O godz. 9:00 ponad  8 tys. osób wystartowało w jubileuszowym 40. PZU Maraton Warszawski. W tym roku biuro zawodów oraz strefa EXPO zlokalizowane zostały w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Sami uczestnicy przyznali jednak, że choć lokalizacja była atrakcyjna, to odbiór numerów startowych i znalezienie strefy EXPO z uwagi na brak oznaczeń, sprawił nieco trudności.

Nie zawiodła jednak atmosfera samego jubileuszu. W tym roku Organizatorzy, Fundacja Maraton Warszawski chcąc nawiązać do historii jubileuszowej edycji nie kształtowała zaproszeniami składu elity zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Zmianie uległa również trasa biegu.

Zarówno panie jak i panowie od początku narzucili mocne tempo rywalizując o zwycięstwo i główną nagrodę – samochód Fiat 500X. Z uwagi na start wspólny organizatorzy zdecydowali o zastosowanie 20-minutowego handicapu dla kobiet, by wyrównać szanse w walce o nagrodę.

Na 5 km  wśród panów jako pierwszy zameldował Khamis  Bakari z Maroka. Swój rekord życiowy ustanowił w 2016 r. – 2:11:54. W tym roku w kwietniu uzyskał dopiero 2:25:38. Pierwsze 5 km otworzył w 15:49. Dość szybko jak na tego zawodnika. Pierwszy z Polaków, debiutujący w maratonie Adam Nowicki plasował się na 7 pozycji (00:15:56), a tuż za nim Paweł Ochal (15:59).

Jak się można było spodziewać Khamis zaczął słabnąć. Na 10 km jako pierwszy zameldował się już jeden z faworytów  Kenijczyk David Metto startujący dość często w Polsce, zwłaszcza w latach 2013-2016, ale i w tym roku w kwietniu wygrał maraton w Dębnie z wynikiem 02:14:48. Adam utrzymywał swoje założone tempo, 10 km pokonał w 31:54.

Na 15 km liderem pozostawał Metto. Dogonił go jednak mający na 10 km 13 s straty Etiopczyk Tsige Ayele Woldesemayat. Po 15 km na zawodników czeka długa prosta z wiatrem w plecy, miejsce gdzie biegacze mogą odrobić stratę czasową w walce o wynik. 20km Kenijczyk z Etiopczykiem pokonali w 1:03:19. Trzymając niesamowicie równe tempo 3:11min/km  Adam Nowicki awansował na 4-tą lokatę, celując w czas w okolicach 2:14:19.

25 km Metto pokonał w 01:19:02 mając wciąż za plecami Etiopczyka. Adam spadł na 5 lokatę tracąc do prowadzącego 16 sekund. Metto postanowił oderwać się od rywala, zdecydowanie szarpiąc tempo w okolicach 27 km do ok. 2:55 min/km. Dzięki temu na 30 km zameldował się z 40 s przewagą (1:34:26) nad Tsige (1:35:06), który wyraźnie odczuł szarpnięcie spadając na 3 lokatę. Na 2 miejsce przesunął się Francuz Carvalho Florian (01:35:01). Adam Nowicki spadł na 5 pozycję ze stratą 1:20, a jego tempo zaczęło słabnąć.

Pokonując 35 km w tempie w okolicach 3min/km Metto wypracował sobie 1 min przewagi. Na 3 pozycję awansował Adam Nowicki – 01:52:43, tuż za nim utrzymywał się Tsige.

Ostatecznie obyło się bez niespodzianek, David Metto utrzymał prowadzenie do mety, kończąc bieg w czasie 02:12:44. Jako drugi zameldował się Carvalho Florian 02:15:12. 3 miejsce utrzymał Adam Nowicki – 02:17:43, wyprzedzając o sekundę Etiopczyka Tsige – 02:17:44.

Jak przyznał Adam na mecie – jest szczęśliwy, że ukończył. Celował co prawda w lepszy wynik na poziomie 2:15. Chciał przyspieszyć na końcówce, ale mięśniowo nie był w stanie. Na trasie borykał się z kolką. Dziękuje kibicom za wsparcie. Chce dalej kontynuować starty na dystansie maratońskim, walcząc o minimum olimpijskie.

Paweł Ochal, po 11 latach po swoim zwycięstwie w Maratonie Warszawskim, w tym roku zajął 6 miejsce OPEN z wynikiem 2:21:33, będąc 2 Polakiem na mecie. Jak przyznał – dla niego najważniejszy był udział, a nie wynik. trenuje obecnie mniej.

Trzecim Polakiem został Wojciech Kopeć – 2:26:11, który na początku września zadebiutował na początku września na dystansie 100 km w biegu górskim.

10 GALUŠKA Jevgenijus LTU M20 02:31:06.00 02:31:04

Wśród kobiet od początku prowadziła Kenijka Cherop Beatrice, w ubiegłym roku druga z wynikiem 02:36:13. Pierwsze 5 km pokonała w czasie 17:15. Mocny początek wyraźnie odbił się na kolejnych kilometrach. Wyraźnie słabnąca utrzymała jednak swoją przewagę do mety, kończąc wyścig z czasem nieco lepszym niż przed rokiem – 2:35:22. Mimo, że drugą połowę pokonała o ok. 6 min wolniej niż pierwszą. Strata ponad 22 min do zwycięzcy sprawiła, że samochód trafił do Davida Metto. Drugie miejsce zajęła Polka Anna Łapińska z nowym rekordem życiowym 2:38:40. Poprzedni ustanowiła w kwietniu 2016 r. w Warszawie – 2:40:32. Swój bieg rozpoczęła spokojnie w tempie 3:46min./km na wynik ok. 2:39. Na kolejnych kilometrach utrzymywała tempo w okolicach 3:44-3:46 min/km, to zapewniło jej awans na drugą lokatę. Trzecie miejsce zajęła Elena Dolinin  z Izraela – 02:38:45.

Jako druga Polka i 6. OPEN zameldowała się Andżelika Mach – 02:41:38, która wyraźnie osłabła w drugiej połowie. Trzecią Polką na mecie została 9. OPEN Natalia Mierzlikin  – 02:56:46, poprawiając tym samym swój rekord życiowy o ok. 5 min.

Wyniki

W biegu towarzyszącym T-Mobile Biegu na Piątkę, który wystartował o 9:30 udział wzięło ok. 3 tys. osób. Trasa posiada atest PZLA i IAAF, ale nie spełnia kryterium IAAF dotyczącego różnicy wysokości nad poziomem morza startu i mety, mającej znaczenie przy rejestrowaniu znaczących osiągnięć sportowych. Zwyciężył Krzysztof Wasiewicz – 14:39, przed Jakubem Nowak – 14:47 i Jackiem Wichowski, który pokonał trasę równo w 15 minut.

Wśród pań zwyciężyła Izabela Trzaskalska – 15:57. Drugie miejsce zajęła Monika Andrzejczak – 16:06, a trzecie Ewa Jagielska – 16:17.