Zegarki sportowe oferują dziś dużo funkcjonalności, już nawet niekoniecznie związanych z samą aktywnością, Jedne z czołowych marek Garmin i Suunto ogłosiły właśnie swoje nowości. Obie z marek skupiły się jednak na nieco innych funkcjach zegarka. Suunto wypuszcza nową linię – Suunto 9, Garmin – nową linię nazwał Fenix 5 Plus, choć patrząc na funkcjonalności można się zastanawiać dlaczego nie zyskała kolejnej numeracji – 6. Być może właśnie przez „Plus” wydaje się, że zmiany są tylko kosmetyczne. Poniekąd tak jest, ale nie brakuje też nowości.

Garmin Fenix 5 Plus

Fenix 5 Plus poza znanymi funkcjonalnościami monitorowania treningu wykorzystuje funkcje znane już z innych modeli pozwalających na słuchanie muzyki (jak to jest w przypadku Forerunner 645 Music) czy też płatności zbliżeniowych (początkowo dostępne w Garmin Vivoactive 3 później również w Forerunner 645).

Podobnie jak u poprzednika Fenix 5 „z plusem” dostępny będzie w wersjach 5/5s/5x. Teraz jednak wszystkie z nich będą miały możliwość wgrania mapy topograficznej. Wcześniej ta funkcjonalność dostępna była tylko w 5x.

Nowością w „5” i „5s” Plus jest także wyznaczanie pętli rowerowych czy biegowych (wystarczy wyznaczyć dystansu jaki chce się pokonać, a zegarek zasugeruje trasę bazując na danych z Trendline Popularity). Jednocześnie również w tych modelach już bez problemu znajdziemy ważne punkty dookoła dzięki funkcji Around Me (wskazuje punkty charakterystyczne i inne obiekty w zasięgu wzroku),  co pozwala szybko odnaleźć się w terenie. Nie brakuje już funkcji GroupTrack5, która pozwala sprawdzać położenie np. przyjaciół podczas jazdy na nartach oraz LiveTrack pozwalającej śledzić osobę innym w czasie rzeczywistym. Tego wcześniej brakowało.

We wszystkich modelach udało się także wdrożyć tryb Trendline™ znany niektórym choćby z modelu rowerowego Edge 1030. Jest to przydatna funkcja, gdy chcemy się zapuścić w ścieżki na wyjazdach, a nie bardzo znamy okolicę. Funkcja Trendline wyznacza trasy według popularności, korzystając z już miliardów kilometrów, które na swoim koncie mają użytkownicy Garmin Connect.

Pomiar tempa, prędkości i dystansu też ma być jeszcze bardziej precyzyjny. Nowe zegarki odbierają sygnał z trzech systemów: GPS, GLONASS i Galileo. Ten ostatni, europejski system nawigacji został uruchomiony w grudniu 2016 r. Cechuje się mniejszym pomiarem błędu i zapewniać ma sygnał, tam gdzie dotąd często już GPS zanikał, ale pełną sprawność szacuje się, że osiągnie dopiero w 2020 r.

Poszczególne modele będą się różnić nieco między sobą nie tylko rozmiarami. Dla lubiących wysokościowe wyprawy marka przygotowała nową funkcjonalność. Model Fenix 5x Plus jako jedyny będzie na razie posiadał czujnik „pulse ox acclimation sensor”. Nie powinno mylić się tego z pulsometrem, który wskazuje tętno. Dodany sensor kontroluje poziom saturacji, czyli natlenienia krwi tętniczejPozwala tym samym na ocenę aklimatyzacji na wysokościach, wyświetlając dane dotyczące poziomu tlenu we krwi i w przypadku niskich wskaźników informując o nich powiadomieniem.

Różnice w zegarkach serii Fenix 5 Plus a Fenix 5

Zegarek Fenix 5s Plus Fenix 5s Fenix 5 Plus Fenix 5 Fenix 5x Plus Fenix 5x
Rozmiar tarczy 4,2 cm 4,2 cm 4,7 cm 4,7 cm 5,1 cm 5,1 cm
Rozmiar wyświetlacza, rozdzielczość 1.2”

240 x 240

 

1.1”

218 x 218

 

1.2”

240 x 240

 

1.2”

240 x 240

 

1.2”

240 x 240

 

1.2”

240 x 240

 

Czas pracy baterii – tryb smartwatch Do 7 dni Do 9 dni Do 12 dni Do 14 dni Do 20 dni Do 12 dni
Czas pracy baterii – tryb GPS Do 11h Do 14h Do 19h Do 24h Do 33h Do 20h
Czas pracy baterii – tryb GPS + Muzyka Do 4.5h n/d Do 8h n/d Do 13h n/d
Czas pracy baterii -tryb UltraTrac™* Do 25h Do 35h Do 42h Do 60h Do 70h Do 35h
Czas pracy baterii – tryb smartwatch Do 7 dni Do 9 dni Do 12 dni Do 14 dni Do 20 dni Do 12 dni

*Funkcja UltraTrac to ustawienie GPS, które umożliwia rejestrowanie punktów śladu i danych czujnika z mniejszą częstotliwością. Włączenie funkcji UltraTrak zmniejsza zużycie baterii, jednak jakość zarejestrowanych działań również ulega zmniejszeniu. Z funkcji UltraTrac należy korzystać w przypadku aktywności, które wymagają mniejszego zużycia baterii, a częste aktualizacje danych czujnika są mniej ważne.

Fenix 5 Plus dostępny jest w sieci SKLEPBIEGACZA.PL.

Suunto 9

Marka Suunto zastępuje zegarki Spartan Ultra serią Suunto 9. Zmiany są również bardziej ewolucją niż rewolucją. Ucieszą jednak wszystkich miłośników sportów wytrzymałościowych. Główna zmiana to czas pracy baterii, ale oprócz tego znajdziemy jeszcze więcej nowości. Jak przyznaje sama marka zależało im na stworzeniu sprzętu do długich i ciężkich treningów w różnych, skrajnych warunkach. Tym samym zespół Suunto początkowo w swoim laboratorium, później w terenie poddawał zegarki wielu testom m.in. zrzucano je z wysokości, zamrażano i odmrażano, wykorzystywano przy dużej wilgotności i zanurzano w wodzie.

Trzy zdefiniowane tryby baterii – Wydajność, Wytrzymałość i Ultra – zapewnić mają od 25 do 120 godzin czasu rejestracji treningu przy włączonym odbiorniku GPS. Po rozpoczęciu rejestracji aktywności pokazuje się szacowany przedział pozostałego czasu pracy baterii. Można też w razie potrzeby swobodnie przełączać się między trybami pracy w przypadku, gdy np. trening będzie trwał dłużej. Dostępny jest także tryb „Niestandardowy”, który pozwala znaleźć pośrednie rozwiązanie, jeśli jest to potrzebne. Różne tryby dokładności GPS odpowiadają mniej więcej liczbie sekund między częstotliwościami odświeżania. „Najlepsza” dokładność – co sekundę, „Dobra” dokładność – co 60 sekund w Spartanie. Dokładność „OK” – co 120 sekund.

Na podstawie historii aktywności zegarek generuje inteligentne powiadomienie o potrzebie naładowania baterii przed następnym wyzwaniem. Dla przykładu, jeśli w niedzielę praktykujemy długie ok. 4-5 godzinne aktywności, a w sobotnie popołudnie mamy tylko 21% naładowanej baterii, powiadomienie przypomni nam o naładowaniu. Jeśli zapomnimy, podczas ćwiczenia zegarek odnotuje, że poziom baterii jest niski i automatycznie zasugeruje zmianę na inny tryb wykorzystania baterii. Warto zwrócić uwagę, że w przypadku trybów Wytrzymałość oraz Ultra zegarek dla sportów bieganie i Trailrunning wykorzysta algorytm FusedTrack. Łączy on dane GPS ze wskazaniami czujnika ruchu. To pozwala zmniejszyć parametry pomiaru GPS, a tym samym wydłużyć czas działania baterii bez znaczącego spadku dokładności.

Poza tym Suunto 9 wykorzystuje wszystkie funkcje znane z serii Spartan poszerzane o najnowsze aktualizacje. Nowością jest także kompatybilność z dwoma platformami Suunto. Już znaną Movescount oraz z aplikacją Suunto app z której korzystało wcześniej tylko Suunto 3 Fitness.

baner gotowi wyruszyc na szlak?