36. edycja Spartathlonu, uważanego za jeden z najbardziej wymagających ultramaratonów, startuje już w piątek o godz. 6:00 (7:00 w Grecji). Około 400 biegaczy z 50 krajów rozpocznie 246,6 km wyścig śladami starożytnego wysłannika Filippidesa. Na pokonanie trasy mają 36 godzin, by ostatecznie zakończyć swoje zmagania przy posągu króla Leonidasa w Sparcie i ucałować jego stopy.

Początki

Impreza narodziła się z chęci sprawdzenia czy starożytny historyk Herodot opisując bitwę po Maratonem z 490 r. p.n.e. i wspominając o wyczynie Filippidesa mógł mieć rację o zdolności człowieka do przetrwania wyczerpującego wysiłku. Posłaniec ateński został wysłany przez generała do Sparty, aby prosić o pomoc. Według Herodota, Filippides dotarł do celu dnia następnego. Realność tych zdarzeń postanowili sprawdzić brytyjscy oficerowie sił lotniczych Royal Air Force. Za namową pułkownika Johna Fontaine’a 8 października 1982 r. ruszyli na trasę. Trzem z pięciu udało się dotrzeć w limicie czasu, utwierdzając się w przekonaniu, historyczny wyczyn posłańca jest możliwy. Rok później odbył się bieg w którym udział wzięli Brytyjczycy i Grecy, dwa lata później na starcie stanęło już kilkudziesięciu śmiałków z 11 krajów. Od tamtej pory wielu biegaczy stawia sobie za cel ukończenie tego biegu.

Trasa

Na niemal 250 km trasie zlokalizowanych jest 75 punktów odżywczych. Jak wspominał w wywiadzie Andrzej Zyskowski – Pierwsze 80 km to dość płaska trasa. Potem zaczynają się góry. Z profilu można by wyczytać, że najtrudniejsze jest podejście na Sangas, jednak dla mnie i dla zawodników z którymi rozmawiałem, trudniejsze okazało się asfaltowe podejście o długości ok. 10-12 km zaczynające się w granicach 200km. Było najbardziej męczące i dołujące. Zbyt stromo by biec i zbyt długie by maszerować. W sumie na całym biegu przewyższeń jest ok. 3 tys. Nie jest to dużo jak na taki dystans. Start Spartathlonu odbywa się o 6 rano (7:00 czasu Greckiego) spod Akropolu. Jest wówczas trochę chłodno, za to pięknie oświetlone wzgórze Akropol i otaczająca atmosfera wywołują ciarki na plecach. Spartathlon to kibice. Mimo tak długiej trasy są prawie wszędzie, w miasteczkach, różnych częściach trasy (zazwyczaj w miejscach zacienionych jak np. mosty), przy punktach odżywczych. Kierowcy widząc zawodników trąbią, kibicują, motywują do dalszej walki. Są do nas niezwykle pozytywnie nastawieni. Dodatkowo ostatnie ok. 12km już tylko z górki. Jak komuś zostało siły to można tam wiele nadrobić. Od granic Sparty będąc niesionym okrzykami kibiców dociera się do mety.

Wyzwanie potęguje często pogoda. Temperatura zazwyczaj w ciągu dnia przekracza 30 stopni Celsjusza. Na wyższych wysokościach, bywa, spada do zaledwie 4 ° C, a zimno potęgują porywy wiatru.

Nie dla wszystkich

Trudność biegu oceniania jest także z perspektywy dostania się na listę startową. Ta zarezerwowana jest dla osób, które spełnią któryś z warunków:

• Ukończyć 100 km wyścig w czasie 10 h (mężczyźni); 10,5 h (kobiety).
  • Pokonać dystans 120 km (mężczyźni); 110 km (kobiety) w wyścigu 12h.
  • Ukończyć wyścig na 100 mil w czasie 21h (mężczyźni); 22h (kobiety).
  • Ukończyś bieg 100-Mile Endurance Western State, w czasie 24h (mężczyźni); 25h (kobiety).
  • Pokonać dystans min. 180 km (mężczyźni), 170 km (kobiety) w wyścigu 24h.
  • Ukończyć wyścig na dystansie 200-220 km w czasie 29h (mężczyźni); 30h (kobiety).
  • Ukończyć UltraBalaton (221 km) w 31h (mężczyźni); 32h (kobiety).
  • Ukończyć wyścig na dystansie dłuższym niż 220 km w czasie 36h (mężczyźni); 37h (kobiety).
  • Ukończyć wyścig Badwater w czasie 39h (mężczyźni); 40h (kobiety).
  • Ukończyć wyścig Grand Union Canal Race w czasie 34h (mężczyźni); 35h (kobiety).
  • Ukończyć wyścig Sakura Michi na dystansie 250 km w czasie 36h.
  • Ukończyć wyścig Yamaguchi 100 Hagi-O-Kan Maranic na dystansie 250km w czasie 42h (mężczyźni); 43h (kobiety).
  • Pokonać dystans min. 280 km (mężczyźni) lub 260 km (kobiety) w wyścigu 48h.

Polacy na starcie

W imprezie chętnie co roku uczestniczą Polacy. W 2016 r. zawody wygrał Andrzej Radzikowski (23:02:23), a w roku ubiegłym wśród pań triumfowała Patrycja Bereznowska (24:48:18 – rekord trasy).