Półmaraton w Kopenhadze narodził się z rozegranych w Kopenhadze w 2014 r. oficjalnych Mistrzostw Świata w Półmaratonie. 16 września wystartuje 4-ta edycja Copenhagen Half Marathon, która już została ogłoszona jako najbardziej ekscytujący półmaraton od dziesięcioleci. Wszystko za sprawą zawodników, aż 17-tu legitymuje się życiówkami poniżej 60 min.

W ubiegłym roku zwyciężył Abraham Cheroben z Bahrajnu z czasem 58:40, będącym nowym rekordem trasy i zaledwie 17 sekund gorszym wynikiem od rekordu świata, który 2010 r. w Lizbonie ustanowił Zersenay Tadese – 58:23. Cheroben wraca do duńskiej stolicy, jak wspominał – „Moim zdaniem, Półmaraton w Kopenhadze jest miejscem, w którym można biegać szybko. Miałem fantastyczny wyścig w zeszłym roku i powrócę po wygraną po raz kolejny.”

Jego głównym rywalem miał być najlepszy na listach IAAF Erick Kiptanui, który w tym roku uzyskał 58,42 w półmaratonie w Berlinie. Choć ogłosił, że w Kopenhadze będzie atakował rekord świata, to niestety kontuzja wyeliminowała go z udziału. To sprawiło, że do walki o indywidualny sukces włączy się Daniel Kipchumba z rekordem 59:06, który początkowo wystąpić miał w roli pacemakera.

Jak wcześniej informowali Organizatorzy, w biegu miał udział wziąć także jeden z najbardziej utalentowanych biegaczy, amerykański zawodnik Galen Rupp. W ubiegłym roku wygrał Chicago Marathon, a w tym roku triumfował w Prague Marathon (więcej o zwycięstwie). Ostatecznie zrezygnował ze startu przygotowując się do Bank of America Chicago Marathon,

Kobiety też na rekord

Równie szybko zapowiada się wyścig u pań. 6-tka posiada rekordy życiowe poniżej bądź równe 1:08. Jeszcze niedawno spodziewano się zaciętej rywalizacji między Kenijką Joan Chelimo Melly, tegoroczną zwyciężczynią Półmaratonu w Pradze, która podobnie jak Erick Kiptanui, zapowiedziała walkę o rekord świata, a Etiopką Netsanet Gudeta, która jest mistrzynią świata i aktualną rekordzistą świata w biegu bez udziału mężczyzn. Wynik 1:06:11 ustanowiła w tym roku w Walencji. Niestety i Etiopka została wyeliminowana z powodu kontuzji.