To będzie największe światowe widowisko w historii memoriału Janusza Kusocińskiego – zapowiadali organizatorzy. Największymi gwiazdami miały być Etiopka Genzebe Dibaba oraz Amerykanka Allyson Felix. Obie wybierane były najlepszymi lekkoatletkami globu w plebiscycie IAAF.

Multirekordzistka świata Genzebe Dibaba nie zawiodła, w biegu na dystansie 1500 metrów uzyskała najlepszy wynik na świecie – 3:58.68. Najszybszą z Polek na tym dystansie Sofia Ennaoui uplasowała się na 4-tej pozycji – 4:07.04.

bieg na 3000 m

Ogromną niespodzianką był bieg na 400 m pań. Justyna Święty-Ersetic wygrała z jedną z najbardziej utytułowanych zawodniczek, wspomnianą Allyson Felix. Zaskoczona była sama, na swoim profilu napisała – „Niemożliwe stało się możliwe”.

Podopieczna Aleksandra Matusińskiego wyprzedziła 9-krotną mistrzynię olimpijską o 0,24 s. Nasza reprezentantka uzyskała czas 51.11. Minimum na berlińskie mistrzostwa Europy wywalczyła najlepsza w drugiej serii biegu na tym samym dystansie Martyna Dąbrowska – 52.12. Drugie miejsce w tej serii z nowym rekordem życiowym zajęła Natalia Kaczmarek – 52.59, która zadebiutowała w seniorskiej sztafecie 4×400 m podczas tegorocznych Halowych Mistrzostw Świata (więcej – nadzieja seiorskiej sztafety 4×400 m Natalia Kaczmarek). W biegu panów na dystansie jednego okrążenia rekordem życiowym 45.15 zaimponował trzeci na mecie Karol Zalewski. Zwyciężył Amerykanin Paul Dedewo – 44.56.

Nie zawiodła również nasza najlepsza sprinterka, Ewa Swoboda z czasem 11.30 zwyciężyła na dystansie 100 m, pokonując zawodniczki z Niemiec i Jamajki i USA.

Bieg na dystansie dwóch okrążeń „Profesor” Adam Kszczot zakończył na drugim miejscu z czasem 1:46.12, ulegając jedynie Rotichowi (1:45.70). Szósty na mecie, a drugi z Polaków Mateusz Borkowski wypełnił normę na mistrzostwa w Berlinie uzyskując rezultat – 1:46.53.

Robert Głowala wygrał bieg memoriałowy na dystansie najdłuższym w tym dniu dystansie 3000 metrów.

memoriał janusza kusocińskiegoWidowiska nie zabrakło również w konkurencjach technicznych. W pchnięciu kulą zwyciężył Ryan Crouser. Któremu jak się okazało nie przeszkodziło nawet zmęczenie nocną podróżą z Oslo. Jako jedyny przekroczył barierę 22 m, co udało mu się dwukrotnie. W czwartej kolejce uzyskał 22.27 m.

Trzecie miejsce zajął Michał Haratyk – 21.58, potwierdzając swoją dobrą formę.

Nie zabrakło rekordów. Nowy rekord Ameryki ustanowiła młociarka – Gwen Berry. Już w pierwszej próbie uzyskała 77.78 m, co jest najlepszym wynikiem w światowych tabelach jednocześnie. Drugie miejsce zajęła Anita Włodarczyk, która rzuciła 75.52. W konkursie mężczyzn rekord życiowy poprawił Wojciech Nowicki – 80.63 m, tym samym ponownie w tym sezonie pokonał Pawła Fajdka, który zajął drugie miejsce – 80.04 m. W dyskobol faworyt Andrius Gudžius rzucił 69.30 i wysunął się na czoło światowych tabel.

Na skoczni wzwyż zwyciężył Naoto Tobe, 2.30. Drugie i trzecie miejsce zajęli Maciej GrynienkoSylwester Bednarek, którzy po zaliczeniu 2.27 zapewnili sobie przepustkę uprawniającą do startu w mistrzostwach Europy. W tyczce Renaud Lavillenie skoczył 5.91 czym zapewnił sobie zwycięstwo. Próbował atakować wysokość 6 m, ale próby zakończyły się niepowodzeniem. Drugie miejsce zajął Paweł Wojciechowski – 5.51, a trzecie Piotr Lisek – 5,51 m. Na skoczni w dal Kanadyjka Christabel Nettey po skoku na 6.88 zaledwie o centymetr pokonała faworytkę, mistrzynię olimpijską i świata, Amerykankę Brittney Reese.

Mimo początkowo niesprzyjających warunków pogodowych – ulewy, zmagania lekkoatletów na Stadionie Śląskim zgromadziły ponad 20 000 kibiców.