12 lipca w Sklepie Biegacza na Warszawskim Powiślu odbyła się premiera najnowszego zegarka fińskiej marki – Suunto 9. Każdy miał okazję sprawdzić jak działa zegarek, a także zapoznać się z jego możliwościami, na uczestników czekały również drobne upominki. Nowy model cechuje się przede wszystkim czasem pracy baterii, ale oprócz tego znajdziemy jeszcze więcej nowości.

Co nowego?

Przez ostatnie kilka sezonów Suunto wyciągnęło ogromne wnioski zwracając się z licznymi pytaniami do użytkowników m.in. biegaczy dotyczących oczekiwań produktu. Jedną z głównych odpowiedzi był dłuższy czas trwania baterii – mówił Sebastian Grzywocz przedstawiciel marki Suunto podczas prezentacji nowego zegarka. Kolejnymi aspektami były: wiarygodność i dokładność pomiarów, wysoka jakość i trwałość komponentów z których zegarek został wykonany, jak i po prostu design – dodawał, tłumacząc Wiele osób używa zegarka nie tylko jako produktu do aktywności fizycznej, ale także do chodzenia na co dzień. Dlatego Suunto dba o detale bazując na elementach, które są lekkie i jednocześnie wytrzymałe. Nowy model wyposażony jest w szkło szafirowe. W tym momencie posiada ono certyfikat standardów militarnych, jest więc  jeszcze bardziej odporne. Dodatkowo na zewnątrz mamy elementy stali nierdzewnej. Na pierścieniu zaś cztery szorstkie elementy, które ułatwiają poruszanie się po panelu nawigacyjnym zegarka. Do tego nowe przyciski są nieco powiększone i lepiej wyprofilowane.

Suunto Launch 9

Pod kątem wyglądu marka również szykuje nowe rozwiązanie. Jak zaznaczał w prezentacji przedstawiciel marki – Pasek został wykonany z silikonu z elementami szybkowymiennymi. W niedługim czasie Suunto planuje wypuścić paski wykonane z różnych materiałów zarówno tekstylnych jak i skórzanych, w różnych wersjach kolorystycznych, tak aby każdy mógł go sobie kastomizować. 

Żywotność baterii

Najważniejszą cechą nowego zegarka jest jednak żywotność baterii, z trzeba trybami pozwalającymi na pracę od 24 do 120 h i jednocześnie z inteligentnym przypominaniem. – Zegarek poniekąd uczy się naszych nawyków, trendów sportowych. Jeżeli wychodzimy na trening w środy, to zegarek dzień wcześniej przypomni nam, że trzeba go naładować – wspominał prezentujący.

Trzy tryby baterii to: Wydajność, Wytrzymałość i Ultra. Jest też tryb „Niestandardowy”, który pozwala znaleźć pośrednie rozwiązanie, jeśli jest to potrzebne. Różne tryby dokładności GPS odpowiadają mniej różnym częstotliwością odświeżania sygnału GPS. W przypadku nienaładowania zegarek, sam przy 20% baterii będzie zachęcał do zmiany trybów.

Mimo rzadszego odbioru sygnału można być jednak spokojnym co do dokładności dzięki FusedTrack, nowymi systemowi marki Suunto.

Jak wyjaśniał Sebastian Grzywocz – wiadomo, że najbardziej obciążającym elementem baterii jest GPS. Dlatego nowy system FusedTrack zmniejsza częstotliwość taktowania GPS do 60 s, ale dodaje kolejne elementy, które mają pomóc w dokładności i precyzyjności dodawanych danych. Wykorzystywany jest kompas i akcelerometr. Wszystko analizowane jest w czasie rzeczywistym, więc na bieżąco można widzieć pokonany dystans. Ta funkcja działa obecnie tylko w trybie biegu.

Poza tym Suunto 9 zawiera to co znamy już z linii zegarków tej marki, w tym m.in. alarmy burzowe, godziny wschodu, zachodu słońca.

Nowością jest za to aplikacja Suunto App, która będzie pozwalała na konfigurowanie trybów sportowych. Do tej pory możliwe było to tylko z poziomu komputera.

Gościem specjalnych spotkania był zawodnik Salomon Suunto Team Piotr Hercog, który wprowadził wszystkich w świat swojego projektu Hercog Mountain Challenge. Projektu zakładającego starty w wyjątkowych wyzwaniach biegowych w różnych zakątkach świata, z zamierzeniem osiągnięcia wyniku sportowego, pobicia rekordu czy zajęcia wysokiej lokaty.

Piotr jest również organizatorem wydarzeń biegowych m.in. Dolnośląskiego Festiwalu Biegowego. Na pytania internautów czy wykorzystuje zegarek przy pomiarach i ustalaniu tras, przyznał, że tak. Zdarza się, że w pierwszej kolejności rysuje sobie trasę w serwisie Movescount, a potem powstałego tracka po prostu sprawdza w terenie.

Transmisja live ze spotkania

Pełną transmisję live ze spotkania można obejrzeć poniżej.

Więcej informacji o zegarku na stronie SKLEPBIEGACZA.PL