Nie trzeba nikogo przekonywać, że zanieczyszczenia oceanów to poważny problem dzisiejszego świata. Słomki, butelki, siatki, których używamy na co dzień, a wydają się nam być nieznaczące, przyczyniają się do poważnego zanieczyszczenia wód oceanów. Już w badaniach z 2015 r. szacowano, że rocznie około ośmiu milionów ton odpadów z tworzyw sztucznych trafia do oceanów z lądu zanieczyszczając wodę, zabijając zwierzęta, a i zdarza się wracając do nas w pożywieniu. Większość plastiku w oceanie ulega bowiem rozbiciu na małe kawałki, przez to bywa pożywieniem dla żyjących w wodach ryb.

Marka adidas zwróciła uwagę na ten problem i w kwietniu 2015 r. wyraziła swoje zaangażowanie w walkę o poprawę stanu środowiska. W tym celu stworzyła bardziej zrównoważony biznesplan. Zaczęła od drobnych kroków jak zaprzestanie używania plastikowych butelek na spotkaniach w swojej głównej siedzibie w Niemczech. To jednak nie wszystko, Adidas połączył się z Parley for the Oceans, aby ponownie wykorzystać miliony kilogramów plastiku, które zanieczyszczają oceany. Zamiast marnotrawić, marka znalazła inteligentny sposób wykorzystania recyklingu dla swoich i planety korzyści.

Jak wygląda proces?

W pierwszym etapie firma Parley i jej organizacje partnerskie, na obszarach przybrzeżnych takich jak Malediwy, zbierają plastik. Niektóre tworzywa sztuczne można zbierać na plażach, niektóre pływają po powierzchni oceanów, niestety większość opada na dno. Dodatkowo obszary o wysokim stężeniu plastiku ciągle się poruszają, a to sprawia trudność w zbiórce bez szkody dla ryb i innych żyjących w wodach stworzeń.

Lokalny zespół pracujący w terenie Parley Maldives zarządza zbiórką, monitoruje również warunki pracy w łańcuchu dostaw. Zebrane butelki są wysyłane do dostawcy adidasa Parleya na Tajwanie. Butelki PET są oddzielane od produktów wykonanych z HDPE (m.in. nakrętki). Te pierwsze podlegają upcyklingowi, zostają przekształcone w włókna przędzy wykorzystywane w produkcji butów PARLEY OCEAN PLASTIC™. Produkty HDPE, których nie można przekształcić w przędzę, są wysyłane do regularnego recyklingu.

Adidas ogłosił, że w 2017 r. chciałby wyprodukować milion butów wykorzystujących przyjazny środowisku materiał. Cel udało się zrealizować. Docelowo do 2020 r. marka chciałaby, aby wszystkie ich buty były wykonane z przetworzonego plastiku.

Nowa technologia została już wykorzystana w nowej odsłonie modelu UltraBOOST Parley. Do powstania każdej pary zużywanych jest aż 11 plastikowych butelek. Z powstałych z plastiku nici stworzona została górna część cholewki Primeknit. Model bez zmian oferuje również najwyższy poziom amortyzacji dzięki technologii BOOST, a przyczepność zapewnia zewnętrzna podeszwa wykonana z gumy Continental.