Oficjalny rekord świata na dystansie maratońskim wciąż należy do Denissa Kimetto, który w 2014 r. trasę Berlin Maraton pokonał w czasie 2:02:57 mając na sobie buty marki adidas adizero adios. To w tym modelu zwyciężano ponad 80 razy w najważniejszych maratonach na świecie.

Wyścig prób łamania kolejnych barier czasowych trwa, a producenci szukają jak najlepszego wsparcia także w obuwiu.

W okolicach londyńskiego maratonu w 2012 roku zaczęliśmy myśleć o Sub2 jako koncepcji i roli Adidasa w osiąganiu tego, co uznano za niemożliwe. Zaczęliśmy tworzyć buty, które mogłyby umożliwić pokonanie bariery 2-óch godzin w maratonie – mówił globalny dyrektor generalny Adidas, André Maestrini.

Adidas Sub2

Efektem prac jest model Adizero Sub2 charakteryzujy się nową pianką Boost Light oraz cholewki wykonanej z jednej warstwy ultralekkiego materiału, z wewnętrznymi wzmocnieniami i zaawansowanym systemem Microfit, opracowanym w celu zapewnienia najlepszego wsparcia, wygody i dopasowania do wyścigów drogowych o dużej prędkości. Pianka Boost BOOST wg badań poprawia ekonomikę biegu średnio o około 1%. Dzięki zmniejszeniu wagi buta o niecałe 100 g osiągnięto kolejny 1% poprawy ekonomiki. Specjalnie zaprojektowana podeszwa Continental Microweb (ewolucja Stretchweb) stworzona we współpracy z producentem opon samochodowych Continental, zapewnia przyczepność przy dużych prędkościach.

Model Adizero Sub2 Adizero adios 3
Typ Neutralny Neutralny
Przeznaczene Tylko starty Treningi szybkościowe/starty
Waga 160g 224g
Wysokość pięty 19mm 26.5mm
Wysokość śródstopia 12.5mm 16.5mm
Drop 7.5mm 10mm

Adizero Sub2 stworzony zostały pierwotnie dla kenijskich sportowców: Wilsona Kipsanga, Patricka Makau i Felixa Kandie. Próbę walki o nowy rekord podejmował już Wilson m.in. podczas tegorocznego Tokio Maraton. Niestety problemy żołądkowe z którymi zaczął się zmagać na 2 dni przed startem, wykluczyły go z rywalizacji. Bez wątpienia wciąż jest jednak w ścisłej czołówce światowej liczącej się w walce o rekordy. Na swoim koncie ma nie tylko triumfy w największych maratonach na świecie, ale jest też pierwszym maratończykiem, który 5 razy złamał barierę 2:05.

Po raz pierwszy marka wprowadza model Sub2 do ogólnej sprzedaży. To propozycja dla osób szukających butów na starty w walce o rekordy. W Polsce model dostępny w sieci SKLEPBIEGACZA.PL