Gdy już wiadomo, że Eliud Kipchoge i Wilson Kipsang zamierzają stoczyć kolejny pojedynek z zamiarem walki o rekord świata podczas 45. BMW Berlin Marathon zaplanowanym na 16 września, Mo Farah i Galen Rupp zawalczą w październikowym Bank of America Chicago Marathon jak podali organizatorzy tego wydarzenia.

Farah i Rupp tworzyli już wspólnie historię, choć na krótszym dystansie. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 r. zdobyli odpowiednio złoto i srebro na 10.000 m z różnicą czasową tylko 0,48 s. Teraz zmierzą się na dystansie maratońskim.

Farah zadebiutował w maratonie w 2014 roku w Londynie, zajmując 8 miejsce z czasem 2:08:21. Potem skoncentrował się na przygotowaniach do Igrzysk Olimpijskich w Rio, gdzie kibicom zafundował nie lada emocje, gdy między 4 a 5 km potknął się o pachołek oddzielający bieżnię od rozbiegu dla skoczków o tyczce. Nie dał się jednak rywalom. Wstał i biegł dalej, by po około kilometrze doganić ścisłą czołówkę, ostatecznie zwyciężając z wynikiem  27:05.17 i z przewagą zaledwie 0,47 s nad drugim Paul Kipngetich Tanui z Kenii.

W ubiegłym roku Farah pożegnał się ze startami na bieżni, chcąc się skupić na biegach ulicznych, w tym w startach w maratonie. Z powodzeniem, w tym roku podczas London Marathon zajął trzecie miejsce z nowym rekordem życiowym i jednocześnie nowym rekordem Wielkiej Brytanii- 2:06:21.

Na Igrzyskach Olimpijskich w Rio 2016, gdy Farah ponownie został mistrzem 10 000 m, Rupp zdobył brązowy medal na dystansie 42,195 km z wynikiem 2:10:05. Do Chicago powraca bronić tytułu po ubiegłorocznym zaskakującym triumfie z rezultatem 2:09:20. Potem startował jeszcze w tegorocznej edycji Boston Marathon, ale pogoda pokrzyżowała plany, zawodów nie ukończył. Postanowił się odkuć z porażki podczas maratonu w Pradze, który startował 20 dni później – 6 maja. Boston zaskoczył skrajnymi warunkami pogodowymi, Praga zapewniała dobre warunki do biegania, które Rupp wykorzystał, zwyciężając i ustanawiając nowy rekord życiowy – 2:06:07.

W rywalizacji zawodnikom pomogą pacemakerzy do których obecności Organizatorzy postanowili powrócić.

41 edycja Bank of America Chicago Marathon wystartuje w niedzielę 7 października. Trasa wyścigu prowadzi przez 29 tętniących życiem dzielnic. Szacuje się, że zawody gromadzą 1,7 miliona widzów dopingujących ponad 40 000 biegaczy. Chicago Maraton pomaga w pozyskiwaniu milionów dolarów na różne cele charytatywne.