Rok 2018 przynosi sporo nowości w butach biegowych. Rewolucję zapowiedziała także marka Under Armour, a jej efekty są widoczne w modelu Hovr Phantom i Sonic. Marki znanej dużo bardziej z odzieży sportowej i pierwszej koszulki (pełna historia marki). Ta wiedza i ponad 20-letnie doświadczenie przydało się także w stworzeniu nowego modelu butów sportowych. Choć inspiracja była nietypowa – odzież kolarska.

Amortyzacja jest swego rodzaju kręgosłupem butów do biegania. To właśnie jej całkowicie nowa odsłona debiutuje w kolekcji Under Armour, łącząc w sobie zarazem zwrot energii i wsparcie. Hovr, bo tak została nazwana technologia stworzona została przy współpracy z Dow Chemical Company. Firmy będącej partnerem m.in. Igrzysk Olimpijskich w Rio 2016, a także w Sochi 2014.

Under Armour zależało na stworzeniu buta, jak przyznał Dave Dombrow dyrektor projektowy marki – który równie dobrze zachowywałby się po setnym biegu jak po wyjęciu z pudełka. Pomysł zrodził się kilka lat temu, ale potrzebował czasu na jego urzeczywistnienie. W międzyczasie Dave w 2016 r. odszedł do silnego konkurenta. Ostatecznie jednak powrócił do UA by dokończyć swoją ideę.

Nowa pianka wykonano z olefin – organicznych związków chemicznych (materiału silnego i sprężystego). Większości niespecjalnie to coś mówi. Znaczące są rezultaty. Te przed premierą sprawdzili biegacze zarówno amatorzy jak i zawodowcy. M.in. Ray Hailes pasjonat biegania na co dzień związany z branżą muzyczną, który model testował podczas Maratonu w Nowym Jorku. Na pokonanie wymarzonego przez wielu startu potrzebował 3:52:11, a po biegu podkreślał komfort nowego obuwia towarzyszący mu podczas całego dystansu. Nową technologię sprawdzała także urodzona w USA, olimpijka, jamajska lekkoatletka Aishy Praught Leer specjalizująca się na dystansach 1500 i 3000 m, której średni kilometraż tygodniowy przekracza 110 km, a tym samym szybko zużywa obuwie sportowe. Tym razem wspominała – buty starczają na dłużej.

Modele Under Armour łączą w sobie wygląd i komfort, a nowa seria złożona jest z dwóch modeli: Phantom i Sonic. Zespół projektowy pod przewodnictwem Dombrova zadbał o szczegóły.

UA Hovr Phantom

Under Armour Hovr Phantom

Phantom waży 300,5 g (rozm. 9US ) przeznaczony jest dla biegaczy poszukujących wszechstronności. Cholewka wykorzystuje DNA marki. Wykonana jest trójwymiarowej dzianiny. Boczne panele zawierają perforowane materiały zamszowe. Tej samej, która znana jest kolarzom jadącym w Tour de France ze spodenek kolarskich. To oni byli inspiracją do jej powstania. Materiał ten jednocześnie dobrze przylega i jest wytrzymały. Cholewka zakończona jest kołnierzem o wysokości 5/8 przypominającym skarpetę. W Phantom zastosowano ulepszoną technologię SpeedForm wewnątrz buta – SpeedForm 2.0. Materiał już w swojej pierwszej osłonie zainspirowany został kombinezonami kosmonautów i połączony z innowacyjnym materiałem z którego marka szyje biustonosze zapewniając bezszwowość konstrukcji. Speedform 2.0 jest pójściem krok dalej dodając strefy amortyzujące we wkładce.
Drop: 8 mm (pięta: 23 mm, śródstopie: 15 mm)

Model dostępny w sieci SKLEPBIEGACZA.PL

UA Hovr Sonic

Drugi z modeli -Sonic, określany jest jako „wytrzymałościowy”. Jest nieco bardziej zgrabny, z niższą cholewką. UA Hovr SonicWaży 272 g (9US). Jest propozycją dla biegaczy poszukujących butów na długie wybiegania. Podeszwa posiada nacięcia w celu zwiększenia trakcji. Jest zarazem nieco sztywniejsza w porównaniu z Phantom. Cholewka jest tkana z mocniejszym splotem w newralgicznych miejscach. Panele boczne zapewniają większą wentylację.
Drop: 8 mm (pięta: 23 mm, śródstopie: 15 mm)

Model dostępny w sieci SKLEPBIEGACZA.PL

Oficjalna premiera butów nastąpiła 1 lutego. Już wiadomo, że z modeli Under Armour Hovr Phantom będą korzystać m.in. reprezentanci Kanady. Marka Under Armour nawiązała bowiem współpracę z Kanadyjskim Komitetem Olimpijskim do 2024 r.

baner under armour phantom