Przed nami kolejny weekend zmagań zawodników na najwyższym poziomie. W Ostrawie wystartuje Puchar Interkontynentalny, w Chorwacji rozegrane zostaną Mistrzostwa Świata, a w Polsce wyłonieni zostaną medaliści kraju z biegu 24h.

IAAF Continental Cup Ostrava 2018

Choć sezon lekkoatletyczny dobiega końca, to przed zawodnikami jeszcze zmagania w ramach Pucharu Interkontynentalnego. Do europejskiego składu powołano 9 reprezentantów z Polski.

Puchar Interkontynentalny uważany jest za jedno z trzech najbardziej prestiżowych wydarzeń lekkoatletycznych. Organizowany jest co 4 lata jako kontynuacja odbywającego się od 1977 r. Pucharu Świata w lekkoatletyce. Pierwszą zmagania w nowej formuły zawodów w 2010 r. w Splicie jak i cztery lata później w Marrakeszu zdominowali zawodnicy z Europy. W zawodach udział biorą 4 drużyny: Europa, Afryka, obie Ameryki oraz Azja i Oceania. Każda z nich w konkurencjach wystawi po 2 zawodników (poza dystansem 3000 m, gdzie Europa wystawia tylko 1 osobę).

Punktacja z Jokerem

W poszczególnych konkurencjach zawodnicy zdobywają punkty w zależności od zajętego miejsca odpowiednio od 8 do 1. Ranking drużynowy jest następnie określany przez dodanie poszczególnych punktów każdego zawodnika w każdej drużynie. Dodatkowo każda drużyna będzie miała dwóch „Jokerów” – zawodników (po jednym na rywalizację wśród mężczyzn i kobiet na każdy dzień zmagań). Kapitan Drużyny wskazuje przed wydarzeniem w jakiej konkurencji „Jokery” wystartują. Jeśli zawodnik wygra konkurencje, punkty naliczane będą podwójne dla zespołu. Kapitanem Europy został były rekordzista świata w biegu na 110 metrów przez płotki Colin Jackson.

Nieco inny przebieg od tej znanej z zasad IAAF będzie miała rywalizacja w poszczególnych konkurencjach. W biegu na dystansie 3000 m oraz 3000 m z przeszkodami zawodnicy będą odpadać kolejno z rywalizacji. Po każdym kolejnym okrążeniu, licząc od 4 do końca, bieg musi zakończy zawodnik biegnący na ostatniej pozycji. Tym sposobem na ostatnim okrążeniu rywalizować będą tylko 4 zawodników.

Konkurencje techniczne jak: skok w dal, trójskok, pchnięcie kulą, rzut dyskiem, młotem i oszczepem będą miały dwie fazy. W pierwszej fazie (kwalifikacja) wszyscy zawodnicy będą mieć trzy próby, po których zostaną sklasyfikowani. Najwyższy rangą zawodnik z każdej drużyny (czyli 4 zawodników) przechodzi do czwartej rundy. Pozostali zajmują miejsca od 5 do 8 zgodnie z rezultatem. Runda czwarta (półfinał) i runda piątka (finał) to druga faza konkursu. Pod koniec czwartej rundy dwaj najniżej sklasyfikowani zawodnicy zajmują trzecie i czwarte miejsce, zgodnie z wynikami w tej rundzie i są wyeliminowani z dalszych zmagań. Dwóch najlepiej sklasyfikowanych zawodników w rundzie czwartej przechodzi do piątej rundy – finału, który decyduje o ostatecznej kolejności. Zaś sztafeta 4×400 m odbędzie się w mieszanej formule kobiet i mężczyzn.

W drużynie europejskiej znaleźli się: Anita Włodarczyk (rzut młotem), Wojciech Nowicki (rzut młotem), Paulina Guba (pchnięcie kulą), Michał Haratyk (pchnięcie kulą), Michał Rozmys (800 m), Anna Sabat (800 m), Marcin Lewandowski (1500 m), Sofia Ennaoui (1500 m), Justyna Święty-Ersetic (400 m oraz sztafeta 4x400m).

Dla zwycięskiej drużyny przygotowane jest nietypowe trofeum będące imitacją stadionu w Ostrawie. Składa się ono ze 110 wykonanych ręcznie szklanych pałeczek lekkoatletycznych. Każdy z zawodników zwycięskiej drużyny zabierze jeden z elementów ze sobą. Nagrody otrzymają również najlepsi w poszczególnych konkurencjach.

Transmisja z zawodów dostępna będzie w TVP Sport w sobotę od godz. 14:30 i w niedzielę od godz. 14:35.

Mistrzostwa Świata na dystansie 100 km

8 września w Sveti Martin na Muri w Chorwacji wystartują Mistrzostwa Świata na dystansie 100 km. Zawody zorganizowane są pod patronatem IAAF. Obecnie rozgrywane są co 2 lata, ostatnia edycja odbyła się w listopadzie 2016 r. w Los Alcazares w Hiszpanii.

W tegorocznej edycji udział weźmie 115 kobiet i 168 mężczyzn z 42 krajów. Zawodnicy poza indywidualnymi sukcesami będą walczyć również w kategorii drużynowej. Faworytami wydają się się być zespoły z Japonii, USA i Włoch oraz Republiki Południowej Afryk wśród panów i Japonii, Chorwacji i Niemiec wśród kobiet. W gronie faworytów jest tegoroczny rekordzista świata Japończyk Nao Kazami – 6:09:14 i trzykrotny zwycięzca Comrades Marathon Bongmusa Mthembu. W tym roku na 90 km trasie uzyskał 5:26:34.

Zawodnicy pokonywać będą pętle, prowadzące przez wieś Toplice Sveti Martin. Pierwsze okrążenie liczyć będzie 2,5 km, kolejne od 2-14 okrążenia po – 7,5 km.

Polskę reprezentować będą:

Mężczyźni Rekord życiowy Kobiety Rekord życiowy
Stachyra Piotr 07:15:52 Pazda-Pozorska Małgorzata 08:31:05
Kunert Kamil 07:17:53 Lorenc Joanna 09:06:20
Będkowski Jacek 07:22:32 Paduszyńska Wioletta 2:48:48 (maraton)
Kosek Paweł 2:27:12 (maraton)

Mistrzostwa Polski w biegu 24h

W tym samym czasie w Polsce we wsi Łyse odbędą się Mistrzostwa Polski w Biegu 24 godz. w których z numerem 1 wystartuje rekordzistka świata w biegu 24h i 48h Patrycja Bereznowska. W tym roku zdobyła złoto Mistrzostw Europy (243,350 km). W tych samych zawodach brąz zdobyła Małgorzata Pazda-Pozorska (240,69 km ), której zabraknie na starcie z uwagi na start we wspomnianych wcześniej Mistrzostwach Świata na dystansie 100 km w Chorwacji.

Bieg odbędzie się na pętli o długości 2,00142 km. Za miejsca 1-5 przewidziane są nagrody finansowe. 2500 zł otrzyma zwycięzca i zwyciężczyni. Oprócz tego premiowane będą rekordy, rekord świata wart jest 10 000 zł.

Oprócz Patrycji w MP24 udział weźmie m.in. Aneta Rajda – 6 miejsce na ME z nowym rekordem życiowym 227,26 km. Zabraknie za to złotego medalisty ME i ubiegłorocznego Mistrza Polski Andrzeja Radzikowskiego. Faworytem wydaje się być Przemysław Basa – 218,02.

Pełna lista startowa

baner-PB-HOVR