Zazwyczaj czołowi sportowcy przyczyniają się do powstania modeli, które posłużyłyby im w osiągnięciu jak najlepszych wyników m.in. na dystansach maratońskich. Tym razem było inaczej. Znany model Nike Pegasus przez lata obecności na rynku stał się ulubieńcem zarówno amatorów jak i zawodowców. Do treningów chętnie korzystali z niego m.in. Eliud Kipchoge i Galen Rupp. To informacje zwrotne od tych elitarnych biegaczy zaowocowały nowym modelem Nike Zoom Pegasus Turbo.

Za najszybsze buty maratońskie ze stajni Nike uważane są Nike Zoom Vaporfly Elite 4%. 10-krotnie to w nich światowi zawodnicy zdobywali czołowe lokaty w najważniejszych maratonach wchodzących w cykl w ostatniej zakończonej serii Abbot World Marathon Majors (więcej: XI seria Abbott World Marathon Majors. W jakich butach biegali najlepsi?). Nowe Turbo zostały zainspirowane tym właśnie modelem. Wykorzystują wysoce sprężystą piankę Nike ZoomX w podeszwie środkowej. Posiadają również ten sam aerodynamiczny kształt pięty, który jednocześnie zwęża się od ścięgna Achillesa, aby uniknąć otarcia lub podrażniania wrażliwego miejsca.

Pianka Nike Zoomx zapewnia 85% zwrotu energii jak podają przedstawiciele marki. Dodając w informacjach – zacznijmy od krótkiej powtórki z lekcji fizyki. Żaden system amortyzacji nie może stworzyć ani zlikwidować energii – może być ona jedynie przeniesiona. To, co pianka może zrobić, to zminimalizować ilość energii traconej przez twój but za każdym razem, gdy kompresujesz go przy użyciu siły (podczas biegania jest to zwykle połączenie twojego kroku, tempa i wagi). Robi to poprzez powrót do pierwotnego kształtu za każdym razem, gdy stopa odrywa się od podłoża. Im bardziej zbliża się do pierwotnego kształtu, tym więcej energii wraca do pianki.

Jest to zarazem najlżejsza pianka marki. Rozmiar 10 US (44 EU) buta waży ok. 238 g, a 8 US (39 EU) damski to ok 196 g. Do tej pory pianka wykorzystywana była w modelach Zoom Vaporfly Elite (stworzonej m.in. na projekt Breaking2) i Zoom Vaporfly 4%. Teraz dołączył Zoom Pegasus Turbo.

Czym się wyróżnia Nike Zoom Pegasus Turbo?

Zoom Pegasus Turbo w porównaniu do Zoom Vaporfly Elite 4% nie zawiera płytki z włókna węglowego. Jest to celowy zabieg. Płytka zwiększa sztywność buta, jednocześnie zapewniając wrażenie prędkości. Jednak jak wskazali Eliud Kipchoge i Galen Rupp, choć sprawdza się w dniu wyścigu, nie jest potrzebna przy codziennym treningu.

Pianka ZoomX zapewnia wystarczający komfort. Oprócz niej pod stopą została dodana warstwa pianki Nike React, która wpływa na zwiększenia trwałości i stabilności. Zaś małe tłoki waflowe w gumowej podeszwie pomagają absorbować uderzenia i zapewniają przyczepność na wielu powierzchniach.

Cholewka Flymesh otula łuk stopy i śródstopie, zapewniając ścisłe i wygodne dopasowanie.

Nike Zoom Pegasus Turbo dostępne będą w sieci SKLEPBIEGACZA.PL od 3 września.