W 1993 r. zainspirowany egzoszkieletem żuka Toshikazu Kayano zaprojektował model, który szybko stał się symbolem bezpieczeństwa i komfortu. Po 25 latach Kayano wciąż jest jednym z flagowych butów w biegowej ofercie marki ASICS. Pierwotnie powstał jako model przeznaczony do szeroko rozumianego treningu, nie tylko do biegania

Toshikazu Kayano, który pracował nad butem do 13-tej edycji przyznał, że przez ten czas zmieniło się wiele. Choć stabilność wciąż jest ta sama, to projekty i użyte materiały są zupełnie inne.

Nowa 25-ta odsłona bazuje na licznych badaniach przeprowadzonych w laboratorium Kobe. Wykorzystuje m.in. FlyteFoam-Lyte oraz Propel. FlyteFoam Lyte to pianka stworzona z nanowłokien z pęcherzykami powietrza pomiędzy, które są o 200 razy cieńsze niż poprzednie wykorzystywane mikrowłókna, zarazem bardziej wytrzymałe i trwałe. Wykorzystane nanowłókna celulozowe (CNF) uznane są za kolejny przełom w dziedzinie materiałów o wysokiej wydajności. CNF jest nanocząsteczkowym ultracienkim włóknem, które stanowi jedną piątą wagi stali, ale jest pięciokrotnie silniejszy. Można go wytwarzać z niemal każdego rodzaju biomasy roślinnej, z tego też powodu CNF jest uważany za bardzo obiecujący materiał przemysłowy nowej generacji dla różnych gałęzi przemysłu, w tym  m.in. samochodów i wyrobów włókienniczych.

W porównaniu do oryginalnego FlyteFoam opracowanego przez ASICS, FlyteFoam ™ Lyte zwiększa wytrzymałość o około 20% i trwałość o około 7%, a jednocześnie pozostaje lekki.

FlyteFoam™Lyte w powiększeniu

Zarazem FlyteFoam Propel, to jedna z najbardziej sprężystych pianek jakie obecnie znaleźć można w obuwiu biegowym.

W przypadku Flyte’a, zmiany składu chemicznego umożliwiły stworzenie Propela dla innego odczucia w przedniej części stopy, z 50% większą sprężystością i 39% większą wytrzymałością niż konwencjonalna pianka EVA. Podczas procesu badawczo-rozwojowego zainspirowały nas materiały w sprężystej piłce – wyjaśniał Junichiro Tateishi z zespołu zarządzania materiałami obuwniczymi.

W 25-tej edycji nie mogło zabraknąć rozwijanej przez lata technologii Duomax, która zapobiega nadmiernej nadpronacji u biegaczy. Dopasowanie zapewnia cholewka Jacquard Mesh, która debiutowała w modelu MetaRun. Dodatkowo model Kayano jest Eco Friendly –  został wykonany z materiałów, które są przyjazne środowisku.

Poznaj bliżej i przetestuj

Każdego kto chciałby poznać bliżej model Kayano i jego historię marka ASICS oraz sieć SKLEPBIEGACZA.PL zapraszają już 30 czerwca od godz. 11:00 do sklepu Warszawa-Powiśle (ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 45A).

MOTION ID

Będzie okazja bezpłatnie przetestować model (liczba rozmiarów ograniczona) a także skorzystać z badań MOTION ID. Jest to innowacyjny system stworzony przez naukowców z Instytutu Nauki Sportu w Kobe, który analizuje krok biegowy na bieżni. Biegacz zakłada specyficzną aparaturę – specjalne czujniki na staw skokowy oraz pas.  Zachęcany jest do lekkiego, minimum 30-sekundowego truchtu. Pozwala to poznać odpowiedź na pytanie jaki model będzie odpowiedni dla danej osoby. Badanie trwa ok. 20 minut. Wykonywane będzie w dniach 30.06-1.07. Obowiązują zapisy poprzez formularz.

Wspólny trening

Zwieńczeniem wspólnego spotkania będzie trening z poprowadzony przez grupę ASICS FrontRunner Poland. Na uczestników czekać będą pamiątkowe koszulki i upominki od marki ASICS.

Więcej szczegółów w wydarzeniu: Press Day Gel Kayano 25

kayano 25