Marka INOV-8 od początku powstania stawiała na prostotę i przyczepność w wymagającym terenie, jednocześnie starając się stworzyć jak najbardziej wytrzymałą konstrukcję. Już pod koniec ubiegłego roku ogłosiła, że w tym drugim aspekcie postanowiła pójść o krok dalej, tworząc najbardziej wytrzymały produkt na rynku. Przy współpracy z ekspertami w dziedzinie grafenu National Graphene Institute z Uniwersytetu w Manchesterze opracowała gumową podeszwę wzmocnioną grafenem. Prace nad nią trwały 18 miesięcy. Przez ten czas wszystko było wysoce tajne i stworzono 232 prototypy, a produkty testowane były przez grupę 45-ciu sportowców nim ostateczna wersja została wypuszczona na rynek.

Nowa podeszwa ma zapewnić nie tylko wytrzymałość, ale jak powiedział Michael Price, dyrektor ds. Produktów i marketingu inov-8: „Przed tą innowacją biegacze terenowi musieli wybierać między miękką gumą, która sprawdza się na mokrych nawierzchniach, ale zużywa się szybciej i twardszą gumę, która jest bardziej trwała, ale nie tak przyczepna. Dzięki intensywnym badaniom, setkom prototypów i tysiącom godzin testów w terenie i laboratorium, sportowcy nie muszą już iść na kompromis.

Dr Aravind Vijayaraghavan z Uniwersytu w Manchesterze, dodał: „Korzystając z grafenu, opracowaliśmy gumy z podeszwami zewnętrznymi G-SERIES, które zostały naukowo przetestowane, aby były o 50% mocniejsze, o 50% bardziej elastyczne i o 50% bardziej odporne na zużycie.”

Grafen jest wytwarzany z grafitu, który wydobywano najpierw w Lake District w północnej  Anglii już ponad 450 lat temu. Pierwsze opisy samego grafenu powstawały jeszcze przed 1950 r, ale dopiero w 2004 r nastąpił przełom w badaniach nad tym materiałem. Zaczęto szukać coraz lepszych metod jego wykorzystania. Naukowcy Andriej Gejm i Konstantin Nowosiołow z uniwersytetu w Manchesterze, którzy jako pierwsi  wyizolowali grafen z grafitu otrzymali w 2010 r. Nagrodę Nobla. Zespół ponad 300 pracowników z tego samego uniwersytetu był pionierem projektów prototypów ulepszonych grafenem, od samochodów sportowych i urządzeń medycznych po samoloty. Teraz może dodać obuwie sportowe na swoją listę światowych wynalazków.

Komentując opatentowaną technologię i współpracę z Uniwersytetem w Manchesterze, dyrektor generalny inov-8, Ian Bailey, powiedział: „Ta potęga wykuta w północnej Anglii podbije świat obuwia sportowego. Jesteśmy na czele rewolucji obuwia sportowego grafenowego i nie zatrzymujemy się tylko na gumowych podeszwach. Przygotowaliśmy czteroletni projekt innowacyjny, który pozwoli nam włączyć grafen do 50% produktów z naszej oferty i da nam możliwość zmniejszenia o połowę ciężaru butów do biegania / fitnessu bez uszczerbku na wydajności i trwałości.”

Gama G-SERIES składa się z trzech różnych butów, z których każdy jest starannie zaprojektowany, aby zaspokoić potrzeby sportowców. Jednym z nich jest TERRAULTRA G 260 przeznaczony do pokonywania długich dystansów na utwardzonych szlakach.

Nie sama podeszwa jest nowością. Cholewka w tym obuwiu została wykonana z oddychającej siatki z nakładkami z Kevlaru aby mieć pewność, że będzie tak trwała jak podeszwa. Kevlar wykorzystywany jest m.in. w kamizelkach kuloodpornych.

Czy buty faktycznie okażą się rewolucją? Czas pokaże. Są jednak dostępne już w sprzedaży w Polsce m.in. w sieci SKLEP BIEGACZA.