W miastach, górach, na stadionie, miniony weekend obfitował w sportowe emocje. Zapraszamy do przeglądu najważniejszych, biegowych wydarzeń weekendu.

Mistrzostwa Polski w biegu 24h

W Mistrzostwach Polski w Biegu 24h zwyciężyła faworytka Patrycja Bereznowska, która ok.2 km pokonała 116 razy przemierzając łącznie 232 km 390 m. Jak jednak przyznała, dla niej to był najciężej wywalczony medal. Chciała poprawić swój rekord życiowy (jednocześnie rekord świata), ale warunki pogodowe utrudniały rywalizację.

Drugie miejsce zajęła Aneta Rajda (228 km 399 m), a brąz wywalczyła Kamila Wróbel (205,013 m).

Mistrzem Polski po raz pierwszy w karierze został Leszek Małyszek – 237,514 km, srebro wywalczył Andrzej Mazur – 236,216 km, a brąz Przemysław Basa – 227,746 km. W Mistrzostwach Polski sklasyfikowano 8 zawodniczek i 17 zawodników.

Mistrzostwa Świata na dystansie 100 km

Mistrzostwa Świata na dystansie 100 km zdominowali zawodnicy z Japonii. 4 zawodników uplasowało się w pierwszej 6. Zwyciężył Hideaki Yamauch – 6:28:05. Srebro zdobył jego rodak Takehiko Gyoba – 6:32:51, a brąz Bongmusa Mthembu – 6:33:47. Faworyt, rekordzista świata Nao Kazami zajął 6. miejsce – 6:42:30. Mimo wymagającej trasy 14-tu zawodników złamało barierę 7 godzin. Drugie miejsce drużynowo zajęła reprezentacja RPA (łączny czas 3 zawodników 20:33:49), a trzecie – Niemiec (21:02:12). Polska drużynowo uplasowała się dopiero na 13 miejscu. Najlepiej pobiegł Kamil Kunert zajmując 50-te miejsce – 07:45:08. 61 był Kamil Kosek – 07:56:06, a 65. Jacek Bedkowski – 08:06:14.

Lepiej spisały się panie, drużynowo plasując się na 5. pozycji. 20-te miejsce zajęła Wioletta Paduszyńska – 08:07:54, 24. Małgorzata Pazda-Pozorska – 08:13:55 i 32. Joanna Lorenc – 08:25:05. Do tej pory szybciej dystans 100 km, ale na bieżni pokonała Patrycja Bereznowska – 8:00:56. W biegu ulicznym podczas 31. Supermaratonu Kalisia Dominika Stelmach – 8:01:41, jednak ten rekord nigdy nie został uznany z uwagi na to, że impreza nie spełniała wymogów.

Mistrzynią Świata została reprezentantka gospodarzy Nikolina Sustic (7:20:34), przed Niemką Nele Alder-Baerens (7:22:41) i Japonką Mai Fujisawa (7:39:07).

Wyniki

Bieg 7 Dolin

Z dystansem 100 km (+/- 4500 m) mierzyli się również biegacze w Biegu 7 Dolin, najdłuższym dystansie podczas trwającego 3 dni Festiwalu Biegowego w Krynicy-Zdrój. Zwyciężył Bartek Gorczyca Salco Garmin Team. Wynikiem 9:03:46 poprawił swój najlepszy rezultat na tej trasie o ok. 21 minut.

Drugie miejsce zajął Marek Causidis z Czech (9:13:56), a trzecie debiutujący na tym dystansie Wojciech Kopeć (9:22:11). 4. miejsce zajął Robert Faron dla którego był to już trzeci bieg ultra w w krótkim odstępie czasu. W ubiegłym tygodniu zwyciężył zawody Ultrajanosik Legenda na dystansie 110 km (+ 4319 m/- 4901 m), a 18 sierpnia był najlepszy w zmaganiach Tatra Fest 60,9 km (+/- 4130).

Wśród kobiet zwyciężyła Ewa Majer (10:21:36), przed Pauliną Wywłoka (10:41:08) i Pauliną Janik (11:15:13). Faworytka Magdalena Łączak z powodu wywrotki na trasie przed punktem w Rytrze musiała odpuścić dalszą rywalizację.

Wyniki

36. PKO Wrocław Maraton

Ponad 3,5 tys. osób wystartowało w niedzielę w 36. PKO Wrocław Maraton. Rywalizację zdominowali Keniscy biegacze zajmując wszystkie miejsca na podium. Zwyciężył Bor Barnabas Kipyego (2:17:47). Najszybszym z Polaków był Kamil Jastrzębski (2:24:37).

Wśród pań zwycieżyła Kenijka Matebo Ruth Chemisto (2:43:55). Pierwszą Polką na mecie była Antonina Biała (2:57:37).

Wyniki

IAAF Continental Cup Ostrava 2018

W Pucharze Interkontynentalnym organizowanym w Ostrawie zwyciężyła reprezentacja obu Ameryk z dorobkiem 262 punktów. Obrońcy tytułu zawodnicy z Europy uplasowali się na drugim miejscu z 233 punktami, trzecie zajęli zawodnicy Azji i Pacyfiku (188) przed Afryką (142). Do reprezentacji Europy powołanych zostało 9 zawodników z Polski. Najlepiej spisali się  Anita Włodarczyk w rzucie młotem zajmując 2 miejsce (73.45) i Marcin Lewandowski, który w biegu na dystansie 1500 m uległ tylko Kenijczykowi Elijah Motonei Managoi. Wyprzedził  tegorocznego mistrza Europy Norwega Jakoba Ingebrigtsena (3:40.80). Na tym samym dystansie Sofia Ennaoui dobiegła jako 7. (4:22.56).  3 miejsce w pchnięciu kulą zajął Michał Haratyk (21.36 m).

Mistrz Europy Wojciech Nowicki dopiero w trzeciej kolejce zanotował poprawny rzut młotem na odległość. 71.74  m. Nie wystarczyło to jednak na awans do kolejnej rundy.

W pchnięciu kulą Paulina Guba ostatecznie zajęła 5 miejsce – 18.94. 5. był również w biegu na dystansie 2 okrążeń Michał Rozmys (1:47.05). Oczko niżej w biegach na dystansie 800 m i 400 m uplasowały się Anna Sabat (2:04.43) oraz Justyna Święty-Ersetic (51.64s).

Justyna startowała również w sztafecie 4×400 m, jednak w wyniku zgubienia pałeczki sztafeta została zdyskwalifikowana.

Puchar Interkontynentalny organizowany jest co 4 lata jako kontynuacja odbywającego się od 1977 r. Pucharu Świata w lekkoatletyce. W zawodach udział biorą 4 drużyny: Europa, Afryka, obie Ameryki oraz Azja i Oceania. Każda z nich w konkurencjach wystawia po 2 zawodników.