Za dwa lata wystartuje najbardziej oczekiwane wydarzenie – Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020. IAAF ogłosił system kwalifikacji, który zatwierdzony został na zeszłotygodniowym posiedzeniu Rady IAAF w Buenos Aires.

Sportowcy mogą się zakwalifikować na jeden z dwóch sposobów:

  • Z pozycji światowego rankingu IAAF na koniec okresu kwalifikacji.
  • osiągniecia wymaganego minimum w okresie kwalifikacyjnym.

Jak zaznacza jednak IAAF – standardy zgłoszeń zostaną zatwierdzone i opublikowane w późniejszym czasue, ale zostaną ustalone wyłącznie w celu zakwalifikowania sportowców o wyjątkowych osiągach, niezdolnych do zakwalifikowania się przez światowy ranking IAAF.

Temat rankingów pojawił się jesienią ubiegłego roku, gdy IAAF nawiązała współpracę z Elite Ltd (All Athletics).

Światowe rankingi IAAF, które rozpoczną działalność w 2018 roku, będą napędzać i kształtować globalny system konkurencji, w tym kwalifikacje do Mistrzostw Świata i Igrzysk Olimpijskich” – komentował wówczas w oświadczeniu prezydent IAAF Sebastian Coe, dodając – „Po raz pierwszy w historii sportu zawodnicy, media i kibice będą mieli jasne zrozumienie hierarchii zawodów.”

Do ustalenia pozycji zawodników w światowych rankingach IAAF branych będzie pod uwagę pięć najlepszych występów w ciągu ostatnich 12 miesięcy, ważonych na podstawie profilu i znaczenia wydarzenia, w którym zostały ustanowione. Ma to również napędzić same zmagania Diamentowej Ligi. Ich obecnym poziomem rozczarowany był sam Prezydent Coe.

Dla konkurencji: 10 000 m, maraton, chód sportowy, wielobój i sztafety okres kwalifikacyjny trwać będzie od 1 stycznia 2019 do 29 czerwca 2020. W przypadku wszystkich innych wydarzeń od 1 lipca 2019 r. do 29 czerwca 2020 r. U

Igrzyska Olimpijskie Tokyo 2020 zostaną otwarte 24 lipca, a program lekkoatletyczny rozpocznie się 31 lipca. Nowością w programie będzie sztafeta mieszana 4×400 metrów. Na pomysł IAAF przystał Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Ta forma zmagań zadebiutowała w 2015 r. w Cali podczas MŚ do lat 18.

Komitet Organizacyjny Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Tokio (Tokio 2020) ogłosił także zarys cen biletów. Chcąc zwiększyć popularność i dostępność tańszych biletów, przy czym połowa wszystkich biletów kosztować będzie 8 000 JPY (ok. 262 zł) lub mniej. Fani będą mogli ubiegać się o bilety od wiosny 2019 roku.

Źródło: iaaf.org