Połowa wakacji dobiega końca, a Polscy zawodnicy rozbiegali się w imprezach na świecie zdobywając wysokie lokaty.

Triple Ultra Triathlon Lensahn

Fenomenalnego wyczynu dokonał Robert Karaś startując na dystansie potrójnego Ironmana w Lensahn w Niemczech. Już same liczby robią wrażenie, 28-letni triathlonista do pokonania miał dystanse: 11,4 km pływania, 540 km jazdy na rowerze (67 pętli o długości 8 km) i 126,6 km biegu (96 pętli o długości 1,32 km). Całość zajęło mu 30:48:57. Tym samym nie tylko został Mistrzem Świata na tym dystansie, ale i ustanowił nowy rekord świata. Poprzedni ustanowiony również w Lensahn należał do Austriaka Luis Wildpannera – 31:47:57. Robert zawody rozpoczął w piątkowy poranek, już na etapie pływackim ustanowił nowy rekord pokonując 11,4 km w czasie 02:41:19. 540 km przemierzył w 15:23:57 (średnie tempo 35,07 km/h). Czas biegu 126,6 km to 12:43:41 (średnie tempo 6:01 min/km).

Robert Karaś w ubiegłym roku ustanowił rekord świata w podwójnym triathlonie –  19:44.33.

Kalser Tauern Trail

W Kalser Tauern Trail na dystansie niecałych 50 km wystartował Marcin Świerc z Buff PRO Team. Pokonanie trasy z sumą przewyższeń 2100 m zajęło Marcinowi 4:40:59 (średnie tempo 5:55 min/km). Zwycięzcą został Florian Reichert, który wynikiem 4:37:13 ustanowił nowy rekord trasy. Zawody były imprezą towarzysząca głównych zmagań Grossglockner Ultra Trail. Udział w festiwalu wzięło ponad 40-tu Polaków. Wysoką 6 lokatę zajęła także Natalia Paulina Barosz, która dystans 30 km pokonała w 4:02.14,6. Oczko niżej, ale na dystansie 75 km uplasowała się Marzena Andrzejczuk – 14:14.14,1.

Wyniki Polaków

Tatranská Šelma Vertical

Z krótkim, bo ledwie 7 km ale za to bardzo wymagającym z sumą przewyższeń 1400 m w biegu na Sławkowski Szczyt rywalizował m.in. teamowy kolega Marcina Świerca, Marcin Rzeszótko, a wraz z nim niemal 25-ciu PolakówBieg startuje w Starým Smokovcu na wysokości 1025 m n.p.m, a meta znajduje się na wysokości 2452 m n.p.m Slavkovski Szczyt. Marcin znał już trasę. W ubiegłym roku wynikiem 01:06:30 zajął 4 miejsce OPEN oraz 3. miejsce w klasyfikacji mężczyzn A (urodzonych po roku 1978). Tym razem wspiął się o lokatę wyżej kończąc zmagania na 3 miejscu OPEN i poprawiając swój rezultat 1:05:43.

Wśród pań na najwyższym stopniu podium stanęła Mirosława Witowska (1:19:47), aktualna Mistrzyni Polski z trasy Biegu Marduły i zawodniczka Salco Garmin Team. Podium w kategorii M40 wywalczyli także Piotr Biernawski oraz Piotr Koń.

Orobie Ultra Trail

Z nieco dłuższym dystansem, bo ok. 70 km z sumą przewyższeń 4200 m w ramach Orobie Ultra Trail postanowiło się zmierzyć ponad 40-tu Polaków, wśród nich m.in. Natalia Tomasiak Salomon Suunto Team. Orobie Ultra Trail organizowany jest we włoskim Bergamo, a organizatorzy dumnie określają, że trasa jest jedną z z bardziej technicznych. Natalia jak przyznawała wielokrotnie – lubi wymagające biegi. Choć w tym roku startowała na krótszych dystansach, poradziła sobie z trasą w świetnym stylu kończąc zmagania na 2 pozycji z czasem 10:57:08. Zwyciężyła Martina Valmassoi, która rezultatem 9:34:02 poprawiła dotychczasowy rekord trasy.

Südtirol Ultra Skyrace

Reprezentantów z Polski nie zabrakło także na Südtirol Ultra Skyrace w Bolzano. Na dystansie 120 km z sumą przewyższeń ponad 7500 m rywalizowała m.in. Marta Wenta, zwyciężczyni i rekordzistka trasy m.in. ubiegłorocznej edycji Dolomiti Extreme Trail. Marta plasowała się na 1 miejscu w swojej kategorii wiekowej oraz przez moment w okolicach 3 miejsca wśród kobiet. Ostatecznie jednak ze względów zdrowotnych zdecydowała się zakończyć zmagania na 85 km. Z tym dystansem uporali się: Jakub Żulawiński – 32:49.49,5, Witosław Wolański – 36:18.02,0, Tomasz Piec – 37:34.15,9 i Radosław Ptak – 37:34.22,5. 19 miejsce i 8 w kategorii na krótszym dystansie 27 km z wynikiem 2:45.44,9 w ramach Sky Trail zajął Rafał Wolak.

Skyrunning Italia

To nie koniec sukcesów. W niedzielnym biegu w Pucharze Skyrunning Italia Cima d’Asta Skyrace na dystansie 25 km z sumą przewyższeń 1800 m zwyciężyła Iwonka Januszyk, która rezultatem 3:04:08,4 ustanowiła nowy rekord trasy.