Gdy pojawiły się pierwsze informacje o funkcjonalności Garmin Pay zostało to sceptycznie przyjęte w środowisku. Tymczasem ku zaskoczeniu wielu Polska jest jednym z pierwszych krajów w Europie w którym można już z niej korzystać. Na chwilę obecną przy użyciu kart płatniczych banku ZW WBK – MasterCard, ale już pewne, że niebawem dołączy do tego VISA. W niedalekiej przyszłości usługa będzie dostępna również w innych bankach w Polsce.

Osoby aktywne nie muszą już pamiętać o zebraniu ze sobą portfela na trening czy też wycieczkę. Skorzystać z usługi można prostych krokach: pobierając (dostępna wersja na Android i na iOS) aplikację Garmin Connect Mobile i wybierając opcję Garmin Pay. Potem wystarczy już tylko ustalić czterocyfrowe hasło i dodać kartę do aplikacji. W przypadku ciągłego korzystania z zegarka hasło wystarczy wpisywać raz na dobę, nawet jeśli kwota podczas płatności przekracza 50 zł. Wyjątkiem jest ściągnięcie zegarka, zostanie to wykryte m.in. po odczycie tętna, tym wypadku przy próbie płatności w trosce o bezpieczeństwo konieczne będzie ponowne wpisanie cyfr.

Garmin Pay dzięki temu spełnia rygorystyczne normy bezpieczeństwa i ochrony prywatności. To własnie tzw. technologia tokenizacji kart płatniczych w której oryginalny numer zastępuje czterocyfrowy zamiennik – token. Jeden token może być powiązany tylko z jednym urządzeniem np. zegarkiem. W przypadku np. zgubienia zegarka wystarczy zablokować token przypisany do tego sprzętu bez konieczności zastrzegania oryginalnej karty z której będzie można dalej korzystać bez przeszkód.

Nie jest to jednak funkcja oferowana obecnie we wszystkich modelach. Na dzień dzisiejszy zawiera ją m.in. nowy model Garmin Forerunner 645. Jest to zarazem pierwszy zegarek z oferty Garmin z wbudowanym odtwarzaczem muzyki. Wyposażony został w dysk o pojemności 4GB, co pozwala wgrać ok. 500 utworów. Do stworzenia własnej listy w zegarku wystarczy wykorzystać darmowy program Garmin Express. Model 645 został również wyposażony w optyczny pomiar tętna znany m.in. także z serii Fenix 5, który odczytuje tętno co sekundę przez 24 godziny na dobę. Oprócz tego jest w stanie obsługiwać wiele trybów sportowych w tym treningi stacjonarne, pływanie, jazdę na rowerze czy też tworzyć własne programy treningowe. Dzięki temu sprawdzi się na wszystkich poziomach zaawansowania biegacza, a wspomniane funkcje odtwarzacza muzycznego i płatności zapewnią swobodę podczas aktywności.

garmin645