Już od 71 lat w mieście Fairplay w Kolorado obchodzony jest Burro Days w ramach którego rozgrywany jest jeden z wyścigów Pack Burro Racing. Nazwa „Burro” pochodzi od hiszpańskiego słowa oznaczającego osła. I to właśnie w drużynie z osłem biegacze mają do pokonania trasę długości 28-30 mil (45-48 km).

Niezbędne jest także posiadanie odpowiedniego wyposażenia. Wśród nich zalecana jest woda czy baton energetyczny, a także wiatrówka, ale nie one są najważniejsze. Należy zabrać ze sobą, a właściwie osioł powinien mieć na sobie siodło oraz kilof, łopatę i misę do poszukiwania złota. Ich waga nie może być mniejsza niż 33 funty (ok. 15 kg). Zgubienie czegokolwiek na trasie czy niższa waga na mecie skutkuje dyskwalifikacją. Warto wspomnieć, że weterynarz sprawdza czy startujący osioł jest osłem, a nie na przykład krzyżówką z koniem czy mułem.

Impreza nawiązuje do rywalizacji poszukiwaczy złota w Kolorado w XIX w. Panowała wówczas w tych rejonach gorączka złota. Legenda głosi, że dwóch poszukiwaczy znalazło złoto w tym samym miejscu. Zaczęli się ścigać w drodze miasta. Pierwszy mógł zgłosić roszczenia do znaleziska. Zwierzęta miały załadunek, żaden z nich nie mógł korzystać z jazdy na ośle. Pozostał bieg. Do tego nawiązuje kluczowa zasada wyścigu. Biegacz może nieść osła, ale nie można go ujeżdżać.

W 1949 r. gdy rozpoczęto rywalizację, każde z miast szukało swojego przedstawiciela, który stanąłby w walce o nagrodę w wysokości 500$. Nakłaniano górników i biegaczy, lokalne bary też próbowały komunikując, że „biegacze, którzy spożywają więcej piwa, szybciej biegają.”

Ostatecznie do rywalizacji stanęło 21 zawodników. Z każdym rokiem o wydarzeniu coraz głośniej mówiło się w środowisku. W 1960 r. kilkoro maratończyków postanowiło zakwestionować charakter biegu, który przez lata wygrywali głownie górnicy, w tym 9. Krotny triumf odnosił Joe Glavineck z Leadville. Wielu podkreślało jak niezwykle dobrze dogaduje się ze swoim osłem. Do rywalizacji włączył się dobry biegacz Steve Matthews. Glavenick pokazał, że w tym wyścigu szybkość nie zawsze ma znaczenie i znów okazał się lepszy. Był jednak ostatnim prawdziwym górnikiem, który w rywalizacji pokonał sportowców.

W latach 70-tych lokalny przemysł górniczy zaczął gwałtownie upadać, wielu górników zaczęło się przebranżawiać, ale duch coroczny duch wyścigu pozostał.

Rekord ok. 46 km trasy ustanowiony został w 1989 r. przez Toma Sobal z osłem Maynardem i wynosi 3:44:18.

Obecnie sezon wyścigów z osłem trwa od końca maja do września i rozgrywany jest w pięciu miastach górskich. Każde wydarzenie jest częścią festiwalu świętującego historię miasta. Wyścigi „Triple Crown” odbywają się w Fairplay, Leadville i Buena Vista. Pozostałe dwa wyścigi są w Georgetown i Idaho Springs.

Strona wydarzenia