Miniony weekend to nie tylko święto maratońskie (więcej o 40. PZU Maraton Warszawski). Historyczna impreza Spartathlon zmagała się z wyjątkowo trudnymi warunkami pogodowymi. Podczas Beskidy Ultra Trail najodważniejsi sprawdzali swoje możliwości na dystansie 305 km. Polskie akcenty były również  m.in. w Ultra Pirineu, Brestova Vertica oraz Glasgow Half Marathon.

SPARTATHLON

36. edycja Spartathlonu, biegu z Aten do Sparty, który wystartował w piątkowy poranek, na pewno zapisze się w historii biegu. Wszystko za sprawą warunków pogodowych, które sprawiły, że był to najtrudniejszy wyścig od lat. W sobotni poranek rejony Grecji i odbywającego się biegu nawiedził cyklon Zorba.

Ulewne deszcze nie ominęły także zwycięzcy. Został nim Ishikawa Yoshihiko z Japonii, mistrz świata w biegu 24 godz. z 2017 r. oraz 4-ty zawodnik ubiegłorocznej edycji Spartathlonu. Dystans 246 km pokonał nieoficjalnie w czasie 22:55:13. Wyprzedzając o ponad 42 minuty  drugiego na mecie Radka Brunnera z Czech – 23:37:25. Trzecie miejsce wywalczył Oliveir Joao z Portugalii – 24:34:30, zwycięzca z 2013 r.

Wielu sportowców w trakcie załamania pogody zostało uwięzionych na 69. punkcie kontrolnym. Na niemal 250 km jest ich 75. Organizatorzy podjęli decyzję, że zawodników, którzy zdecydują się kontynuować bieg nie będą obowiązywały rygorystyczne limity na kolejnych punktach, mogli też w razie konieczności korzystać z pomocy supportu na trasie. Sam rzecznik wyścigu Pantelisa Tzertzevelisa w trakcie zmagań przyznał – „Większość trasy jest zalana, stopy biegaczy są niemal cały czas w wodzie. Podążając za nimi samochodem, jestem zadziwiony jak ci ludzie walczą i nie chcą się poddać„.

Wśród pań zwyciężyła Węgierka Zsuzsanna Maraz – 27:05:28. Przed rokiem zajęła 3 miejsce (25:43:40), a w 2016 r. była 2. (27:44:01). Druga na mecie zameldowała się Kateřina Kašparová z Czech (27:47:16), a trzecie miejsce przypadło Teija Honkonen z Finlandii.

ULTRA PIRINEU

Również w weekend w Hiszpanii wystartował jeden z największych lokalnych festiwali górskich. W 10. edycji imprezy niemal 3000 biegaczy z ponad 50 krajów rywalizowało na czterech trasach: 110 km (+6800m), 45 km (+2400m), 20 km (+630m) i 5km (+860m). Na najdłuższym dystansie wystartowała Magda Łączak z Salomon Suunto Team, która na początku września w wyniku niefortunnego upadku zeszła z trasy Biegu 7 Dolin. Magda w początkowej części dystansu plasowała się na pierwszej pozycji. W okolicach 40 km musiała jednak uznać wyższość Rosjanki Ekaterina Mityaeva, która ostatecznie zwyciężyła z ponad 44 min przewagą (15:12:24). Magda na mecie zameldowała się po 15:56:52. Trzecie miejsce zajęła Hiszpanka Roser Bada (16:31:55).

Wśród panów na najdłuższym dystansie zwyciężył Jessed Hernandez (12:35:36), przed Zaid Malek (12:40:26) i Jordi Gamito (13:01:23).

Wyniki

BRESTOVÁ VERTICAL

Polaków nie zabrakło również na zawodach Brestova Vertical na Słowacji, gdzie z dystansem 7,7 km i przewyższeniem 1120 m mierzyli się m.in. czołowi górscy biegacze Marcin Rzeszótko z Buff Team Poland i Mirosława Witkowska z SALCO Garmin Team

Marcin zajął 3 miejsce z czasem 52:24,1. Zwyciężył Jožo Hlavčo (51:33,5). Wśród pań triumfowała wspomniana Mirosława Witkowska (1:05:50,2).

Polacy zdominowali również liczne kategorie, w tym juniorską. Zwyciężył Jan Elantkowski (0:58:57,7), a drugi był Kubuś Popielarski (1:00:27,8).

Wyniki

Beskidy Ultra Trail

Rywalizowano również w Polsce. W ramach festiwalu Beskidy Ultra Trail zostały rozegrane najdłuższe zmagania Challenge na dystansie 305 km (ok. 15 tys. m przewyższenia). Zawodnicy musieli polegać na sobie, jakakolwiek forma supportu została zabroniona. Trasa nie była oznaczona. Zawodnicy mieli możliwość wgrania jej w zegarek, otrzymywali również mapę biegu.

Wśród mężczyzn najszybciej z dystansem uporał się Dominik Komendacki, kończąc rywalizację w czasie niecałych 73,5 godz.

Z trasą uporała się również Ania Witkowska, tegoroczna zwyciężczyni i rekordzistka trasy Biegu 7 Szczytów (wywiad z Anią).

Nie tylko w górach. Glasgow Half Marathon

Czołowy biegacz uliczny, tegoroczny Mistrz Polski na dystansie 10 km, Marcin Chabowski postanowił sprawdzić swoją formę w półmaratonie. Rywalizując w Glasgow Half Marathon wywalczył 2. lokatę oraz po 7 latach poprawił swój rekord życiowy – 1:02:24. Zwyciężył Chris Thompson – 1:02:07. Trzecie miejsce zajął prowadzący przez początkową część dystansu Luke Traynor – 1:02:56.

W wyścigu kobiet, pewne zwycięstwo odniosła Mare Dibaba – 1:09:15, przed Rose Chelimo w 1:11:07 i Alia Gray – 1:13:32.