Przed ubiegłorocznych BMW Berlin Marathon zapowiadano, że co najmniej trójka zawodników zawalczy o rekord świata w maratonie, który od 2004 r należy do Denisa Kimetto – 2:02:57. W gronie faworytów było dwóch Kenijczyków – mistrz olimpijski Eliud Kipchoge i były rekordzista globu Wilson Kipsang, a także Etiopczyk Kenenisa Bekele, który triumfował już rok wcześniej na tej trasie. Wszystko potoczyło się inaczej. Już na 24 km z rywalizacji odpadł Bekele, 6 km dalej walkę zakończył Kipsang. W walce pozostał Kipchoge i ku zaskoczeniu wielu 26-letni Etiopczyk Guye Adola, który nawet przez moment objął prowadzenie, ale to ostatecznie Kipchoge triumfował. Do rekordu jednak zabrakło.

Organizatorzy potwierdzili – Kichoge stanie na starcie tegorocznego 45. BMW Berlin Marathon. Ponownie z zamiarem ustanowienia rekordu. Swój rekord życiowy 2:03:05, wolniejszy o 8 sekund od rekordu świata ustanowił w 2016 r. w Londynie. Podobnie jak przed rokiem rywalem  Kipchoge będzie m.in. Wilson Kipsang.

Eliud Kipchoge usilnie walczy o bycie najlepszym biegaczem maratonu wszechczasów. Jest Mistrzem Olimpijskim z 2016 roku, trzy razy zwyciężał w Londynie (2015, 2016 i 2018), dwukrotnie w BMW BERLIN-MARATHON, na koncie ma także triumf Bank of America Chicago Marathon  czy historyczne już 2:00:25 ze zmagań Nike Breaking2 na torze Formuły 1 w Monzy we Włoszech. Do pełni szczęścia brakuje mu tylko rekordu świata.

16 września w Berlinie Eliud Kipchoge pragnie pokazać co potrafi, mając jednocześnie nadzieję na sprzyjające warunki pogodowe – Jestem całkowicie skoncentrowany na BMW BERLIN-MARATHON. Jestem przekonany, że mogę pobić mój rekord życiowy na tak szybkiej trasie, jeśli warunki pozwolą – przyznaje.

W Berlinie poza Kipsangiem i Kipchoge pojawi się także 36-letni już Zersenay Tadese z Eritei, który również brał udział w projekcie Breaking2. Docelowe tempo był jednak w stanie utrzymać „tylko” przez 20 km. Ostatecznie uzyskał 2:06:51. Do niego także wciąż należy rekord świata w półmaratonie, ustanowiony w 2010 r w Lizbonie – 58:23, ciężko jednak powiedzieć czy będzie się liczyć w walce o najwyższe lokaty. Swój oficjalny rekord życiowy ustanowił w 2012 r. w Londynie – 2:10:41. W ubiegłym roku w Chicago uzyskał 2:12:19. Sportowe zmagania już nieraz pokazały jednak, że wszystko się może wydarzyć.

BMW Berlin Marathon to jeden z czołowych maratonów na świecie, którego szybko trasa pozwala na walkę o jak najlepsze rezultaty. Dotychczas poprawiano tam rekordy świata 10 razy – 7 razy wśród panów i trzykrotnie wśród kobiet. W 2001 r. Naoko Takahashi z Japonii stała się pierwszą kobietą, która złamała 2:20, uzyskując 2:19:43.

Tegoroczny Berlin Marathon rozpocznie również XII serię Abbott World Marathon Majors (AWMM), która zakończy się wyścigiem w Berlinie w 2019. Do rywalizacji liczone będą starty z największych światowych maratonów: Tokio, Londyn, Boston, Berlin, Chicago i Nowym Jorku. Na zwycięzców cyklu czekać będzie nagroda – 250 000$.