Nike We Fly to kolekcja spełniająca wymagania biegaczy stawiających na komfort i szybkość. Powstała przy współpracy z czołowymi sportowcami, w tym tegorocznymi rekordzistami w maratonie, zarówno Europy jak i świata.

W kolekcji znajdziemy modele: Nike Air Zoom Pegasus 35, Nike Air Zoom Pegasus Turbo, Nike Zoom Flyknit oraz Nike Vaporly 4% Flyknit. Co kryje się za tymi nazwami i czym modele różnią się między sobą? Zerknijcie poniżej.

Nike Air Zoom Pegasus 35

Nike Air Zoom Pegasus 35

Nike Air Zoom Pegasus 35

Nike Air Zoom Pegasus 35 to kontynuacja kultowego modelu Pegasus, który od lat jest ulubieńcem biegaczy amatorów i zawodowców. Jest to model dla biegaczy na każdym poziomie wytrenowania i sprawdzi się w codziennych treningach. Chętnie korzystał z niego sam Mo Farah, niedawny rekordzista Europy w Maratonie (2:05:11). To właśnie jego wiedza z użytkowania przyczyniła się do powstania najnowszej odsłony. Zgodnie z sugestiami Mo m.in. kołnierz buta odsunięto od ścięgna Achillesa, co zapewnia dodatkowy komfort. Zastosowano także specjalnie wycięty język ułatwiający wkładanie i wyciąganie stopy.  Nowa wersja czerpie także inspirację z modelu Nike Zoom Vaporfly 4%. Tych, które dominowały na nogach triumfatorów podczas maratonów XI edycji Abbott World Marathon Majors. Projektanci połączyli 2 poduszki znajdujące się we wcześniejszych wersjach Pegasusów w jedną, która naśladuje kształt płytki węglowej stosowanej we wspomnianym modelu 4%. Tym samym nowy system amortyzacji zapewnia lepsze przetaczanie stopy oraz elastyczność. Zmiany dokonano także w modelu damskim w którym zastosowano bardziej miękką piankę Cushlon dopasowaną do kobiecej stopy.

Sprawdź w sklepbiegacza.pl

Nike Air Zoom Pegasus Turbo

NIKE ZOOM PEGASUS TURBO

Nike Zoom Pegasus Turbo

Nike Air Zoom Pegasus Turbo to młodszy brak modelu Pegasus 35, stawiający na większą dynamikę. Powstały z sugestii rekordzisty świata w maratonie z Berlina Eliuda Kipchoge (2:01:3), a także amerykańskiego, utalentowanego biegacza Galena Rupp (PB 2:06:07).

Model również czerpie inspirację z modelu Vaporfly Elite 4%. Wykorzystują wysoce sprężystą piankę Nike ZoomX w podeszwie środkowej. Posiadają również ten sam aerodynamiczny kształt pięty, który jednocześnie zwęża się od ścięgna Achillesa, aby uniknąć otarcia lub podrażniania wrażliwego miejsca.

Zoom Pegasus Turbo w porównaniu do Zoom Vaporfly Elite 4% nie zawiera jednak płytki z włókna węglowego. Jest to celowy zabieg. Płytka zwiększa sztywność buta, jednocześnie zapewniając wrażenie prędkości. Jednak jak wskazali Eliud Kipchoge i Galen Rupp, choć sprawdza się w dniu wyścigu, nie jest potrzebna przy codziennym treningu.

Sprawdź w sklepbiegacza.pl

Nike Zoom Fly Flyknit

NIKE ZOOM FLY FLYKNIT

Nike Zoom Fly Flyknit

Nike Zoom Fly Flyknit to zmodyfikowana odsłona modelu Nike Zoom Fly. To model dla szukających szybkości, marka Nike określiła je mianem – wystarczająco szybki, by sprawdził się na zawodach, jednocześnie wystarczająco wytrzymały do korzystania z niego na treningu.

W nowej odsłonie zmianie uległa m.in. wykorzystywana pianka. Dotychczasową Nike Lunarlon zastąpiła miękka, lekka i trwała pianka Nike React, która zapewnia sprężystą amortyzację. Model ma również nową cholewkę wykonaną z przędzy Flyknit. To jednak nie koniec nowości, ponieważ podeszwa została doposażona w płytkę z włókna węglowego, dokładnie tą samą z już przytaczanego modelu Nike Zoom Vaporfly 4%.

Sprawdź w sklepbiegacza.pl

Nike Vaporly 4% Flyknit

BUTY NIKE VAPORFLY 4% FLYKNIT

Nike Vaporfly 4% Flyknit

I wreszcie wspominane już wielokrotnie Nike Zoom Vaporfly 4%. Uważane przez niektórych za najszybsze buty świata, stworzone na projekt Breaking2. Zostały zaprojektowany by pomagać w walce o rekordy najszybszym maratończykom na świecie.

Wykorzystując zaawansowaną wiedzę technologiczną marka Nike stworzyła model wykorzystujący sprężystą podeszwę Nike ZoomX oraz płytkę z włókna węglowego. Taka płytka obniża koszt energii pracy o o ~ 1% poprzez bardziej efektywną pracę dźwigni stawu skokowego i śródstopia o czym wspominają zewnętrzne badania: Hoogkamer, W., Kipp, S., Frank, J.H. et al. Sports Med (2017). Te same badania wykazały, że prototyp butów Nike Zoom Vaporfly 4% obniżył koszty energii podczas biegu średnio o 4%.

W nowej odsłonie Vaporfly 4% zmieniono cholewkę, która teraz jest wykonana z tej samej przędzy Flyknit co wspominany wyżej model Zoom Fly.

Sprawdź w sklepbiegacza.pl

Podsumowanie

Model  Nike Air Zoom Pegasus 35  Nike Zoom Pegasus Turbo  Nike Zoom Fly Flyknit Nike Vaporfly 4% Flyknit
Waga 281 g (44EU)

233 g (39 EU)

 238 g (44 EU)

195 g (39 EU)

 244 (44EU)

204 g (39EU)

 184 g
Drop 10 mm 10 mm  10 mm 10 mm
Amortyzacja Nike Zoom Air Nike ZoomX Nike React Nike ZoomX
Przeznaczenie  codzienny trening  codzienny trening  codzienny trening/starty Starty