Big Five Marathon, z nazwy, czasem bywa kojarzony z największymi maratonami na świecie. „Wielką Piątką„ jeszcze do 2013 r. były określane maratony w Bostonie, Londynie, Berlinie, Chicago i Nowym Jorku, wchodzące w cykl World Marathon Majors. Od 2013 roku do cyklu, jako szósty, dołączył również Tokio Maraton. „Wielka Piątka” rozgrywana w Południowej Afryce poza dystansem, niewiele ma wspólnego z tymi najbardziej prestiżowymi maratonami.

Big Five Marathon rozgrywany jest w Entabeni Game Reserve w dystrykcie Waterberg w prowincji Limpopo w Południowej Afryce. Trasa wiedzie przez rezerwat dzikich zwierząt i to do ich obecności nawiązuje nazwa. Są tu zlokalizowane siedliska: lwów, lampartów, nosorożców, słoni i bawołów. Jednak to nie jest bieg przez „miejskie zoo”, nic nie oddziela biegaczy od afrykańskiej przyrody.

Trasa należy do wymagających, ale trudy wynagradzają niesamowite krajobrazy, naturalne piękno i dzika przyroda. Sama nazwa rezerwatu Entabeni oznacza „miejsce góry”. Teren ochronny obejmującym ponad 22 000 hektarów wąwozów, sawann, terenów podmokłych i zalesionych wzgórz, zamieszkałych przez ponad 55 gatunków dużych ssaków i ponad 300 gatunków ptaków, a także mnóstwo owadów, gadów i płazów.

Choć brzmi to początkowo nieco przerażająco, a czasami motywacyjne dla utrzymania dobrego tempa, to można spokojnie odetchnąć. W trakcie biegu obszar ten jest dobrze monitorowany przez uzbrojonych strażników i śmigłowce, aby zapewnić bezpieczeństwo uczestników. Biegacze za to często spotykają się na ścieżkach z zebrami, żyrafami i różnymi gatunkami antylop.

Impreza organizowana jest w przedostatni weekend czerwca. Temperatura oscyluje wówczas w okolicach 15-25 stopni Celsjusza w ciągu dnia. Szykując się w te strony warto mieć na uwadze, że  za to w nocy z łatwością spada poniżej 0 stopni Celsjusza.

Tegoroczną edycję zawodów wygrał Hiszpan Joan Pere Carbonell Alberti z czasem 3:35:49. Najszybsza z pań Sharon Ryder z Australii linię mety minęła po 4:10:10. Nie zabrakło również Polaków, Tomasz Maslanka wyścig ukończył z czasem 5:16:29, zajmując 25. miejsce, a Jacek Gadomski był 68. – 5:53:56.

Rekordy tras:

  • Mężczyźni: Johannes Oosthuizen (RPA) – 3:16:01 / 2010 r.
  • Kobiety: Anne-Sophie Eriksen  (DEN) – 3:45:24/ 2016 r.

Limit na ukończenie wynosi 7 godz., a na rozgrywany w tym samym czasie półmaraton 6:45.

Strona biegu