Jeżeli marzy się Wam bieg na którym na punkcie odżywczym zamiast „woda czy izo”, padnie pytanie – wino białe czy czerwone, do mety nie trzeba się spieszyć, a organizator zatroszczy się wręcz o prawdziwą ucztę, to maraton we Francji Le Marathon des Chateaux du Medoc będzie idealną propozycją.

Wyścig organizowany jest od 1985 r., choć pierwszą edycję chciano zorganizować już rok wcześniej. Jak wspominał jeden z organizatorów Vincent Fabre, powstrzymały ich bariery administracyjne, które pod kątem zapewnienia bezpieczeństwa i zdrowia są bardzo surowe. Zapewne pomysł mógł budzić kontrowersje.

Trasa biegu rozpoczyna się i kończy w centrum Pauillac. Prowadzi przez 59 winnic wzdłuż wiejskich dróg, przez podwórza grodów i rzędy dojrzewających winogron. Produktów okolic można posmakować. Na 23 punktach odżywczych spróbować można nie tylko wina, ale i lokalnych przysmaków wśród których znajdą się również ser, steki, szynka czy ostrygi. Zabawę umilają liczne grupy muzyczne od kwartetów smyczkowych po reggae.

Tu do mety spieszą się nieliczni. W 2013 r. w gronie ponad 8 tys. uczestników 1100 ukończyło maraton w czasie do 4:30. W niedawnej edycji zorganizowanej 8 września, z niemal 8 tys. startujących już tylko niewiele ponad 510 osób dobiegło do mety w tym czasie. Choć z drugiej strony organizator zaznacza – Maraton Medoc to wyścig zarezerwowany wyłącznie dla biegaczy; jeśli chcesz po prostu chodzić, skorzystaj w niedzielę ze spaceru w pięknych winnicach (9-10km).

Najszybsi walczą m.in. o…wina, ale większość stawia na zabawę. Niemal 90% biegaczy ubierać się w stroje o różnej tematyce, w każdym roku innej. Atmosfera jest częścią tego, co czyni ten maraton tak popularnym. Jak dodają sami uczestnicy, poza smacznym jedzeniem i winem, kostiumy wzmacniają przekonanie, że nie chodzi o wygrywanie, tylko o bycie sobą, więc nie ma poczucia presji.

Impreza nie jest ograniczona tylko do maratonu. Już dzień wcześniej na słynnym wieczorze Centipede w pałacu Medoc 1450 osób może wziąć udział w wielkiej uczcie. Część z nich stara się pamiętać, że na drugi dzień do pokonania ma dystans maratoński. Po maratonie już każdy może wziąć udział w kolejnej uczcie z pokazem sztucznych ogni na koniec.

Strona biegu