkowo muszą być przygotowani na niebezpieczne, spadające skały czy też węże, pająki, skorpiony i inne dzikie zwierzeta.

W tegorocznej edycji udział weźmie 154 zawodników z całego świata. Ich zmagania będzie można śledzić online. 

baner gotowi wyruszyc na szlak?